Menstruace v dnešním světě přestává být tabu a do popředí vědeckých zájmů se dostávají i ženská témata. Internetové peklo však rozpoutala nedávná studie z června 2024, která se poprvé v historii zaměřila na výskyt těžkých kovů v tamponech, které jsou pro naše tělo toxické. Objevila totiž, že se škodlivé látky jako arsen, olovo a rtuť vyskytují úplně ve všech tamponech předních světových značek, a to včetně těch organických. Od té doby se do povědomí začaly dostávat i jiné nebezpečné látky jako PFAS, které zase obsahují moderní vložky. Stovky žen se na sociálních sítích rozhodly protestovat a natáčejí videa, ve kterých balení vložek a tamponů mizí v odpadkových koších.
Studie výskytu kovů v tamponech
„Podle našich informací se jedná o vůbec první studii, která měří obsah kovů v tamponech,“ uvedla hlavní autorka studie, doktorka Jenni Shearston. Právě proto poměrně malý výzkum vzbudil takový zájem a rozruch, o to víc jeho výsledky: „Ve 100 % testovaných tamponů jsme našli 12 z 16 testovaných kovů, včetně některých toxických kovů, jako je olovo.“ Ve studii nejsou uvedeny všechny zkoumané značky jmenovitě, výzkum však obsáhl top čtrnáct značek prodávaných napříč Spojenými státy a Evropou. Něco, co je překvapující, je fakt, že organické tampony vždy neobsahovaly menší množství těžkých kovů než ty neorganické.
Proč je to alarmující?
Podle odborníků stráví průměrně menstruující žena s odhadnutým počtem 11 000 tamponů, hygienických vložek, slipových vložek a dalších menstruačních produktů asi pět let svého celkového reprodukčního života. S menstruačními pomůckami jednoduše přichází každá z nás do styku pravidelně a dlouhodobě, proto na tom, s čím je naše tělo v kontaktu, záleží. Znepokojující je to o to víc, jelikož vagina má vyšší potenciál pro chemickou absorpci a vystavení těžkým kovům může vést k nejrůznějším zdravotním rizikům, jako je zvýšené riziko neplodnosti, cukrovky, rakoviny a poškození různých tělesných systémů.
Jsou vložky bezpečnější?
Vložky však nejsou odpovědí. Už předešlé výzkumy zjistily, že menstruační výrobky mohou obsahovat chemické látky, jako jsou perfluoroalkylové a polyfluoroalkylové látky (PFAS), které se uvolňují jako plyn nebo vůně z mnoha spotřebních výrobků. Všechny tyto skupiny chemických látek prokazatelně narušují endokrinní systém těla, který reguluje pohlavní vývoj, metabolismus, hladinu cukru v krvi, náladu, spánek a další. Mimo jiné se s rozšířeným povědomím o tomto problému na sociálních sítích začaly šířit osobní příběhy, které informují o tom, že vložky některých značek kvůli svému obsahu doslova "rozežírají kůži" ve svém okolí, což následně způsobuje nesnesitelné svědění a pálení.
Odborníci radí zbytečně nepanikařit
Téma, které trenduje na sociálních sítích, začalo hýbat světem a sami odborníci a gynekologové volají po dalších výzkumech v tomto odvětví, větší regulaci výskytu těchto látek v menstruačních pomůckách a samotestování vlastních produktů. „Chceme však vyzvat lidi, aby nepropadali panice, protože zatím nevíme, jestli tyto kovy tělo vstřebává, a proto si nejsme jisti, zda by mohly mít nějaký přímý dopad na zdraví,“ zdůrazňuje autorka studie. Oficiální výsledky navíc prokázaly pouhé desetiny mikrogramů obsažených kovů v tamponech, které se sem mohly dostat prostřednictvím přidaných pesticidů na bavlníkových farmách. Někteří však například výskyt olova v hygienických potřebách rezolutně odmítají a hledají jiné a bezpečnější formy menstruačních pomůcek.