Říká se, za vším hledej ženu, ale co se týče jídla, tak platí, že za vším hledej chuť. A ta se u Čechů zřejmě za poslední roky stále zvyšuje, zvláště co se týče sladkého a nezdravého, protože jako národ podle statistik tloustneme. Například podle dat Českého statistického úřadu dosáhla v roce 2017 hodnota BMI indexu tělesné hmotnosti obyvatel České republiky 25,2, v loňském roce to bylo již 26,2, což značí mírnou nadváhu.

Zdroj: Youtube

V praxi to znamená, že průměrně za posledních pět let Češi přibrali dvě až tři kila. Průměrný člověk navíc prý konzumuje dvakrát více cukru, než je doporučená denní dávka. Ta by měla být dle Světové zdravotnické organizace zhruba 50 gramů, to je cca 17 kostek cukru.

„Průměrná hodnota BMI obyvatel ČR se pohybuje těsně za horní hranicí normální zdravé váhy. Více než třetina žen bojuje s mírnou nadváhou a u mužů je to téměř polovina. Každý pátý muž trpí obezitou, u žen je to o něco méně,“ uvedla Simona Měřínská z ČSÚ. Podotkla, že BMI se s věkem podle zjištění zvyšuje. Částečně za to může i náš nezdravý jídelníček, který úzce souvisí s naší chutí. A ta je zvláště v tomto období plném stresu a únavy zaměřená na sladké.

Cukr je zárukou energie

Sladkou chuť vnímáme na špičce jazyka, který vysílá signály pomocí receptorů do mozku, kde je centrum vnímání chuti. Při konzumaci cukru tak dojde k uvolnění dopaminu, který v nás vyvolá příjemný pocit, ale i dodání rychlé energie. Naše tělo totiž cukr potřebuje. Jde o to, abyste mu ho ale dodávali především z přírodních zdrojů a nikoli v podobě rafinovaného cukru v zákuscích či sladkém pečivu.

Abyste však předešli náhlým chutím na sladké, je dobré tělo zásobovat pravidelně po celý den zdravou a vyváženou stravou bohatou především na bílkoviny. Jakmile to nebudete dělat, objeví se pokles hladiny krevního cukru, neboli glykémie, a vy jej budete chtít zase rychle doplnit, což vyvolá chuť na sladké, protože cukr to zvládne nejrychleji. Čím víc sladkého a sacharidů budete konzumovat, tím víc po něm budete opět toužit. Bohužel ale správně tělo nenasytí, a tím hladina cukru v krvi zase rychle spadne. Tak je to pořád dokola.

Místo sladkostí raději sáhněte po potravinách, které dodají energii zdravým způsobem:

  • Ovesné vločky
  • Mandle a slunečnicová semínka
  • Banány
  • Avokádo
  • Vejce
  • Čočka
  • Brokolice

Děti sladké milují

Nejvíc tíhnou k chutím na sladké děti. Někteří vědci také přisuzují oblibu sladkého u dětí k tomu, že jde o pravděpodobnou vzpomínku na plodovou vodu, která je přirozeně nasládlá. Navíc děti ještě nejsou natolik uvědomělé, aby si sladké dokázaly odepřít. Proto je velmi důležité, aby jim rodiče vštípili správné stravovací návyky a sladkosti jim dávkovali v omezeném množství nebo jim je dokázali nahradit zdravější variantou.

Chuť se s věkem mění

Také jste jako děti nesnášeli koprovku a teď ji máte rádi? Nebo jste nepozřeli ve školní jídelně šišky s mákem a nyní si je dopřáváte ve vylepšené verzi s rozvarem ze švestek v luxusní restauraci jako dezert? Je to přirozený posun. Naše chuťové pohárky se totiž s věkem mění. A také ubývají. Zatímco dětský jazyk má prý kolem deseti tisíc chuťových pohárků, v dospělosti je to asi tak polovina a ve stáří už jen pouhý tisíc. To může být důvod, proč někdo v pozdějším věku více jídlo dochucuje a solí.

„Navzdory běžnému názoru, že naše preference základních chutí jsou pouze osobní volbou, je vnímání chutí ve skutečnosti provázáno také s genetikou. Genetické rozdíly nás činí přirozeně více nebo méně citlivými na určité chutě, což formuje naše stravovací návyky a preference. Chuť tedy není jen subjektivní záležitostí, ale odráží také naši DNA,” vysvětluje genetička Barbora Procházková, vedoucí vědeckého týmu a dodává, že zvláště obezřetní by měli být ti, kteří mají predispozice pro volbu sladkých potravin, neboť s tím může souviset následně větší kazivost zubů.

Pátá chuť umami

S větším zájmem o jídlo a větším apetitem podle některých vědců může souviset i takzvaná pátá chuť umami. Není to tak dávno, kdy se počet základních čtyř chutí (slané, sladké, kyselé a hořké) rozšířil o pátou, umami. Jde o lahodnou chuť, kterou cítíme na středu jazyka, pokud jíme něco, co obsahuje přírodní kyselinu glutamovou. Umami je tak často spojována s jídly bohatými na bílkoviny, jako jsou maso, mořské plody a mléčné produkty a také se s ní setkáváme v mateřském mléce.

„Lidské tělo potřebuje kyselinu glutamovou, například při přenosech nervových vzruchů v mozku, důležitá je také při metabolických pochodech v játrech a ve střevech. Glutaman sodný bychom ale neměli tělu dodávat prostřednictvím uměle zpracovaných potravin, ke kterým patří dochucovadla, brambůrky nebo instantní polévky,” doplňuje genetička Procházková.

Zdroj: iGlanc.cz, Simona Měřínská z Českého statistického úřadu, genetička a výzkumnice Barbora Procházková, ČPZP

Související články