Stresem v práci trpí podle studie až 70 % Čechů. Co je ale už moc? Jak rozpoznat, že už se opravdu trápíte a jinde by vám bylo lépe?

Jste neustále unavení a stresovaní

Pocit vyčerpání na konci pracovního dne je normální, ale když se stane pravidlem, že se budíte již unavení a bez energie na další pracovní den, měli byste zpozornět. Dlouhodobý stres a vyčerpání nejsou jen příznaky špatného pracovního prostředí, ale také vážného rizika pro vaše zdraví, včetně vyhoření. Je důležité naslouchat signálům svého těla a zvážit změnu, pokud se tyto pocity stávají vaší každodenní realitou. "Pokud se potýkáte s chronickými pocity vyčerpání, strachu a vyhoření a je pro vás obtížné vypnout, relaxovat a užívat si osobního života, pak to má dopad na vaše duševní zdraví," říká Phelps, kariérní expert a zakladatel AI Jobs.

Nedostatek možností pro osobní a profesní růst

Stagnace v kariérním růstu může být frustrující a demotivující. Cítíte, že se neposouváte dál? Možná vám kvůli tomu vaše práce nedává smysl. Ani příliš rutinní a pohodlná náplň práce není ideální. Výzvy a učení novým věcem je důležité, pokud se tak neděje, hledejte prostředí, které vaše ambice podpoří.

Toxické prostředí

Toxické pracovní prostředí se může projevovat různě: od mikromanagementu, přes šikanu a mobbing až po obecnou negativní atmosféru. Toto prostředí může být devastující pro vaši psychiku a celkovou pohodu. Pokud se cítíte ve své práci izolováni, podceňováni nebo neustále kritizováni, je čas na změnu. Pokud máte děti, o to více byste měli přemýšlet nad tím, zda vám vaše práce více bere než dává. Americká psycholožka Maureen Perry-Jenkinsová potvrzuje, že pracovní prostředí rodičů má konkrétní dopady na vývoj dětí. Oproti tomu rodiče, kteří se cítí v práci podporováni a naplněni, bývají doma kreativnější a více se zapojují, což samozřejmě pozitivně dopadá i na děti.

Práce vás už nebaví

Ztráta zájmu o práci, která vás kdysi bavila, může být varovným signálem. Práce by měla být zdrojem satisfakce a hrdosti, nikoli neustálého stresu a frustrace. Jestliže se ráno probouzíte s pocitem úzkosti a obav z dalšího pracovního dne, je to jasný signál, že něco není v pořádku.

Přesčas se stává normou

Pokud vaše práce vyžaduje neustálé přesčasy bez kompenzace nebo pokud to negativně ovlivňuje vaši schopnost trávit čas s rodinou a přáteli, je to problém. Rovnováha mezi pracovním a osobním životem hraje zásadní roli v udržení šťastného a zdravého života.

Nedostatečné finanční ohodnocení

Pokud vaše kompenzace neodráží vaši práci, zkušenosti, ani situaci na trhu, můžete se snadno cítit podhodnoceně a frustrovaně. Jednou za čas by mělo proběhnout s vaším nadřízeným zhodnocení nejen vaší spokojenosti a výkonů, ale také i platového zhodnocení.

Žádná podpora od šéfa

Abyste se cítili motivování a docenění, mělo by vás vaše vedení podporovat. Nedostatek zpětné vazby, uznání nebo mentorství logicky snižuje pracovní morálku a ovlivňují vaše kariérní směřování.  I vy si zasloužíte prostředí, kde jsou vaše úsilí a nápady ceněny.

Vaše zdraví trpí

Neustálý stres, nedostatek spánku a pocit vyhoření nejenže ovlivňují vaši produktivitu, ale také mohou mít vážné dlouhodobé důsledky pro vaše zdraví. Pozorujte signály svého těla a případně zvažte změnu.

Příležitosti jinde

Někdy jednoduše přijde lepší nabídka. Pokud vám jiná organizace nabízí lepší plat, benefity, příležitosti pro růst, nebo více odpovídá vašim kariérním cílům, chopte se své šance! Dejte si na misku vah pro a proti a otevřete si cestu pro lepší budoucnost.

Zdroj: iGlanc.cz, Stylist.co.uk, Masarykova univerzita, Maureen Pery-Jenkinson

Související články