Naše tělo vzešlo z přírody a souzněním s ní by měl pokračovat náš život. Je logické, že složky v potravinách a kosmetice, které přijdou do kontaktu s naším organismem, mu mohou prospívat, nebo naopak velmi ubližovat. Když se zamyslíme nad tím, jak přijímáme různé látky do těla, jako první nás samozřejmě napadnou potraviny, které konzumujeme. Uvědomte si však, co dokáže největší orgán těla. Kůže, která představuje 7 % celkové hmotnosti člověka, je pokryta póry, skrze které přijímá vše z okolí.

KOSMETIKA, KTERÁ NEDRÁŽDÍ

Stačí si uvědomit rituál, který provádíte s různými pěsticími přípravky. Krémy vmasírováváte do pokožky, masky necháváte pěkně delší dobu působit. Nezapomeňte ani na dekorativní kosmetiku, kdy například make-up vklepáváte do kůže, potažmo i do oněch pórů. I když vám mnohé produkty mohou krásně vonět (což se často objevuje právě u kosmetiky s mnoha chemickými ingrediencemi), myslete na to, jestli chcete hýčkat svůj nosánek, nebo spíš pokožku jako takovou. I přírodní produkty voní, avšak vůně nemusí být tak intenzivní.

PROSPĚŠNÁ PÉČE, KTERÁ HLADÍ

Možná vás napadne otázka, jak se orientovat v kosmetice, když jsou výrobky často označovány přízvisky typu přírodní nebo bio. Můžete si nastudovat loga uznávaných organizací, které udělují certifikáty, každá z těchto společností má však svá kritéria. Jedna může mít zásadu, že osvědčený výrobek musí obsahovat minimálně 95 % složek přírodního původu, jiná firma se spokojí s 85 % těchto látek ve svém složení.

Není tedy od věci studovat právě složení konkrétního výrobku. Alespoň si prohlédnete, jestli kosmetika neobsahuje něco, na co máte senzitivnější reakce.

Pokud se však ptáte, jaké certifikace vás nasměrují na správnou cestu, pár vám jich nabídneme. Mezi ty přísné patří DEMETER, COSMOS, CPK, CPK BIO, NaTrue, ECOCERT, HCS (Leaping Bunny) či například označení od organizace PETA, která rozlišuje i veganské produkty.

PŘÍRODNÍ, BIO A VEGANSKÁ KOSMETIKA

Jak se v tomto světe vyznat? Přírodní kosmetika a bio kosmetika neznamenají to samé, byť si je spousta lidí propojuje. Přírodní produkty obsahují převážně složky přírodního původu, nemusejí být však ryze v bio kvalitě. Bio kosmetika je jakousi nadstavbou, ingredience v ní obsažené by měly být i v bio kvalitě. A veganství v kosmetice jste jistě také zaregistrovali. Lze se usmívat, že krém nebo šampony přece nejíme, ovšem tento typ kosmetiky je založen na principu, že při její výrobě nebylo využito složek živočišného původu. Ovšem pozor, pokud si zakládáte na produktech netestovaných na zvířatech, zde není záruka, že tomu tak je. Není to totiž podmínka veganského produktu. Proto hledejte specifický symbol, který vás o tomto informuje.

VLASY JSOU KORUNOU KRÁSY I ZDRAVÍ

Spousta z nás už si zvykla, že šampony, kondicionéry či masky na vlasy by neměly obsahovat „nesvatou“ trojici složek – sulfáty, parabeny a silikony. Je toho samozřejmě mnohem více, ale tyto prvky jsou nejvíce zatracované. Dokonce do té míry, že od nich upouští i většina levnějších značek, jež seženete v klasické síti drogerií. Skrze vlasy, přesněji místo u kořínků, se do těla různé složky vlasové kosmetiky dostávají také. I když máme tendence sahat po prostředcích, které hřívu učiní až nepřirozeně lesklou, vždy je lepší zaměřit se na výživu než na povrchní, hladký efekt, který krátkodobě zajistí právě umělé složky.

NEVÍTE SI RADY? VYUŽIJTE MODERNÍ APLIKACE

Využijte výdobytky moderních technologií a nainstalujte si přítele na telefonu v podobě aplikace, která vám hned při nákupu odhalí klady i zápory kosmetických výrobků. V dnešní době jde o velmi populární trend, takže monitoring výrobků v aplikacích je opravdu obsáhlý.

Naše databáze zahrnuje širokou škálu produktů. Jak dostupnou kosmetiku z drogistických řetězců, tak unikátní výrobky od lokálních výrobců. Celkem umí aplikace rozeznat přes 550 000 kosmetických produktů,“ prozradil Gurami Jobava, spoluzakladatel a CEO aplikace Wewell. Zároveň odhalil, že aplikaci nejvíce využívají ženy ve věku 18 až 40 let.

Dnešní moderní technologie jsou opravdu na vysoké úrovni. Aplikace dekóduje složení výrobku a je nastavena tak, aby pomáhala i uživatelům se specifickými kožními onemocněními, jako jsou ekzém, růžovka a alergie. Stačí si personifikovat vlastní profil a specifikovat, co vás trápí. Čím více o sobě prozradíte, tím více na míru vám bude vybírána kosmetika.

MOHOU FIRMY ZATAJOVAT SLOŽENÍ?

To je jistá palčivá myšlenka, popouzená nedůvěrou, která ve vás může hlodat. Jakou máte jistotu, že kosmetická společnost nezatají nic, co by vám mohlo škodit? Odpověď zní, že velkou. Všechny složky musejí být totiž ze zákona uvedeny na obalu výrobku. „Mnohé z těchto složek jsou však uvedeny pod svými INCI názvy (Mezinárodní nomenklatura kosmetických přísad), které jsou často latinské nebo chemické výrazy nesrozumitelné pro běžného spotřebitele. Naše aplikace tyto ingredience dekóduje a poskytuje jasné a srozumitelné vysvětlení toho, co to je a jak může daná látka ovlivnit pokožku uživatele,“ přibližuje problematiku pan Jobava.

VÍTE, CO NA SOBĚ NOSÍTE?

Oděvy jsou nosnou součástí non toxic životního nastavení. Nejde pouze o neživoucí látky, které pokryjí svrchní vrstvu kůže a dál ji neovlivní. Uvědomte si, že i obyčejná přírodní bavlna je nějak barvená, o umělých tkaninách, jako je například polyester, ani nemusíme psát. Stačí, vaše tělo začne produkovat, může chemicky reagovat se složkami v látce. Když například sportujete, mohou se vám rozšířit póry, a to je pak pro různé nepříznivé složky snadnější cestička do vašeho těla. Jen si vybavte, že v některých kouscích oblečení cítíte vlastní pot intenzivněji a v jiných ne. Dalším specifickým kouskem je spodní prádlo, především kalhotky a jiné oděvy, které přicházejí do kontaktu s našimi intimními partiemi, kde je vstup nežádoucích složek do těla daleko snazší. Věnujte proto velkou pozornost složení tkaniny tohoto druhu oblečení. Čím přírodnější bude, tím lépe. Může se jednat o klasickou bavlnu, kdo má rád jemnější a hladivější materiály, může vsadit na bambus. I v této sféře trenduje eko, ovšem zjistěte si, co tento směr v daném obchodě znamená. Může jít například o recyklované materiály, které jsou ohleduplné z hlediska životního prostředí, kdy se vytváří méně odpadu, nemusí však nutně jít o látku nejlepšího složení.

MÓDA A KOSMETIKA UMÍ I UBLÍŽIT

Kdyby v případě spodního prádla šlo pouze o nevábný odér, ale vylučování chemických složek do těla může přinášet spoustu potíží. A netýká se to pouze oblečení. Může jít i o kosmetiku, kterou využíváte na intimní partie. Nejen v ní, ale i v potravinách či obalech se vyskytují endokrinní disruptory, což jsou chemické látky, obdobné jako naše hormony a mohou, bohužel, ovlivnit naše zdraví i plodnost. Jak se jim vyhnout?

Paraben free kosmetika. Vyhýbejte se jídlu z plastových nádob, nepoužívejte je ani na ohřev jídla v mikrovlnce. Nekonzumujte ve zvýšené míře konzervované potraviny, potraviny ze sóji či s jejím obsahem. Vhodné nejsou slazené ani alkoholické nápoje v plechovkách,“ doporučuje MUDr. Katarína Lehnertová, gynekoložka a IVF specialistka.

SKRYTÉ NEBEZPEČÍ? STŘIHY OBLEČENÍ

Příliš těsný střih oblečení nám nepomáhá celkově. Pokud něco škrtí, není to příjemné a deformuje to postavu. Mnohem horší však je, že se zabraňuje správné cirkulaci krve i lymfy, čímž může dojít ke snížení hladiny hormonů. Také kůže se více potí a tím se vytváří ideální prostředí pro bakterie. Připočítejte si k tomu ještě nepříliš příznivé složky v látce a problém se násobí. Pokud máte například potíže s opakujícími se kvasinkovými infekcemi, je samozřejmě nejlepší navštívit lékaře. Pomyslnou první pomocí může být používání intimek, nejlépe těch přírodního původu. Ty totiž oddělí citlivé prostředí od toxického v látce.

KALHOTKÁM STAČÍ PŮL ROKU?

Důležité je zbavovat spodní prádlo mikrobů, proto jej perte nad 70 °C, kdy se tyto organismy zničí. Není od věci občas použít antibakteriální přípravky. A palčivá otázka. Jak dlouho máte toto spodní prádlo ve skříni? Přece jen v něm ulpívají bakterie, proto je výrobci doporučují vyhodit po půl či tři čtvrtě roce. Na druhou stranu, pokud se o prádlo dobře staráte, nemusí to být tak horké. A záleží také, jak často jej nosíte. Pokud máte červený, krajkový skvost na intimní chvíle s partnerem, nemusí se po roce odporoučet ze skříně.

Pozornost však věnujte i podprsenkám. Jde o další kousek, který je v těsném kontaktu s kůží. Navíc jejich podoba, kdy se například tvrdé kostice mohou více odírat o kůži, rovněž vybízí k tomu, že jejich složení může pronikat do pokožky. A nemalou míru vlivu zde hraje i to, že spousta žen nenosí správnou velikost.

PROČ MŮŽE BÝT TĚŽKÉ ŽÍT NON TOXIC?

Odpověď je v podstatě snadná. Protože toxické věci jsou jako drogy, na které si zvykneme. Jako příklad uvedeme cukr. Umí nám krásně osladit život.

Chutnají nám sladkosti, tak proč si neosladit sirupem i kávu, ačkoli tím její původní chuť zcela pohřbíme? Rádi si zvykáme na to, co nám až moc chutná, milujeme glow efekt krémů a naboostované vlasy, které se dostanou do zdánlivé kondice v nepřirozeně rekordním čase. Nechceme čekat. Na zvykání si na něco nového, ani na výsledek. Nechceme ani opouštět přemrštěné chutě, které nám přinášejí slast, tak proč se jich vzdávat?

Pro naše zdraví přece. Toxické složky nám totiž mažou pomyslný (umělý) med kolem úst. Sice nás budou klidně i mnoho let hýčkat, později se ale projeví důsledky v podobě nemocí a dalších potíží. I s životním stylem byste měli mít nějaký vztah, souznění, a to by rozhodně nemělo být nic toxického. Začněte proto krůček po krůčku, naučte tělo si zvykat na to, co mu kdysi bylo dáno do vínku jako přirozené.

CHEMICKÉ LÁTKY OBSAŽENÉ V KOSMETICE MOHOU OVLIVŇOVAT TAKÉ PLODNOST. JAK ZAČÍT ŽÍT NON TOXIC?

  • Pokud se rozhodnete žít zdravěji, nesnažte se jít od počátku na maximum. Netýká se to pouze změny tohoto životního stylu, ale proměn všeobecně jako takových. Nemusíte zdolávat extrémní cíle, protože první porušení vytyčených zásad vás může odradit v pokračování.
  • Zaměřte se zprvu například na jednu oblast. Soustřeďte se na jídelníček, přemýšlejte nad ním a konzultujte jej klidně i s odborníky. Získáte spoustu zkušeností a znalostí, a poté pro vás bude snazší soustředit se na selekci kosmetiky.
  • Odměňujte se. Když zvládnete měnit pravidla životního stylu, nezapomeňte se hýčkat za své úspěchy. Uvědomujte si, jak vám změna životního stylu dělá dobře. Že vám je po zdravějším jídle lépe a že vaše pleť je opět krásně čistá, protože ji nedráždí toxické složky z krému.
  • Co když jste ovšem v rodině samostatná jednotka, která si změnila životní mindset? Budete vystavena lákadlům, která si dopřávají blízcí. I to je jistá zkouška. Nenuťte ostatní, aby dělali něco, co nechtějí, platí to samozřejmě i naopak. Respektujte se navzájem, třeba k vašemu životnímu stylu přejdou časem i vaši nejbližší. Takové ohleduplné chování je i důkazem netoxického vztahu.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc