Lidské tělo je stvořené k pohybu. Pohyb mu dělá dobře. Je pro něj přirozený. Jenže my se zrovna moc nehýbeme. Většinu času trávíme sezením za počítačem, zíráním na televizi, zíráním do mobilu. Do práce jezdíme autem. Nákup si necháváme vozit… Už jste určitě pochopili, kam tím mířím. A to už vůbec nezmiňuji čím dál víc obézních dětí a jejich obézních rodičů nebo jak nás neustále ”něco” bolí. Už toho máte plné zuby a chcete se cítit líp? Hledejte cesty, jak se každý den co nejvíc hýbat.
Proč mě všechno bolí?
Těch pohybů, co jsme dříve dělali přirozeně! Sbírali rostlinky v dřepu a neměli k tomu žádné židle. Lovili zvěř oštěpem. Ručně kosili trávu. Obdělávání polí byla také fuška. Nebo ty dlouhé kilometry, které jsme nachodili na pastvu se zvířaty. Dnes je to přesně naopak. „Většinu času sedíme. Stojíme. Občas si jdeme zaběhat – a ejhle, koleno začne bolet. Výsledkem je tuhá páteř, nepromazané klouby a z toho pramenící bolesti pohybového aparátu,” říká fyzioterapeutka Zuzana Čejková. „Z toho, že teď náš pohyb většinou vůbec nezahrnuje nutnost jít do maximální intenzity nebo ohebnosti, pramení mnohé problémy. Troufnu si říct, že drtivá většina pohybových problémů je z nepohybu, nebo pohybu, který nejde do maxima mobility, síly nebo stability. A tak naše těla postupně skomírají a hnijí si v těch zajetých pozicích.” Na stromy a do jeskyní se znovu nevrátíme, ale jestli nám nemá být stále hůř, musíme pohyb kompenzovat.
Zařaďte pohybové svačiny
Teď si nejspíš říkáte, že do svého dne už nevmáčknete ani minutu navíc. To ale vůbec nevadí. Zařadit "pohybové svačiny", jak tomu Zuzana říká, zvládne úplně každý. Princip je ten, že přidáte pohyb navíc k činnostem, které už teď děláte. V praxi to může vypadat následovně:
Když si ráno a večer čistíte zuby, čistěte si je v hlubokém dřepu.
Zatímco se vaří voda na čaj nebo kafe, udělejte si deset dřepů.
Když sedíte v práci, vstaňte minimálně každou hodinu. Protáhněte se, dojděte si pro vodu, zacvičte si na židli.
Při scrollování Instagramu stůjte na jedné noze.
Před odchodem do práce se na minutu protáhněte. K tomu skvěle poslouží pár jógových pozic po sobě, ale můžete to udělat i po svém.
Je však mnohem víc způsobů, jak kompenzovat pohyb. „Kupte si domů hrazdu za pár korun a každý den se na ni aspoň na minutu zavěste. Nebo se zavěste venku na větev, fantazii se meze nekladou. Skákejte, tančete na hudbu. Jděte při tom do nejrůznějších divných pozic, to totiž vaše tělo nutně potřebuje,” zdůrazňuje fyzioterapeutka. „Když máte trochu energie navíc, využijte ji a minutu třeba skákejte panáka, angličáky, dřepy s výskokem – a jeďte naplno, abyste na konci popadali dech. My si často myslíme, že těch pár kliků a výpadů doma je k ničemu. Tak raději neuděláme vůbec nic, ale to je špatně. Každý pohyb má smysl, a ten, co začneme dělat i nevědomě, dvojnásob!” Snažte se také co nejvíc chodit, ideálně v přírodě, nebo aspoň o zastávku dál.
Strach z pohybu je horší než pohyb samotný
Nejen pocit, že na chvíli to nemá smysl, ale i strach z pohybu je to, co nám často brání. „Vídám to často mezi lidmi, ale i mezi ostatními fyzioterapeuty a odborníky. Strach. Z pohybu. Z hlubokého dřepu. Strach ze zvedání těžkých břemen. Strach z ohýbání páteře všemi směry. Strach z toho, že ten cvik dělám špatně, a proto ho radši nedělám vůbec,” říká Zuzana Čejková a pokračuje: „Můžou za to strašení typu: Vyskočí ti plotýnka! Natrhneš si koleno! Používáš u toho špatné svaly!”
Doporučení? Budeme se opakovat, ale hýbejte se. Dělejte, co zvládnete. Dělejte, co milujete. Ale hlavně se pohybu nebojte, protože to je horší než pohyb sám. „Cvičení doma nebo kdekoliv jinde neškodí. Naopak škodí jiné věci. Přidávejte pohyb každý den a bude vám líp a líp, protože přesně ty malý impulsy v průběhu všech dní potřebujete proto, aby vám tělo dobře fungovalo. Ne na to kašlat celý týden a pak si jednou zajít do posilovny. Nechápejte mě špatně. Cvičení v posilovně je také dobré a pomůže, ale ne tolik, jako když na pohyb budete myslet celý den. Pořád. Protože tělo je stvořené k častému pohybu, ne jen k tomu řízenému jednou za týden, jestli mi rozumíte,” uzavírá Zuzana Čejková.
Zdroj: iGlanc.cz, fyzioterapeutka Zuzana Čejková