Dvojnásobná maminka dvou dcer: sedmnáctileté a pětiměsíční, má za sebou kromě dvou porodů také pět samovolných potratů. První přišel, když jí bylo teprve dvacet let. „Příčina tehdy nebyla jasná, i když jsem podstoupila dvě revize děložní dutiny a strávila týden v nemocnici,“ vysvětluje Andrea. Už o rok později se jí podařilo otěhotnět znovu a porodila zdravé miminko. V té době ještě netušila, jaké strasti si pro ni osud přichystal.
Zákrok, který jsem obrečela
V následujících letech byla nucena třikrát podstoupit gynekologickou operaci a ta poslední ji stála vaječník. Když jí to lékaři po probuzení z narkózy oznámili, obrečela to. Byla to rána, na kterou nebyla připravená.
Další rána přišla, když ve třiceti letech s druhým partnerem otěhotněla. Během půl roku u ní došlo ke dvěma samovolným potratům a lékaři? Ti netušili, co za tím stojí. „Po obou těchto událostech jsem šla na další revizi děložní dutiny. Gynekolog mi už před otěhotněním říkal, že mám moc vysokou děložní sliznici, ale nevím, jestli to mohlo mít na potrat vliv,“ doplňuje Andrea.
Další pokusy o těhotenství
Po předešlých zkušenostech není divu, že se znovu o dítě odhodlala pokusit se třetím partnerem až v době, kdy jí bylo sedmatřicet let, což z pohledu reprodukce není málo. Ten nahoře má někdy vážně špatný smysl pro humor. Situace se opakovala. Andrea opět prodělala dva samovolné potraty po sobě. „V prvním případě byla příčinou genetická vada plodu, tzv. Edwardsův syndrom, který se vyskytuje častěji u starších žen. Druhý potrat jsem tak už rovnou přičetla svému vyššímu věku a zamířila po něm na reprodukční kliniku. Doufala jsem, že s pomocí odborníků už o dítě nepřijdu,“ vypráví Andrea.
První české dítě ”ze zkumavky”
Dnes pomáhá asistovaná reprodukce tisícům párů ročně. Teď je to 41 let, co se u nás narodilo první dítě ’ze zkumavky’. „V medicíně to tehdy byla obrovská událost. Za uplynulých 40 let ale došlo k velkému posunu, umělé oplodnění je dnes dostupné všem a jeho úspěšnost se výrazně zvýšila. Lidé přistupují k reprodukční medicíně jako k běžnému lékařskému oboru,“ popisuje MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař české reprodukční kliniky a bývalý kolega prof. Pilky. Přístup IVF se sice od té doby nezměnil, ale díky lepším lékům a moderní technice je provedení přece jen mnohem efektivnější. „Přirovnal bych to k rozvoji automobilového průmyslu. Jako když srovnáte auto z roku 1982 a to ze současné doby. Pořád jezdíme na pneumatikách a máme volant a pořád používáme vajíčka a spermie – zbytek je ale někde úplně jinde,“ popisuje MUDr. Štěpán Machač s tím, že i sem brzy vstoupí umělá inteligence.
Začátky IVF nebyly jednoduché
Je třeba si uvědomit, že zmíněný profesor Ladislav Pilka, otec prvního dítěte ze zkumavky, neměl tehdy k dispozici moderní techniku ani odborné publikace. Ale myšlenky na úspěch se nevzdal a byl přesvědčený, že když se to povedlo ve Velké Británii, povede se to i tady. Ono dítě navíc nebylo první jenom u nás, ale v celém tehdejším východním bloku.
Nevzdávejte se, vzkazuje Andrea
Paní Andrea navštívila kliniku poprvé v březnu 2022, ona i partner absolvovali řadu vyšetření a podle výsledků ani jeden neměl žádné závažné zdravotní potíže, pouze Andrey štítná žláza vykazovala mírně atypické hodnoty, což lékaři zaléčili. V následujících měsících provedli mimotělní oplodnění a konečně se znovu zadařilo, přestože porodila předčasně už ve 33. týdnu. „Chtěla bych vzkázat všem ženám, které se pokouší o umělé oplodnění, aby nepodcenily přípravu a absolvovaly všechna vyšetření, která jsou k dispozici,“ nabádá Andrea ostatní ženy a ani po tom všem vidinu na další dítě ještě nesmetla se stolu. Pro jistotu si nechala ostatní embrya zamrazená.
Zamrazování embryí patří mezi jedny ze zásadních milníků úspěšnosti asistované reprodukce. Poprvé se embrya začala zamrazovat v 90. letech minulého století. „Dalším důležitým milníkem IVF se stalo vpíchnutí spermií do vajíčka – tzv. metoda ICSI,“ dodává MUDr. Otevřel. Problémy s neplodností má v České republice v současné době 15–20 % párů. Pomocí IVF se v tuzemsku rodí každé 30. dítě.
Zdroj: iGlanc.cz, klinika reprodukční medicíny Reprofit