Standardní délka menstruačního cyklu je 28 dní, přičemž menstruační cyklus začíná prvním dnem aktuální menstruace a končí prvním dnem další menstruace. Může být výrazně kratší, nebo naopak delší. Tělo každé z nás je jiné a ukazuje nám to, že se nelze ve všem řídit jenom tabulkami. Pokud však zaznamenáte ve svém případě neobvyklou a opakující se změnu cyklu, je namístě zvážit i zdravotní problém.
Předčasná menstruace
Řada faktorů může způsobit předčasnou menstruaci. Nazýváme tak situaci, kdy menstruace přichází dříve než v termínu, kdy ji očekáváte. Jinými slovy jste to už zase dostala dřív. Když je menstruace až příliš častá, interval mezi dvěma krváceními je kratší než 25 dní a menstruace přichází až 3× do měsíce, existuje pro to odborný termín polymenorea.
Pokud u vás dochází k výkyvům jednou za čas, není třeba se hned obávat, protože nepravidelnosti menstruačního cyklu jsou poměrně běžné. Když už se tak děje několikátý měsíc, nejčastěji na vině bývají hormonální změny. Proto se s předčasnou menstruací setkáváme obvykle během puberty, anebo naopak v období perimenopauzy. Mezi další možné příčiny krvácení před termínem menstruace patří endometrióza, syndrom polycystických vaječníků (PCOS) a může to být i známka těhotenství.
POZOR! Některé pohlavně přenosné nemoci mohou způsobit vaginální krvácení nebo špinění mezi menstruacemi. Jedná se o chlamydie, kapavku nebo syfilis.
Takže jsem stará a nemocná?
Než začnete panikařit, že už jste stará nebo nemocná, mějte na paměti, že předčasnou menstruaci může zapříčinit také stres, nevídaná psychická zátěž nebo velká fyzická zátěž. Třeba máte jen náročné období v práci. Psychická pohoda se do menstruačního cyklu propisuje. Často mají nepravitelnou menstruaci také ženy, které střídají denní a noční směny. Změny hmotnosti též bývají na vině.
Kdy vyhledat lékaře
Z brzké menstruace se netřeba okamžitě hroutit. Pokud probíhá normálně, v délce tři až sedm dní, a nemáte žádné jiné potíže, stačí, když abnormalitu nahlásíte až při další gynekologické prohlídce. V opačném případě doporučujeme návštěvu gynekologa dřív. Stanovení diagnózy vyžaduje podrobnou anamnézu a vyšetření, jež zahrnují palpaci pochvy, dělohy a vaječníků, většinou doplněné ultrazvukem. Dále vyšetření krve či vyšetření štítné žlázy. Na základě výsledků gynekolog stanoví léčbu.
Jedním z negativních následků polymenorey bývá například chudokrevnost, protože časté krvácení může u pacientky vést k nedostatku železa. Nicméně pokud ve vašem případě časté menstruační krvácení nevede k anémii, nebo pro vás nepředstavuje jinou zátěž, není léčba nutná.
Jak poznat blížící se menstruaci?
Ať už vaše menstruace chodí předčasně, nebo později, byla byste jistě ráda, kdyby o sobě alespoň předem dala vědět nějakými ”signály”. Vnímejte své tělo, že přijde menstruace vám obvykle napoví premenstruační syndrom (PMS). Jeho nejčastější příznaky jsou:
- změny nálad, podrážděnost
- přecitlivělost, plačtivost
- únava
- pocení
- zvýšená citlivost prsou, bolest bradavek
- bolesti zad či hlavy
- bolesti břicha
Menstruační kalendář a aplikace
Vyznat se v nepravidelné menstruaci vám usnadní menstruační kalendář. Chytré aplikace umožňují pečlivé sledování menstruace a celkem úspěšně ji dokážou i předpovědět. Nabízí obvykle také další funkce, jako záznam symptomů (nadýmání, akné, bolesti, změny nálad, teplota apod.) Z pravidelných záznamů se též naučíte ledacos vypozorovat. Další možností je pravidelné měření bazální teploty a číst se dá i ve změnách hlenu děložního čípku. Obojí vám může být nápomocné jak v předpovědi ovulace, tak v příchodu menstruace.
Zdroj: iGlanc.cz, NZIP, Medical News Today