Neexistuje žádný způsob, jak se přes noc zbavit tukového polštáře na břiše. Když si ovšem zařadíte do vašeho jídelníčku tyto “spalovače tuku”, které budete pravidelně jíst, mohou vám v úsilí hodně pomoci. 

Zelený čaj 

Je mimořádně zdravý nápoj. Obsahuje čajové katechiny, které podporují metabolismus a pomáhají s odbouráváním břišního tuku. Americká expertka na hubnutí Lori Shemek doporučuje popíjet tři šálky denně nebo využít alespoň potravinové doplňky ze zelného čaje. „Zelený čaj je termogenní potravina, díky které tělo uvolňuje více tepla a spaluje více kalorií v klidovém stavu. Zabraňuje také tvorbě nových tukových buněk a tvorbě tukové tkáně," dodala.

Fazole

Jaké je jedno z nejlepších jídel, které můžete jíst, abyste porazili břišní tuk? Fazole! Jsou nabité rozpustnou vlákninou, která odstraňuje záněty z trávícího ústrojí a podle dietoložka Cynthie Sass pomáhají s hubnutím oblasti břicha. Konkrétně fazole Edamame, mladé sójové boby, jsou pro svůj vysoký obsah vlákniny a živin skvělou přílohou k jakémukoliv jídlu. Pravidelní jedlíci fazolí mají podle dietoložky menší obvod pasu a o 22 procent nižší riziko obezity.

Řecký jogurt

Lahodný řecký jogurt je skvělým zdrojem bílkovin, kterých má dvakrát víc než běžný bílý jogurt. To podporuje hubnutí a odbourávání tuků. Navíc obsahuje draslík a vápník. Zvýšení dávky vápníku snižuje množství hormonu v těle, který podporuje ukládání tuku. Vybírejte ovšem jen bílý jogurt a bez cukru. 

Červená paprika

Paprika má až třikrát více vitamínu C než citrusové plody. A právě tento vitamín je skvělým bojovníkem proti břišními tuku. "Jeho dostatek pomáhá tělu využívat tuk jako zdroj paliva nejen během cvičení, ale také v klidu," říká Sass. Zároveň zlepšuje trávení a vstřebávání živin do těla.

Brokolice

Stejně tak i  brokolice se může chlubit vysokým obsahem vitamínu C a patří tak mezi “výkonné spalovače” tuku. Její vysoký obsah vlákniny nadlouho zasytí navíc má málo kalorií. Když ji zkombinujete s trochou humusu, máte super výživné jídlo na světě. 

Jablečný ocet

Tuto tajnou zbraň na spalování tuků najdete nejspíš přímo ve vaší spíži! Kyselina octová v jablečném octě může podle amerického lékaře Mehmeta Oze zapnout geny, které vaše tělo potřebuje k odčerpání bílkovin spalujících tuky. Profesorka v oblasti výživy Carol Johnston ovšem zároveň upozorňuje, že ocet musíme užívat vždycky zředěný vodou, jinak bychom si mohli poškodit zubní sklovinu a jícen! Stačí čajová lžička denně zředěná vodou. 

Vejce

Také vejce pomáhají s hubnutím. Jsou velmi výživná a obsahují hodně bílkovin, které zahání hlad a předcházejí přejídání. Konzumace až tří vajec týdně může pomoci spalovat tuky a zároveň dobře zasytit. Více než toto množství ovšem odborníci nedoporučují. 

Losos

Losos patří mezi ryby, které při hubnutí skutečně dokážou pomoci. Obsahuje užitečné tuky s obsahem omega-3 mastné kyselin, které pomáhají s odbouráváním tělesného tuku. Jeho velké množství bílkovin navíc zasytí a ještě má hodně vitamínu B a D.

Skořice

Skořice může mít v těle účinek podobný inzulinu, což se projevuje ve způsobu štěpení cukru v těle. Skořice může také zlepšit tělesný metabolismus a zaměřit se na tuk ukládaný v břišní oblasti. Skořice má navíc vysoký obsah vlákniny. Koření tedy může pomoci snížit chuť k jídlu tím, že podporuje pocit sytosti a plnosti.

Fíky

Nutriční terapeutka Rania Batayneh doporučuje jíst fíky, protože pomáhají zpomalit vstřebávání cukru v tenkém střevě. To pomáhá zmírnit výkyvy cukru v krvi po jídle až o 43 procent.

Voda

Obyčejná voda vám skvěle pomůže s hubnutím, ale tu mezi superpotraviny samozřejmě nezařazujeme. Přesto stojí za zmínku, že sklenička vody umí divy. "Pitím vody před každým jídlem aktivujete centra plnosti v žaludku, která vám pomohou vyhnout se přejídání. To vám může ušetřit tuny jídla navíc, které vaše tělo ani nechce," říká specialista na zdraví a fitness Dan Giuglianotti a dodává, že vám tento snadný krok může pomoci zhubnout o 44 procent více za pouhých 12 týdnů.

Co ukládání tuku podporuje

Pokud jste se skutečně rozhodli zmenšit tukový polštář na břiše, budete zároveň muset omezit některé druhy jídel a nápojů. Zapomeňte proto na alkohol nebo ho aspoň omezte na výjimečné příležitosti. Rozlučte se se svým kávovým latté, limonádami i sladkými džusy. Dále je samozřejmě potřeba vyškrtnout z jídelníčku cukr a tuky si správně vybírat nebo je alespoň omezit. Když k tomu všemu celkově snížíte příjem kalorií a přidáte pravidelný pohyb, můžete se už za pár týdnů těšit z prvních viditelných výsledků. 

Zdroj: iGlanc.cz, healthline.com, medicinenet.com, today.com