Přišlo léto. A rovnou s tropickým entrée jaksepatří. Máme za sebou i první opravdu teplé noci, které jsou známkou vstupu do dalšího ročního období. Těšíme se na něj celý rok, hlavně když ještě v květnu taháme péřovky. Přesto nás to hodně rychle přejde, jakmile se nám začnou lepit vlasy na zátylek a na židli po nás zůstane mokrý flek. Chcete se obalit v deodorantu, ale nic nepomáhá. Jak udržet chladnou hlavu? Protože to není jen o komfortu, ale i o zdraví.

Přírodní materiály

Bez vhodného oděvu nepřežijete. Ideální materiály do teplého počasí jsou bavlna a len. Skvěle sají pot, kterým se tělo v horku ochlazuje. Zároveň jsou prodyšné, takže pod nimi kůže může dýchat. Střihy volte spíše volné a vzdušné, a ačkoliv většina z nás miluje černou, čím světlejší odstíny, tím lépe proti přehřátí organismu. Jako dobrá alternativa poslouží i hedvábí, které dokáže hřát i chladit zároveň.

Související články

Voda ve spreji

Není nic jednoduššího, než hodit ráno do kabelky termální nebo květinovou vodu ve spreji a kdykoliv po ní sáhnout. Největšího osvěžení dosáhnete při aplikaci na obličej, pokožka je v mžiku hydratovaná a díky lehké textuře jemné mlhy se nemusíte bát ani o svůj make-up. A přibalte k ní i lahev s čistou vodou, ideálně ochucenou o mátu a citron, ať se vám z tepla nezatočí hlava.

Z toho nejhoršího ven

Nic nezkazíte ani balíčkem vlhčených ubrousků, které přijdou vhod zejména v případě, že se potřebujete nouzově umýt a otřít, když to zrovna jinak nejde. Nemá smysl si tady na nic hrát, když je venku 35 stupňů, potíme se všichni.

Související články

Zchlaďte se

V kanceláři lze uplatnit radikálnější řešení v podobě chladivých obkladů pomocí mokrého ručníku či šátku. Zaměřte se hlavně na oblast krku a zápěstí. V případě ledu se vyvarujte aplikaci přímo na kůži, ať si nepřivodíte ledové popáleniny. Doma se po návratu klidně oddejte studené vodě ve velkém, ale jelikož tělo těžce zvládá prudké výkyvy teplot, dbejte na to, aby nebyla úplně ledová.

Zmrzlina? Ještě to promyslete

Kdy jindy si bez výčitek dopřát kotel zmrzliny, že jo? Ledové potraviny včetně nápojů nám ve vysokých teplotách paradoxně víc škodí, než pomáhají. Na chvíli vytvoří mylný dojem, že je nám lépe, jenže při prudkém zchlazení tělo začne teplotu vyrovnávat a zahřívat se. Navíc trpí naše trávení a metabolismus má sklony k zadržování vody, ne v tom správně hydratačním slova smyslu. Takže ano, ale s mírou.

Související články

Vsaďte raději na potraviny, které tělo přirozeně ochlazují. Spadá sem tropické ovoce, lesní plody, zelenina s vysokým obsahem vody (okurka, rajče, salát), kysané nápoje, jogurty a sýry a králem vnitřního ochlazování je paradoxně chilli. Z jídelníčku byste měli vyřadit těžká a tučná jídla, vsadit raději na lehké potraviny, co nejjednodušeji tepelně upravené (v páře nebo blanšírováním). Čerstvé studené saláty určitě ano, ale zase, měli byste je proložit teplou stravou. Porce jezte menší.

Na alkohol zapomeňte, vy víte proč, a nepřehánějte to ani s kávou, která zrychluje činnost srdce a to má v horku už tak co dělat.

Schovejte se

Ochrana před přímým slunečním zářením není jen věc pohodlí, ale i zdraví. Proto vytáhněte klobouky a kloboučky, chraňte hlavu před přehřátím, obličej před stárnutím a vlasy před vysušením. A nezapomeňte se namazat UV ochranou, kterou podle potřeby obnovujte.

Zdroj: iGlanc.cz