Patříte k ženám, které v nejbližších letech plánují porod a uvažujete současně o zvětšení prsou? Takový krok je potřeba dobře zvážit. „Těhotenství totiž přináší výrazné změny objemu i tvaru prsů. To může ovlivnit výsledek plastické operace. Žena by měla před zákrokem posoudit, zda je toto přirozené riziko pro ni přijatelné. Na těhotenství a kojení nemá ale zvětšení prsu, při kterém se nezasahuje do prsní žlázy, žádný vliv, a ani plod není přítomností silikonových implantátů nijak ohrožen. V případě, že v nejbližších letech plánujete děti, je dobré počkat se zákrokem až po ukončení kojení,” říká plastický chirurg MUDr. Jakub Miletín.

Po těhotenství se doporučuje chodit na zákrok s odstupem minimálně půl roku po ukončení kojení, respektive půl roku po porodu v případě, že žena nekojila. Je totiž důležité, aby prsa byla již ve své přirozené velikosti. Pokud se chystáte na zvětšení prsou a máte v plánu kojit, je to dobré probrat s lékařem. Ten pak při zavádění prsního implantátu nebude volit řez v okraji dvorce, při kterém dochází k narušení prsní žlázy, což může v některých případech zkomplikovat kojení. Tento způsob zvětšování prsou ale není dnes již běžný. Vždy je ale potřeba se na to lékaře před zákrokem raději zeptat.

Kojení, silikon a implantáty

Asi nejčastější dotaz většiny žen, které uvažují o operaci je, zda mohou po zákroku kojit. „Budoucí kojení není překážkou. Prsní implantáty ukládáme pod prsní žlázu nebo pod velký prsní sval. Ani samotná přítomnost implantátu žláze nijak nevadí a pacientka kojí zcela normálně, aniž by se musela obávat o kontaminaci mléka silikonem,” doplňuje MUDr. Jakub Miletín. Obtíže mohou způsobit i drobné záněty, které se při kojení u některých pacientek objeví, ať už mají implantáty nebo ne. Pak je na místě včasná kontrola a prevence rozšíření zánětu na implantát. Naštěstí se jedná o ojedinělé případy.

Nepodcenit mamograf

Před samotným operačním zásahem by si ale každá žena měla zajít na preventivní mamologickou prohlídku prsou, jejíž součástí je i sonografie. Ta kromě jiných změn v tkáni odhalí přítomnost karcinomu či vyšší riziko jeho vzniku. Primárním cílem preventivního předoperačního vyšetření je odhalit všechny nemocné pacientky. A přestože výsledek mamologického vyšetření není pro zvětšení či modelaci prsou povinné předložit, měli by se o to snažit nejen lékaři, ale především ženy samy.


„Plastický chirurg musí mít jistotu, že dává implantát nebo provádí mamaplastiku (modelaci) zdravého prsu,“ říká plastický chirurg MUDr. Roman Kufa a dodává: „Pacientka tím nepodstoupí de facto zbytečnou operaci, neboť v důsledku pozdějšího pozitivního nálezu může dojít k tomu, že bude třeba prs odstranit. Žena má tak díky vyšetření před zákrokem větší pravděpodobnost vyléčení z rakoviny prsu, kdy se nádor zjistí v nehmatném stadiu. Zároveň se tak onemocnění předejde,“ dodává plastický chirurg.

Zdroj: iGlanc.cz, MUDr. Jakub Miletín, MUDr. Roman Kufa - plastičtí chirurgové

Související články