Také jste se už nemohli dočkat, až konečně vyrazíte na vytouženou dovolenou? Nebo vás letos výlet do zahraničí nečeká a plánujete spoustu výletů? Na cestách snadno zapomínáme nejen na zdravější stravu, ale také na dostatečný pitný režim. A tak může být někdy celkem výzva vypít dost tekutin. Když ale nevypijete dost vody, může to mít vliv i na vaši pozornost nebo na schopnost soustředit se, což například během cestování autem určitě potřebujete. Jak se tedy vyvarovat dehydrataci na cestách?

Kolik tekutin bychom měli vypít?

Pravidlo dvou litrů na osobu už bylo dávno vyvráceno. Odpověď na tuto otázku totiž závisí na mnoha faktorech, jako je vaše hmotnost, úroveň fyzické aktivity, pracovní náplň a teplota vzduchu. Obecné pravidlo říká, že zdravý člověk by měl konzumovat minimálně 0,5 litru tekutin na každých 15 kg své váhy. Například člověk vážící 60 kg by měl denně vypít přibližně 2 litry tekutin. V horkých dnech je však potřeba příjem tekutin zvýšit, zejména pokud jste fyzicky aktivní.
Pravidlo: Za každý vypocený kilogram bychom měli přijmout 1 litr tekutin. Základem by měla být voda, ale nezapomínejme také na minerálky a neslazené čaje.

Hydratace na cestách

Ať už cestujete autem, vlakem nebo letadlem, nezapomínejte na pravidelné pití. Věděli jste, že dehydratace může ovlivnit i vaši schopnost řídit? Pravidelné doplňování tekutin je zkrátka absolutně nezbytné pro fyzickou i mentální pohodu. Proto mějte láhev s vodou neustále po ruce, ať na pití nezapomínáte.
Tip: Do letadla si sice nemůžete vzít vodu, kterou jste si natočili doma, ale po odbavení můžete v letištních halách využít pítka a další zdroje vody nebo si koupit nápoje v duty-free obchodech. Mějte s sebou vždy vhodnou láhev, kterou můžete snadno naplnit.

Pití pravidelně, ne až při pocitu žízně

Pití by mělo být rozloženo pravidelně po celý den, a ne pouze ve chvílích, kdy pocítíme žízeň. Ideální je pít menší množství tekutin častěji, což pomáhá tělu lépe využít přijatou vodu a předcházet náhlým výkyvům v hydrataci.Vyhněte se nápojům s vysokým obsahem cukru a kofeinu, které mohou mít močopudný účinek a přispívat k dehydrataci.
Doporučení: Nejlepší volbou pro hydrataci je čistá voda, neslazené čaje, minerální vody nebo zředěné ovocné šťávy. „Alkohol bychom měli v létě konzumovat opravdu s mírou, protože odvádí z těla tekutiny i minerální látky,“ vysvětluje MUDr. Jana Ježková, vedoucí asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP.

Co hrozí při nedostatku tekutin?

Nedostatečný příjem tekutin může vést k celé řadě zdravotních problémů. Dehydratace může způsobit sníženou výkonnost, zhoršené soustředění, nízký tlak, zrychlený tep a dýchání, a dokonce i šokový stav. Mezi další nepříjemnosti patří riziko vzniku krevních sraženin, zácpy, suchosti sliznic nebo ledvinových kamenů. Starší lidé jsou navíc náchylnější k dehydrataci kvůli sníženému pocitu žízně a schopnosti koncentrovat moč.

Pozor na ledové nápoje

„I během léta by nápoje, které si dopřádáme, měly mít teplotu alespoň okolo 16 stupňů Celsia. Jsou vhodnější než ledově vychlazené, které osvěží jen krátkodobě a tělo musí nejprve ohřát na svou teplotu, což zpomaluje hydrataci,“ radí odbornice.
Rada: Upřednostňujte raději studené a vlažné nápoje, které tělo lépe a rychleji vstřebá.

Jak nezapomínat?

Abyste nezapomínali na pitný režim, je užitečné zavést několik jednoduchých návyků. Prvním krokem je mít vždy po ruce lahev s vodou, kterou můžete nosit s sebou do práce, školy nebo na cesty. Dále si nastavte pravidelné připomínky na telefonu, které vám v průběhu dne připomenou, že je čas se napít. Sledujte svůj příjem tekutin pomocí aplikací nebo si veďte jednoduchý pitný deník. Pití vody můžete spojit s určitými činnostmi, jako je například vypití sklenice vody po každém jídle nebo při každé návštěvě toalety. Obohaťte vodu o plátky citronu, okurky nebo lístky máty, což zvýší její atraktivitu a motivaci k pravidelnému pití. Také si můžete stanovit cíle, jako vypít určité množství vody do určité hodiny. Můžete také vyzkoušet různé druhy bylinkových čajů bez cukru, které vám mohou pití zpříjemnit. Nakonec, pokud často zapomínáte pít, zkuste použít nálepky na monitoru nebo jiných viditelných místech jako vizuální připomínku.

Zdroj: iGlanc.cz, MUDr. Jana Ježková, MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP

Související články