Víte, jaké jediné přání by měl člověk s tinnitem? Zase jednou v životě slyšet ticho. Jak to vím? Protože já sama s ním žiju v páru už dobrých asi deset let? Nevím přesně, po určité době jsem to totiž přestala počítat. Ale dodnes si pamatuju den, kdy u mě pískání v uchu začalo. Tehdy jsem si ještě myslela, že to přejde. Musí.

Co je tinnitus a jak se projevuje?

Medicínský slovník popisuje tinnitus jako hučení nebo šelest v uších. Patří k tomu ale i pískání a zvonění. V zásadě rozlišujeme dočasný a chronický.

  • Dočasný tinnitus - setkáte se s ním většinou po poslechu hlasité hudby na koncertě nebo když vám vedle ucha bouchne petarda. Zkrátka takový ušní šok, kdy vám začne pískat v uchu. Každý to někdy zažil.
  • Chronický tinnitus - označujeme tím pískání, které samovolně neodezní, zpravidla se tím rozumí přinejmenším půl roku, z úst odborníků ale většinou slyšíte, že pokud se to nepodchytilo hned zkraje, po šesti měsících vám už nikdo nepomůže. A právě chronickým tinnitem se budeme v článku dále zabývat.

Chronický tinnitus

Výška tónů a intenzita je u každého různá. Stejně tak někomu tyto zvuky v hlavě občas utichnou nebo kolísají. Co tinnitus, to originál. Může, ale nemusí mu předcházet hudební kravál. Konkrétně v mém případě to bylo tak, že mi pár měsíců trochu šumělo v uších, což u mě nebylo až tak nic nezvyklého. Pak jsem jednou byla s kolegy z práce na vánoční večeři, ráno se probudila a slyšela v pravém uchu slaboučké pískání. Zprvu jsem čekala, až odejde jako vždycky. Po třech měsících už to bylo hodně otravné a vyhledala jsem ORL.

Pane doktore, co s tím mám dělat?

Na ušním projdete několika klasickými vyšetřeními, vyzpovídají vás a to je tak vše. Bylo mi sdělené, že je to nová civilizační choroba a mám si na to zvyknout, protože lék neexistuje. Naději bych prý měla těsně po začátku pískání. Byla mi nabídnuta hyperbarická komora, podstoupila jsem vyšetření na CT, abychom vyloučili nádorové onemocnění, a odešla jsem s receptem na preparáty pro lepší prokrvení dutin. O pár let později mi ten stejný lékař řekl, že jsem tinnitus měla řešit dávno a ne si vzpomenout teď, ale já se jen řídila jeho pokyny, ať si prostě zvyknu.

Z toho plyne, že se v případě ušní šelesti nenechte odbýt a vyslechněte si klidně více názorů. Určit příčinu vašeho problému je na celém procesu totiž to nejhorší a škála může být opravdu rozmanitá, od špatného prokrvování ušního ústrojí až po mechanickou příčinu. Mně trvalo asi pět let, než mi byl někdo schopný stanovit diagnózu. A ani ta není stoprocentní.

Není možné, aby v dnešní době neexistoval lék

Možné to je a léčit to neumíme. I tak je dobré se nevzdávat, vyzkoušet co nejvíc možností a eliminovat možné spouštěče. Těmi je obvykle:

  • nadměrný stres
  • nedostatek spánku
  • poslouchání hudby do sluchátek
  • v některých případech strava
  • a klidně nadměrné žvýkání žvýkaček, dochází tak k přetížení žvýkacích svalů, které se přenese na krční páteř
  • zablokovaná krční páteř může být další příčinou pískání v uších
  • fyzioterapeut a neurolog by vám ještě kladli na srdce, ať hlavně nespíte na břiše

Nejnovější výzkumy

Největší naději současně upínají vědecké týmy na tzv. bimodální stimulaci. Jedná se o kombinaci sluchátek a elektrod. Současně provádí dva druhy stimulace nervového systému. Zvukové signály, které odpovídají frekvenci vašeho tinnitu, jsou speciálně načasované a spojené s malými elektrickými impulzy, které aktivují nervy. Tyto nervy jsou citlivé na dotek a předpokládá se, že také ovlivňují tinnitus. Impulzy mají jednak resetovat poškozené nervy, druhak potlačit neurony, které šelesti způsobují. Výsledky nejnovějších výzkumů jsou velmi slibné, uvádějí snížení hlasitosti tinnitu u některých účastníků či jeho úplné vymizení. Metoda nebude účinná pro všechny, ale pro mnohé představuje naději.

Úspěchy zaznamenává i léčba tinnitu bílým nebo růžovým šumem, zvuky tekoucí vody či přírody. Pacient si tyto speciální frekvence pouští do uší buď za účelem překrytí nepříjemného zvuku, pak hovoříme o takzvaných maskérech tinnitu, anebo jimi mozku odvádí pozornost a snaží se ho naučit tóny uvnitř své hlavy ignorovat, a tím pádem přestat vnímat.

Jak žít s tinnitem

Odhadem postihuje tinnitus až 15 % populace, což rozhodně není málo, když vezmete v úvahu, o jak zapeklitý problém se jedná. S postupujícími roky navíc dochází k prohlubování potíží. Přidávají se další tóny, zesilují se. O to větší mají vědci a lékaři motivaci jej vyřešit. Vidina neustálého cinkání, které nelze vypnout, je pro takto postižené skličující. Snižuje kvalitu života, zhoršuje soustředění, spánek (hlavně usínání). Ne náhodou je tinnitus spojovaný s větší mírou depresí a sebevražd.

Pomáhá cokoliv, co odpoutá pozornost. Nejhorší je absolutní ticho v místnosti, kdy se mozek na šelesti soustředí ještě víc a ty se zdají být horší než obvykle. Mějte spoustu koníčků, dělejte co vás baví, obklopte se lidmi, kteří vás mají rádi. Ano, i čas strávený s milovanými osobami dokáže v danou chvíli zmírnit příznaky. Přínosné je i probrat to s člověkem, který trpí stejným způsobem, protože on vám rozumí. Ví přesně, co prožíváte.

A vy ostatní mějte s takto nemocnými trpělivost, tinnitus s sebou totiž často přináší i nejrůznější sluchové problémy, které vás možná v komunikaci s dotyčným obtěžují, ale věřte, že postiženému vadí ještě víc. Navíc nikdy nevíte, zda se jednou neocitnete ve stejné situaci.

Zdroj: iGlanc.cz, Treble Health

Související články