Co znamená PCOS pro ženy, kterým lékař tuto nemoc diagnostikuje?

Anna: PCOS dokáže potrápit psychiku i tělo. Pro ženy je ve spojení s PCOS těžké vyslechnout hlavně budoucí potíže s početím, zvýšením hmotnosti, akné, hirsutismusem, amenoreu. Říká se, že příznaky PCOS „kradou“ ženství a to ženskou duši umí potrápit. Jsme vychované v nějaké škatulce s jasně danou definicí ženství, již najednou nesplňujeme…

Hrozí ženám s touhle diagnózou případně i jiné nemoci?

Karolína: Kromě příznaků se ve spojení s PCOS mluví o zvýšeném riziku vzniku inzulinové rezistence, diabetu 2. typu, vysokého krevního tlaku. I o častějších spontánních potratech, depresích a karcinomu endometria.

Jaké jsou rady lékařů, pomáhá medikace?

Karolína: Z naší zkušenosti lékaři pomáhají podle cíle ženy – nejčastěji chtějí otěhotnět nebo potlačit příznaky, navodit ovulaci. Na příznaky sami gynekologové radí inositol, hormonální antikoncepci, nebo pohyb a snížení váhy.

Vy obě touto nemocí trpíte. Jaké bylo to zjistit, co následovalo?

Anna: Já si diagnózu určila ve čtrnácti letech sama podle četných příznaků, nikdo mi ji nestanovil. O deset let později mi nemoc potvrdila lékařka… V mladém, křehkém věku se u mě vystřídala řada pocitů, od studu po úzkosti až deprese. Osvěta tohoto onemocnění na základních školách chyběla a chybí i nyní. Nicméně každého v životě potká jistá výzva a my máme radost, že jsme se k ní postavily čelem, i když to trvalo! Nyní už ale můžeme pomáhat ostatním s tím, co samy dobře známe. Karolína: Mně byl syndrom diagnostikován po dvacítce, po vysazení antikoncepce. Trápily mě především s PCOS související symptomy jako akné, padání vlasů a v souvislosti se sdělením diagnózy strašák spojený s budoucím rizikem neplodnosti. Později přišel i silný pocit osamělosti a jinakosti, protože nikdo z mého okolí takovou věc neřešil. Přesně z toho důvodu jsem ráda, že my bezpečný prostor a komunitu ženám a dívkám nabízíme.

Znáte nejčastější mýty spojené s PCOS?

Anna: Největším mýtem je nadváha, která se s PCOS pojí, a dávno neplatí! Na podpůrných setkáních se pokaždé scházejí krásné mladé ženy, na nichž příznaky rozhodně vidět nejsou. Žena příznaky mít vůbec nemusí nebo pouze některé.

Co vás v souvislosti s PCOS stále rozčiluje nebo popuzuje?

Karolína: Čím víc stárneme, tím míň se rozčilujeme. V mládí nebyly příjemné projevy PCOS jako akné a úzkosti. Nyní člověka mrzí spíše bagatelizace problému či nevědomost veřejnosti, nechuť se o tento syndrom zajímat trochu aktivněji.

Je toto téma ve společnosti dál tabuizované?

Anna: Od roku 2019, kdy se téma PCOS i neplodnosti snažíme detabuizovat, se to postupně lepší. Nová generace gynekologů občas sama dělá online osvětu, vznikají nové pomocné organizace, a navíc se objevují moderní produkty, které řešení nemoci napomáhají.

Svým projektem Indiánky se staráte především o osvětu. V čem je tak důležitá?

Karolína: Představte si, že se dozvíte diagnózu, o které se nemluví ve škole, v rodině ani nikde jinde a která se týká přímo vaší podstaty. Ze školy (i domova) totiž máte zafixovaný vzorec: žena, liší se od muže zejména tím, že může rodit děti a má menstruaci. Jenže vy to máte jinak! Proto se snažíme dělat osvětu a vytvářet zázemí, prostě to, co nám samotným v souvislosti s tímto onemocněním v mládí chybělo. Ukazujeme své tváře, abychom inspirovaly ostatní ženy a ony se nebály o svých výzvách mluvit, aby neměly trauma, aby se nestyděly. Už i vědomí, že v jakékoli životní výzvě nebo onemocnění není člověk sám, je ozdravné.

Příčiny a příznaky

Příčiny syndromu polycystických ovarií nejsou zcela objasněny. Jedná se nejspíše o kombinaci dědičných faktorů a vlivů životního prostředí. Hrát roli může i nedostatek pohybu a nadváha.

K symptomům PCOS patří poruchy menstruačního cyklu, včetně bolestivé menstruace, příznaky androgenizace, hirsutismus, poruchy spánku, zvětšené vaječníky, inzulinová rezistence. 

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Story, indianky.cz

Související články