Svaly pánevního dna mají náročnou funkci: podporu orgánů v malé pánvi. Potkává se tady konec trávicí soustavy (konečník), vylučovací (močový měchýř) i pohlavní orgány. A aby všechno vyladěně fungovalo, mělo by být pánevní dno dostatečně zpevněné, ale zároveň také ideálně pružné. Nepřipomíná vám to trochu úkoly pro chytrou horákyni? Oblečená-neoblečená být nemusíte, nicméně je určitě chytré se svým pánevním dnem zabývat. Jeho stav se do velké míry odráží na kvalitě života ženy.
1. Zjistěte, kde je problém
Dysbalance pánevního dna může mít různé projevy: bolestivá menstruace, migréna, nadýmání, bolesti zad, neuspokojivý sex… „Do ordinace ale nejčastěji ženy chodí kvůli samovolným únikům moči,“ říká gynekoložka a sexuoložka Petra Vrzáčková. Dochází k nim při popoběhnutí, povyskočení, zakašlání – a je to neskutečně omezující záležitost. Zároveň příznak, že žena má povolené svaly pánevního dna. Potíže můžou mít různou intenzitu a podle toho se pak volí cesta k nápravě. Příznakem povoleného pánevního dna je také neuspokojivý sexuální život. „Žena nedokáže svaly penis partnera správně obejmout, necítí ho dobře. To pak může mít vliv na prožívání její i partnerovo,“ vysvětluje lékařka. Potíže tohoto typu ale podle ní nebývají pro většinu žen signálem, aby něco řešily. „To už musí být hodně otevřená, cílevědomá žena, která se nestydí. Únik moči ženy k odborníkovi přivede častěji. Přece jen se málokdo chce v pětatřiceti nebo čtyřiceti počurávat,“ říká Petra Vrzáčková. Inkontinence se nejčastěji objevuje po těhotenství a porodu, později pak v období menopauzy.
Pánevní dno může být také přetížené. To nastává zejména u žen po nějakém sexuálním traumatu, případně následkem nešetrného zacházení ze strany gynekologa. „Svaly nejsou relaxované, ale naopak stažené. Žena to pozná ve chvíli, kdy chce souložit, ale svaly se stáhnou a stažené pánevní dno způsobí, že do sebe nikoho a nic nepustí. Ani prsty, ani vibrátor, ani penis,“ popisuje gynekoložka.
2. Navštivte odborníka
S popsanými problémy není dobré zůstat sama. Ne každý gynekolog se zabývá inkontinencí, ale každý by vás měl ideálně nasměrovat na kolegu či kolegyni, kteří s tím zkušenosti mají. Nejlepší je specializace urogynekologie. Protože jde o svaly, je dobré navštívit také fyzioterapeuty, i mezi nimi už najdete specialisty přímo na svaly pánevního dna. Pokud si totiž chcete dát tuto část těla do pořádku, počítejte s tím, že vlastně půjde o rehabilitaci se vším všudy – podobně jako když si hnete se zády. Je dobré s tím počítat, připravit se, že proces nápravy se může natáhnout klidně na čtyři nebo pět měsíců.
Neexistuje žádná kouzelná pilulka nebo jedna jediná zázračná metoda, nejlépe funguje kombinace několika přístupů. Fyzioterapeuti vás naučí užitečné cviky, které pak provádíte sama doma, dozvíte se od nich také, jak správně držet pánev, potažmo celé tělo. A jak je to s nákladností léčby? Platí, že kdo hledá, najde. Takže určitě můžete najít urogynekologii nebo fyzioterapeuty přes pánevní dno „na pojišťovnu“. Například elektromagnetickou léčbu proplácejí některé pojišťovny ženám po porodu, ale pokud už od té doby uběhla delší doba, žena si ji musí v případě zájmu zaplatit sama. Dodáme, že investice do sebe se v tomto případě určitě vyplatí.
3. Zkuste pomůcky
Investice bude nutná i v případě, že se rozhodnete pořídit si pomocníka. Když se řekne Venušiny kuličky, mnohá žena zčervená, ale to není na místě. Nejde o nic lechtivého, nýbrž o intimní pomůcku, která může pomoct urychlit proces rehabilitace pánevního dna. Nejlépe v kombinaci se zmíněnou fyzioterapií, případně elektroléčbou. Jak to vypadá?
Kuličky si zavedete ideálně dvakrát nebo třikrát týdně na čtyři hodiny – a normálně s nimi fungujete, děláte běžné činnosti, jak jste zvyklá. Svaly pánevního dna na kuličky reagují, čímž se stimulují. Zatímco fyzioterapie vás „vyblokuje“, tedy když cvičíte, tak prostě cvičíte, a nic jiného nemůžete dělat – kouzlo kuliček spočívá v tom, že budete psát s dětmi domácí úkoly nebo venčit psa, ale zároveň posilovat své pánevní dno. „Mám zkušenost, že když si žena kuličky dvakrát až třikrát týdně zavede, může to urychlit léčbu,“ říká gynekoložka Petra Vrzáčková, která se dokonce podílela na vývoji Venušiných kuliček z dílny české designérky Anny Marešové. Právě proto, že na základě svých zkušeností s pacientkami ví, co konkrétně ženy potřebují. „Pokud jde o závažné úniky moči, určitě je dobré kuličky kombinovat s vyšetřením u urogynekologa, případně s fyzioterapeutem přes pánevní dno, protože nemá smysl používat kuličky při opravdu závažném problému, kde pomůže spíš jiná metoda, případně operace. Není to všespásné,“ upozorňuje Petra Vrzáčková.
V čem se svaly pánevního dna podobají cibuli
Jogínka
Svaly pánevního dna jsou součástí hlubokého stabilizačního systému. Jde o svaly příčně pruhované, tedy naší vůlí ovladatelné. Podobně jako cibule jsou uložené ve třech vrstvách.
1. vrstva: Svěrače okolo konečníku, pochvy a močové trubice. Drží pánevní dno jen z 10 %.
2. vrstva: Tvoří ji svaly mezi hrboly sedacích kostí, drží pánevní dno ze 30 %. O jejich existenci se přesvědčíte, když se zhoupnete na židli na hrbolech sedacích kostí ze strany na stranu a pak zase překlopíte pánev zepředu dozadu.
3. vrstva: Ovlivňuje prožitek orgasmu. Vede od spony
stydké ke kostrči a drží
pánevní dno z 60 %.
4. Cvičte jógu
Nebo pilates. Oba typy cvičení učí člověka napojit se přirozeně na své tělo a používat citlivě všechny svaly, také se učíte správně dýchat, což je pro práci s pánevním dnem důležité. Pánevní dno ocení také přirozenou chůzi, každý neextrémní pohyb se počítá. A co naopak ne? „Nedoporučovala bych těžkou fyzickou zátěž, jako je třeba vzpírání. Tím, že se úplně zničím, svalům nepomůžu. Naopak je žádoucí postupná, pomalá stimulace, postupné posilování – než že to ‚urvu‘ a budu mít během týdne hotovo,“ upozorňuje Petra Vrzáčková.
5. Relaxujte a mějte se ráda
Jak už jsme řekli, pánevní dno potřebuje vhodně posílit, ale také relaxovat. Je důležité si uvědomit, že jde o takzvaný stresový sval. Podobně jako cítíte napětí v trapézách, když jste ve stresu, pánevní dno dostává v krizových situacích také zabrat. Teplá vana, kdy se celá uvolníte a jenom tak odpočíváte, je to pravé i pro něj. „Pomáhá mít pravidelně sex, protože při něm se pánev prokrvuje, což má vliv na její dobrou funkci,“ dodává Petra Vrzáčková.
Zdroj: časopis Glanc