Ztráta panenství je velké téma. Každá žena této události má své představy, a často ne vždy to tak vyjde. Řada společností si cení panenství jako něco ”posvátného”. Stačí vzpomenout na neposkvrněné početí Panny Marie. Na základě toho se panenství stalo jakousi posedlostí napříč kulturami, jehož symbolem - a stále i důkazem - je panenská blána. Věděli jste, že někde se stále provádí ponižující ”testy panenství”? OSN usiluje o jejich zákaz. Nejen proto jsou mylné informace o této dodnes nepochopené části ženské anatomie tak škodlivé.
Co je panenská blána?
Národní zdravotnický informační portál definuje panenskou blánu jako tenkou slizniční řasu, která je součástí vulvy a částečně překrývá poševní vchod. Formuje se už v době embryonálního vývoje a u každé ženy se liší vzhledem, tvarem i velikostí. Při prvním pohlavním styku se může natrhnout nebo protrhnout, ale není spolehlivým ukazatelem panenství, ačkoliv jsme v této představě všichni vyrostli. A to je vlastně hned první mýtus, který je třeba vyvrátit. Není hluboko, tak 1 až 2 cm uvnitř pochvy.
Některé ženy ji nemají téměř vůbec
Kromě toho, že panenská blána nemá žádný prokázaný lékařský ani fyziologický účel, je u každé ženy naprostý unikát. A u některých žen se nenachází prakticky žádná tkáň! To je další důvod, proč ji nelze považovat za stěžejní důkaz panenství. Existují naopak ženy, u nichž panenská blána kryje poševní vchod natolik, že může bránit sexu nebo používání tamponů, ale lze ji odstranit chirurgicky. Velmi výjimečné procento žen se narodí s blánou, která nemá ani žádné otvory a zakrývá celou plochu, pak je nutný drobný zákrok, aby měla kudy odtékat menstruační krev.
”Neporušená” až do prvního styku
Na to se spoléhat nelze, že zůstává ”neporušená”, dokud nedojde k jejímu porušení při pohlavním styku, a tak to z ní činí fyzický znak panenství. Věděli jste však, že o panenskou blánu se dá přijít i z jiných důvodů, a sice při používání tamponů nebo při některé sportovní aktivitě?
Pevná a neprostupná pevnost?
Jedná se ve skutečnosti o velmi pružnou a ohebnou tkáň, což znamená, že se při průniku nemusí nutně protrhnout. Vlastně už ono slovo ”protrhne” je dost zavádějící. Podle novodobých studií často ani nikam nezmizí a spousta žen ji stále má, přestože jsou sexuálně aktivní. Jen je třeba nějak porušená, změnila tvar, roztáhla se.
Vlastně ani krev na prostěradle není ukazatel, když si vzpomenete třeba na historické filmy, v nichž je to důkaz, že manželství bylo řádně naplněno a dědic trůnu je možná na cestě. Panenská blána není příliš prokrvená, takže sama o sobě ani výrazně krvácet nemůže. Zhruba polovina žen a dívek během prvního sexu vůbec nekrvácí a pokud, jde spíš o to, že ze svého poprvé máme strach, slyšely jsme o něm někdy až hrůzostrašné scénáře, a jsme zkrátka ztuhlé a nervózní, takže dojde při průniku k poranění.
A co když dlouho nemám sex
Poraněné tkáně se znovu zacelují, to je přirozený proces, ale je fyzicky nemožné, aby se z vás znovu stala panna tím, že jste dlouho s nikým nespala. Tak to zkrátka nefunguje a můžeme o tom možná vtipkovat, ale snad je nám všem jasné, že to tak není. Najdou se zdroje, které uvádějí, že u žen po menopauze, které ke všemu nemají zkušenost vaginálního porodu, se může hymen znovu obnovit, ale nejde o nic vědecky potvrzeného.
Kvůli tomu všemu jsme se dostali až do situace, kdy se dívky strachují, zda si před prvním milováním nemají vzít prášek na bolest a dospělé ženy podstupují rekonstrukci panenské blány, aby znovu nabyly ”věneček”. Například v Číně se těší oblibě produkt “Joan of Arc Red”, umělá panenská blána, která dokonce vypustí červený pigment! Představa, že panenství se dá změřit či ověřit je špatná a ponižující. Ve skutečnosti existuje jen jediný způsob, jak zjistit, zda už žena měla sex, a sice zeptat se jí.
Zdroj: iGlanc.cz, Health, Natural Cycles, A2alarm