Každý někdy slyšel o anorexii nebo bulimii, ale o ortorexii? Možná vám to ani nepřijde jako regulérní porucha příjmu potravy. Člověk trpící ortorexií si totiž extra dává záležet na tom, co si dá na talíř. Na tom přece není nic špatného. Ze zdravého stravování je úplný hit sociálních sítí. Přímo se předháníme v tom, jak zdravě a vyváženě jíst. Investujeme peníze do lepších potravin a fitness jídelníčků na míru. Tak jak je možné, že by mohlo být zdravé stravování nezdravým?

Jsem ortorexie, těší mě

Zdravé stravování rozhodně má smysl. V záplavě cukrovinek a polotovarů napěchovaných éčky není dlouhodobě možné, aby člověk bez následků žil jen z toho, co označujeme za nezdravé. Jsme obézní, trpíme cukrovkou, zvýšeným cholesterolem, infarkty. Ale stejně máme problém se nezdravého vzdát. Je to jako odstrašující obrázky na krabičkách cigaret. Víme, že bychom neměli, ale záměrně negativní dopady ignorujeme. Všechny ty umělé dobroty jsou prostě tak lákavé. A chutnají o to lépe, když víme, že bychom si místo nich měli dát k obědu salát. Většinou nemusíte nikoho zdlouhavě přemlouvat, aby si dal ještě ten poslední kousek čokoládových řezů. Lidé trpící mentální ortorexií mají ale úplně opačný problém.

O ortorexii se poprvé zmiňuje doktor Steven Bratman roku 1997 a její název je odvozený od řeckých slov ”orthos” - správný a ”orexis” - chuť k jídlu. Oproti mentální anorexii a bulimii jejím záměrem sice není úbytek váhy, ale stejně se člověk prakticky od rána do večera zabývá jídlem.

K jídlu jen to nejlepší

Pacient, který trpí ortorexií, je zdravou stravou přímo posedlý. Vybírá si jen organické a bio potraviny. Takové, které nejsou geneticky modifikované, uměle hnojené, jsou bez konzervantů, barviv, dochucovadel. Kontrolují ale i způsob nakládání s potravinou, kdo ji vypěstoval, nakupují jen v ověřených obchodech, zda potraviny neznečistil kontaminovaný vzduch. Mají problém se najíst ve většině restaurací a zíráním do jídelního lístku pak stráví víc času, než je zdrávo. Nakonec si raději nedají nic. Hlavně ať nepozřou něco závadného.

Zatímco se touha jíst co nejlépe neustále zvyšuje, kvalita života tím silně trpí. Nikdo nechce kamaráda, se kterým nemůže venku nic podniknout, který mu cpe do hlavy jen moudra o stravě, co bychom měli a neměli jíst. Takového, který si na večeři u přátel donese vlastní bezpečné jídlo.

Zastánci ortorexie mají silnou komunitu a navzájem se podporují na sítích, na internetu, mají blogy, kde probírají své zkušenosti a tipy. Ujišťují se o tom, že jejich konání je správné. Vždyť přece nepít alkohol, kofein a nejíst potraviny plné pesticidů, to člověku jedině prospěje. Jenže to je jen začátek.

Kromě úpadku sociálního života se prohlubuje i úzkost z diety jako takové. Nastává doba stravovacího terorismu. Takoví lidé začínají ještě víc selektovat potraviny, které můžou jíst a intenzivně se tím zaobírají. Stává se z toho doslova obsese a jsou na sebe přitom nesmírně hrdí. Když nedejbože uklouznou, klidně se za to potrestají hladovkou. Z lidí ve fast foodech je jim špatně. Čím dál častěji podstupují očisty organismu a detoxikace. Zdravý životní styl je naprosto ovládá.

Kde je hranice mezi zdravím a posedlostí?

Že si pečlivě vybíráte potraviny, počítáte kalorie a zakládáte si na zdravé stravě ještě neznamená, že máte ortorexii. Hranice však může být velmi tenká a problémem se jídlo stává ve chvíli, kdy má nad vámi plnou moc.

Nejčastěji k posedlosti stravováním tíhnou lidé, kteří se zprvu soustředí na jeden konkrétní mainstreamový styl, který je v jistých ohledech radikální. Příkladem je veganství, paleo dieta, makrobiotická nebo raw strava. Dále má orthorexia nervosa určité společné znaky s perfekcionismem a OCD (obsedantně kompulzivní poruchou).

Doktor Bratman vytvořil základní test na ortorexii, který si můžete udělat zde. Najdete v něm deset otázek typu:

  • Strávíte více než tři hodiny denně přemýšlením o jídle?
  • Plánujete jídla na několik dní dopředu?
  • Cítíte se provinile, když sejdete z cesty?
  • Vzdaluje vás strava od rodiny a přátel a máte problém se najíst venku?

Jestliže si na pár z nich odpovíte kladně, nebojte a zkuste se ohledně stravy do budoucna jen trochu víc uvolnit. Problém nastává ve chvíli, kdy budou vaše odpovědi jednoznačně ANO na všechno.

Ptáte se, jestli je to způsobené aktuální dobou? Zcela určitě to podíl má. Máme volný přístup k nepřebernému množství informací. Denně čteme o tom, co ta která celebrita vyzkoušela a díky čemu vypadá stále mladá a krásná. Odborníkem na výživu dnes může být prakticky každý a neustále dokola přiživujeme a vyvracíme mýty o stravování. Můžeme si vybírat různé stupně kvality a navzájem se v extrémních výživových směrech podporujeme. Jídlo by však v konečném důsledku mělo být radost, tak na to nezapomínejte.

Zdroj: iGlanc.cz, PubMed Central, Health Advisor, FN Brno

Související články