Možná si říkáte co je na tom – proste se umyju a jdu, ne? Jenže intimní hygiena má svoje specifická pravidla. Následujících pár tipů vám může pomoct předejít nepříjemným pocitům nebo gynekologickým potížím a přinést pocit svěžesti a čistoty.

Šetrná očista

Potrpíte-li si na voňavý sprcháč, dopřejte si ho, ale zkuste se při očistě s ním vyhnout rozkroku. Na něj si nechte bud čistou vodu nebo přípravek pro intimní hygienu, jenž se postará o spolehlivé umytí a nenaruší přirozené pH, které má mít ve vašem klíně hodnotu kolem 3,5 až 4,5 (sprcháče se syntetickými vůněmi mají osmičku). Skvělé jsou hydrofilní oleje s antibakteriálním složením. Hitem jsou aktuálně probiotika ve formě krému či spreje pro obnovení a zachování přirozeného mikrobiomu (mikrobiální osídlení lidského těla). Na utírání se pak vyplatí mít speciální menší ručník.

Pravidla holení

Jestli půjdete dohola, necháte si přirozený porost nebo něco mezi tím, je jen na vás, ale každá volba ale má svoje.  Ať chceme nebo ne, chloupky mají svoji funkci - chrání naše citlivá místa před prachem, mikroorganismy a nečistotami. A když už se holíte, dělejte to co nejšetrněji, s žiletkou velmi opatrně, zvlášť úplně dole. Dobrá volba je domácí IPL přístroj pro dlouhodobě hladkou kůži, brazilská depilace (rozhodně nic pro citlivky) nebo elektrický strojek. Epilátor vytrhující chloupky i s kořínky doporučujeme v těchto citlivých místech snad jen těm, co dobře snášejí bolest.

Noc naostro

Přirozené větrání vašeho klínu je zdravé, to vám potvrdí každý gynekolog. Jestli si upnuté oblečení nedokážete odpustit, nechte pokožku volně dýchat alespoň v noci. „Často radím svým pacientkám, aby spaly úplně nahé nebo alespoň v kalhotkách,“ říká známá americká gynekoložka Allysa Dweck, spoluautorka knihy V jako vagina a dodává: „Naše intimní partie jsou celý den uzavřeny v prostředí, které jim nevyhovuje. V těsných kalhot(k)ách nemohou dýchat, je tam teplo, vlhko a bakterie se snadno rozmnožují. Chodit naostro můžete zkusit i přes den. V místech, kde je hodně bakterií a nečistot (velká města, hromadné dopravní prostředky) to ale úplně rozumné není.“ 

V období menstruace

Když máte své dny, buďte při intimní hygieně obzvlášť pečlivá, dodržujte pravidelnou výměnu hygienických pomůcek. Jste-li na cestách, odkázaná na používání veřejných toalet, mějte s sebou i vlhčené intimní ubrousky, náhradní kalhotky, antibakteriální gel na ruce a pro jistotu i tenké slipové vložky – ty by měly být vždy co nejvíc prodyšné a ideálně neparfémované. Přípravky pro intimní hygienu nejsou zbytečná investice. Zajišťují ideální hodnotu pH, mají antibakteriální složení a jemně pečují o citlivou pokožku. 

Související články

Plavky dolů!

Osvěžit tělo v chladné vodě je zvlášť v létě pro většinu z nás příjemná letní zábava, ale mějte na paměti, že plavková sezóna nezačíná jen nám, ale i kvasinkám. Milují vlhká teplá místa a tím, že se víc potíme a mokré plavky nesundaváme, vytváříme jim ideální živnou půdu k množení.

„Obecně platí že zejména stojaté vody jsou plné bakterií ( a mnohdy i dalších dráždivých látek) a přispějeme-li k tomu ještě nesprávnou péčí o intimní partie, může dojít k přemnožení těchto bakterií i ve vagíně. Po koupání by tedy měla vždy proběhnout sprcha a výměna plavek,“ říká gynekoložka MUDr. Kamila Žižková s tím, že plavky na další použití je třeba minimálně přeprat v čisté vodě. Podle ní nošením mokrých plavek, nedostatečným pitným režimem nebo dlouhodobým zadržováním moči si pak také můžeme snadno zadělat na zánět močových cest.

Zdroj: časopis Glanc, MUDr. Kamila Žižková, gynekoložka Allysa Dweck

Související články