Venku je suchý vzduch

Venkovní teploty jsou nízko a vzduch se ochladí. Tím pádem už není schopen udržet tolik vlhkosti, jako teplejší vzduch v jiném ročním období. Zabrat dostávají naše dýchací cesty, pokožka, vlasy, ale i oči. Oko tvoří z 99 % voda, není divu, že ho chladný zimní vzduch a zejména pak studený vítr může podráždit, vysušit a následkem je, že začne slzet. Ještě většímu náporu jsou oči vystavené při zimních radovánkách, kdy jsme v pohybu. Řešením jsou sluneční brýle, ty chrání oči nejen před škodlivým UV zářením, ale i před vlivem povětrnostních podmínek. „Vybírejte brýle, které vám pohodlně sedí, nikde netlačí a zakrývají oči ze všech směrů, tedy i ze stran. Sportovní brýle by měly být ideálně vyrobené z kvalitního plastu, díky kterému jsou lehké a odolné proti prasknutí,” doporučuje odborník Jakub Odcházel.

Silné UV paprsky

Pokud sluneční brýle nepatří mezi váš běžný zimní doplněk, pak je přinejmenším vytáhněte cestou na hory nebo když ulice pokryje sníh. V zimě umí být sluníčko kvůli odrazu od zasněžené plochy dokonce ještě nepříjemnější než v létě a minimálně stejně nebezpečné. „Nástrahou je zejména sněhová pokrývka, až 80 % UV záření se totiž odráží od země. Pokud v těchto podmínkách trávíte více času, může dojít k tzv. sněžné slepotě, je proto důležité oči chránit kvalitním UV filtrem,“ upozorňuje Jakub Odcházel. Do zasněžené krajiny doporučuje brýle s polarizační úpravou, která blokuje světlo odrážené od horizontálních povrchů. Nejlepší eliminaci UV záření poskytnou sluneční brýle s faktorem UV 400, na hory použijte filtr nejtmavší kategorie 4, ale pozor, za volant s nimi nemůžete.

Venku mráz, uvnitř horko

Kdo nemá dost svetrů, ten v zimě doma topí a to na vlhkosti vzduchu příliš nepřidá. „V mrazivém počasí je obvykle nižší vlhkost vzduchu, proto jsou oči vysušené, zarudlé a dochází k nepříjemnému pálení či pocitu cizího tělesa v oku. Podobné obtíže může působit i vyhřátý vzduch uvnitř budov, ve kterých v zimě trávíme většinu času,” vysvětluje optometrista. Teplý suchý vzduch je dokonce ještě víc dehydratující než ten venkovní, navíc se v něm nachází například bakterie v daleko vyšším množství.

Rychlou pomoc představují oční kapky, ale ne každé jsou vhodné. Některé konzervační látky, jako například benzalkoniumchlorid, mohou paradoxně k rozvoji syndromu suchého oka přispět. „Jednou z variant jsou kapky bez konzervantů, které se ale musí spotřebovat v mnohem kratším čase. Alternativou jsou kapičky s šetrnými konzervanty, které jsou přirozené slznému filmu, nedráždí a jsou tak vhodné pro citlivé oči,” radí Jakub Odcházel. Z dlouhodobého hlediska si v interiéru můžete pomoci zvlhčovačem, nezapomínejte na dostatečný pitný režim a pokud pracujete na počítači, tak ani na pravidelné pauzy od koukání do monitoru.

Nedostatek denního světla

Možná se v tomto období často přistihnete, že si potřebujete na chvíli zavřít a promnout oči. A možná jste je takhle na chvilku zavřeli u televize a hned na vás přišlo spaní. Denního světla je v zimě pomálu, je často zataženo, šero a místnostech je tma. Navíc se brzy stmívá, takže to doháníme umělým osvětlením. Tyto světelné podmínky nejsou pro oči nic moc a projevuje se to jejich zvýšenou únavou, kterou si někdy snadno spleteme s celkovou únavou organismu. „Únavě a bolesti očí z nedostatku světla můžete předejít výběrem tzv. celospektrálního umělého osvětlení, které napodobuje přirozené sluneční světlo. Pokud pracujete na počítači, přizpůsobte vždy jas okolnímu prostředí - čím méně světla je v místnosti, tím nižší má být jas monitoru. Pomůckou, která snižuje únavu očí při práci na počítači, jsou tzv. počítačové brýle s blokátorem modrého světla,” doporučuje optometrista.

Nosíte kontaktní čočky?

Pokud nosíte kontaktní čočky, kombinujte je v zimě s brýlemi. Střídání doporučují odborníci pokaždé, když se vrátíte z práce domů. Kontaktní čočky totiž mohou v souvislosti s výše uvedenými vlivy nepohodlí očí ještě zhoršit a záměnou s brýlemi očím aspoň na pár hodin ulevíte.

Zdroj: iGlanc.cz, Jakub Odcházel - optometrista a vedoucí optik prodejny Lentiamo

Související články