Však z toho vyroste. Oblíbená věta dospělých, když někdo utrousí poznámku směrem k dítěti, které má větší váhu, než je úměrně jeho věku optimální. Pravdou však je, že děti z tloušťky nevyrostou. Místo toho si s ukládajícím tukem zakládají i na řadu zdravotních komplikací mnohem závažnějšího charakteru. Estetika je v tuto chvíli na posledním místě.

A čísla stále rostou

Že dnes mají děti mnohem méně pohybu než dřív, to je neoddiskutovatelný fakt. Tento nebezpečný trend se ale jen těžko odstraňuje. „Děti mají dlouhodobě vyšší příjem kalorií než jejich výdej. To vede k rozvoji nadváhy a později obezity. Jsou také zvyklé více mlsat, jíst mezi hlavními jídly a často se stravovat v různých fast foodech. Obrovskou porci kalorií mají na svědomí také slazené nápoje nebo energetické drinky,“ vypočítává MUDr. Bednaříková, pediatrička a ředitelka Dětské léčebny Křetín.

Zatímco v roce 2016 trpělo obezitou něco přes 10 % dětí, v roce 2021 už to bylo 16 % a problémy s nadváhou řešilo v Česku každé čtvrté dítě. Během pandemických roků děti přibraly 15 až 20 kilogramů. Jenže ani poté, co zase jedou kroužky a sportoviště naplno, se situace nelepší. Čísla obézních dětí pořád stoupají a konec covidu na tom zhola nic nezměnil.

Na vině odborníci vidí to, že si zlozvyky z lock downů přenášejí do současnosti. „Děti získaly kila navíc i kvůli tomu, že měly doma neustále přístup k jídlu, a ztratily tak jakýkoliv režim. Mnohé se také naučily takzvaně zajídat nudu a podle slov rodičů se řadě z nich bohužel nedaří tyto zvyky odstranit a znovu nějaký režim nastavit,“ říká PhDr. Veronika Koch Ondrová, psycholožka v Dětské léčebně Křetín.

Zdravotní problémy spojené s obezitou

Nadváha s sebou kromě psychických problémů, například v podobě šikany ve škole nebo sníženého sebevědomí, nese vážná zdravotní rizika. Mezi ty hlavní patří:

  • Vysoký krevní tlak
  • Enormní zatížení kloubů a s tím spojené ortopedické problémy
  • U velmi obézních jedinců cukrovka 2. typu
  • Respirační infekce jako astma
  • Poruchy spánku
  • Kožní onemocnění
  • Růst prsou u chlapců

Řada z těchto problémů může vyústit v chronické potíže, které si s sebou dítě ponese až do dospělosti. Výzkumy mluví jasně - dětská obezita má vliv na délku života, zvyšuje šance na srdeční choroby, onemocnění jater, mozkovou mrtvici a rakovinu.

Dětem příkladem

Bylo by snadné říct, že dnešní děti jen sedí u mobilu a cpou se sladkostmi, ale problém začíná už u jejich rodičů. Nemůžete po dítěti chtít, aby žilo zdravě, pokud se toho vy sami nedržíte. Musí ve vás mít názorný příklad. Vy mu už odmalička ukazujete, jak o své zdraví pečovat a co jíst. „Rodiče by se měli snažit děti zapojit do vhodných aktivit a najít udržitelný režim, který jejich potomkům pomůže mít váhu pod kontrolou. Zároveň je důležité, aby rodiče byli dětem vzorem a žili tak, jak si přejí, aby žilo jejich dítě. Aby mu ukázali, že zdravý životní styl je normální, ať už se to týká jídla, nebo pohybu,“ doplňuje PhDr. Koch Ondrová.

Jak velkou odpovědnost nesou rodiče ukázal už německý výzkum, podle kterého se riziko obezity částečně zvyšuje už u dětí, jejichž matky v průběhu těhotenství výrazně přiberou. Nejvíc však ovlivníte tím, jaké návyky dítěti předáte po jeho narození. Odborníci se totiž shodují v tom, že obézním dětem kolikrát stačí jen ukázat, jak zdravěji žít, protože nikdo to pro ně doma doposud neudělal.

Proto se doma v první řadě zaměřte na:

  1. Pestrou, zdravou a vyváženou stravu. Omezte co nejvíc průmyslově zpracovaných potravin a vařte pokud možno z čerstvých surovin. Často u nás přetrvává přežitek, že dobré jídlo musí být zákonitě i drahé. Ale dobré jídlo se dá připravit i z několika málo obyčejných surovin.
  2. Nekupujte limonády. Džusy, sladké perlivé nápoje a další ochucené tekutiny se velkou měrou podílí na obezitě nás i našich dětí. Čistá voda je naprostý základ a měla by tvořit většinu denního příjmu tekutin. Pokud si chcete vodu něčím ozvláštnit, můžete si do ní přidat ovoce nebo bylinky, které jí dodají nový rozměr chuti.
  3. Zařaďte pravidelný pohyb. Podnikejte rodinné aktivity, jezděte na výlety, choďte do přírody. Vymyslet můžete i nejrůznější venkovní hry. Dělejte zkrátka cokoliv pro to, abyste se hýbali.
  4. Jezte společně a bez elektroniky, ukazuje se totiž, že děti, které u jídla sledují televizi, mají větší sklony k přejídání a stejně tak platí, že v klidu se na jídlo lépe soustředíte a máte z něho nejen větší požitek, ale i užitek.

Zaměřte se také na psychickou stránku dítěte. Nejen dospělí ve stresu přibírají, vnitřní pohoda je důležitá i pro ty nejmenší. Pokud nic nepomáhá, v žádném případě se na dítěti nesnažte aplikovat některou z redukčních diet a zajděte se poradit k odborníkovi. Ten vám může doporučit například dětskou léčebnu, kde děti i vy získáte od specialistů lepší informace.

Zdroj: iGlanc.cz, Bez hladovění, Dětská léčebna Křetín

Související články