PŮST V PRAXI
Přerušovaný půst je moderní metodou, která slibuje zlepšení trávení, redukci hmotnosti a celkově lepší zdraví. Tento režim střídá fáze jídla a hladovění v různých poměrech. Zvláště oblíbená je varianta 16/8, kdy se člověk 16 hodin postí a v průběhu 8 hodin jí. Ačkoliv je půst populární, jeho jisté formy mohou mít na ženské tělo neblahý vliv. „Přísně dodržovaný přerušovaný půst s dlouhými okny bez jídla může negativně ovlivňovat hladinu ženských hormonů, zejména prostřednictvím kortizolu a leptinu,“ vysvětluje MUDr. Pavel Turčan, Ph.D., renomovaný gynekolog a sexuolog. „Leptin reguluje hlad a pocit sytosti a jeho nízké hladiny mohou narušit pravidelnost menstruačního cyklu a ovulace. Narušit hormonální rovnováhu může také hladina hormonu stresu kortizolu, která se během dlouhého hladovění naopak zvyšuje. Ženám bych proto doporučoval volit spíše mírnější formy přerušovaného půstu,“ uvádí lékař.
SKRYTÁ SÍLA PÁNEVNÍCH SVALŮ
Stav pánevního dna je zásadní pro reprodukční zdraví ženy a může výrazně ovlivnit průběh menstruace. Oslabené svaly a vazy podpírající dělohu i další orgány mohou vést k větší bolestivosti během menstruace a jiným zdravotním problémům. Oslabené pánevní dno umí způsobovat nepravidelnou menstruaci, inkontinenci a riziko prolapsu orgánů. Naštěstí existují metody, jako jsou Kegelovy cviky, díky nimž lze tyto svaly posílit, a menstruační potíže tak zmírnit.
VITAMIN B JAKO KLÍČ
Trápí vás nepravidelná menstruace či silné příznaky PMS (premenstruačního syndromu)? Možná je čas zaměřit se na příjem vitaminu B. „Nedostatek pyridoxinu, tedy vitaminu B 6, folátu nebo kobalaminu může mít dopad na ženský cyklus a celkové menstruační zdraví,“ říká MUDr. Pavel Turčan působící mimo jiné také na pozici odborného ženského lékaře a sexuologa v poradně české společnosti Vegall Pharma. „Béčko hraje důležitou roli v regulaci hormonální rovnováhy v organismu a jeho nízké hladiny mohou způsobovat nepravidelnosti,“ naznačuje lékař. Tento vitamin lze získat z celozrnných obilovin, luštěnin, listové zeleniny anebo mléčných výrobků. Pro jistotu správného příjmu možno zvolit i přírodní preparáty, jako je Sarapis Mensis, které obsahují kombinaci vitaminů B s dalšími prospěšnými látkami.
KÁVA A CYKLUS
Zbystřit by měly milovnice kávy. Kofein totiž může mít nečekané dopady na menstruační cyklus. Studie naznačují, že vysoký příjem kofeinu (více než 300 mg denně) dokáže u žen citlivých na tuto látku zkrátit dobu cyklu, a naopak prodloužit menstruaci. Neznamená to, že je nutné se kávy vzdát. Stačí se v její konzumaci mírnit.
KDYŽ CHYBÍ SLUNCE
I vliv počasí a ročních období na menstruační cyklus je fascinující. V zimě, kdy je méně slunečního svitu, mohou mít ženy delší a bolestivější menstruaci. Například ženy žijící v severských oblastech, jako je Grónsko či sever Aljašky, mohou během nejtemnějších období roku zažívat i dočasné přerušení cyklu. Nedostatek slunečního svitu dokáže rovněž zesilovat příznaky PMS. Proto je důležité dbát v chladných měsících na dostatek světla a vitaminů, které vládnou silou tyto sezonní vlivy do jisté míry snížit.
Zdroj: iGlanc.cz, MUDr. Pavel Turčan, Ph.D., renomovaný gynekolog a sexuolog, časopis Story