V minulosti něco jako pravidelná menstruace neexistovala, chodila naopak dost nepravidelně a neohlášeně. Dokonce jsem kdesi narazila na článek, že pravidelná menstruace je civilizační nemoc. Za normální - což je relativní pojem - považujeme délku cyklu plus minus 28 dní. Každé tělo je jiné, každá žena má jinak dlouhý cyklus, jeho délka se mění v závislosti na věku a životním stylu. Ale co když menstruace přijde pokaždé jinak a některý měsíc nepřijde dokonce vůbec?
U mladých dívek je to běžné
Pro mladé dívky je nepravidelná menstruace zcela běžná. Tělo se teprve učí vyrovnávat s proměnlivými hladinami hormonů a procesem transformace v ženu. První menstruaci se jinak říká menarché, zpravidla přichází mezi dvanáctým a šestnáctým rokem života, ale poslední dobou se čím dál častěji vyskytuje i u mladších dívek. Její nástup je ovlivněn genetikou, hormony, tělesnou konstitucí, výživou i prostředím.
Jsme hormonálně nevyrovnané
Hormony, ty s námi umí pěkně zacvičit. Menstruační cyklus je s nimi úzce provázaný. „Pravidelnost menstruace závisí na vývoji děložní výstelky a na pravidelné cyklické produkci estrogenních hormonů a progesteronu. Nejčastějším důvodem odchylek pravidelného cyklu je stres. Stresové hormony mají přímý vliv na to, kolik estrogenu a progesteronu tělo vyprodukuje. Pokud se do krevního oběhu vyplaví příliš velké množství kortizolu či adrenalinu, menstruační cyklus se může změnit,“ říká Ilona Bittnerová, odbornice na ženská témata. Nerovnováha hormonů může být ovlivněna také cestováním mezi klimatickými pásmy nebo náhlou změnou hmotnosti.
Zakopaný pes třeba vězí v dalších hormonech. Pokud se opakovaně trápíte s nepravidelnou menstruací, poraďte se s gynekologem na dalším postupu. Vyšetření může odhalit problémy se štítnou žlázou, syndrom polycystických ovarií (PCOS), vyšší hladiny prolaktinu apod.
Po vysazení hormonální antikoncepce
Po vysazení hormonální antikoncepce se tělo znovu učí menstruovat. Žít v souladu s neustále se měnícími hormonálními hladinami. Už nedostává pravidelně s každou pilulkou umělé hormony, musí se opětovně přizpůsobit. Pokud jste HA užívala dlouho, může být cyklus po jejím vysazení nepravidelný dlouho. Mluvím z vlastní zkušenosti, kdy menstruace prvního půl roku nepřišla vůbec a poté třeba každé dva až tři měsíce. Trvalo to asi dva roky, než se cyklus upravil.
Životní styl a jídelníček
Příliš mnoho nebo málo pohybu, výrazné změny na váze, nedostatečný či nevyvážený příjem makro a mikronutrientů ve stravě, užívané léky. Jak žijeme má na menstruaci vliv a žádný extrém není dobrý; hodně stresu, drastické diety, vyčerpávající tréninky. Pokud se v něčem z toho poznáváte a menstruace přichází neohlášeně nebo vůbec, je to ukazatel, že byste měla cosi ve svém životě přehodnotit. Stejně tak se skrze nepravidelnost menstruace může projevit dlouhodobá chyba, například v jídelníčku, které se nevědomě dopouštíte.
Blíží se menopauza
Přestože je menstruace to poslední, co by ženám ve starším věku chybělo, o menopauze žádná nechce slyšet. Tzv. premenopauza začíná mezi 40 až 50 lety, tehdy si můžete povšimnout výkyvů menstruace. Samotná menopauza nastává okolo padesátého roku, ale není to pravidlem. Rovněž příchod menopauzy ovlivňuje spousta věcí, jako životní podmínky či kouření. Ženy, které první menstruaci dostaly v dřívějším věku, pravděpodobně také zažijí dřívější menopauzu. Naproti tomu opoždění menopauzy může způsobit pozdější nástup puberty a těhotenství ve vyšším věku.
Po porodu a při kojení
V této fázi života se rovněž můžete běžně setkat s nepravidelností menstruace, zpravidla se cyklus obnovuje mezi 8. a 16. týdnem po porodu. Není nutné hned propadat panice, ale pokud už to trvá několik cyklů, poraďte se s lékařem. Když po porodu kojíte, menstruace přijde ještě později nebo zcela ustoupí. Způsobuje to zvýšená hladina prolaktinu, hormonu, který podporuje produkci mateřského mléka a může potlačit ovulaci a menstruaci. Nemyslete si však, že jako kojící matka nemůžete otěhotnět. Můžete.
Další příčiny nepravidelné menstruace
Slyšela jste o děložním myomu? To je svalový uzel, nezhoubný nádor v děloze, který rovněž může být příčinou nepravidelné menstruace. Lze ho najít u více než 50 % žen a většinou vás o něm gynekolog při běžné prohlídce informuje. Také může jít o poruchy krevní srážlivosti nebo vzácný syndrom předčasného ovariálního selhání (POF). Jde vlastně o předčasnou menopauzu, toto onemocnění přináší řadu zdravotních rizik. Brzké nasazení antikoncepce u mladých dívek může POF dlouhodobě maskovat.
Jak to řešit?
Často gynekologové jako řešení nabídnou nasazení hormonální antikoncepce, ale ta problém spíš zakryje, než aby ho vyřešila. Zamyslete se nad svým dosavadním životním stylem, můžete zvolnit v práci, zaměřit se na vyváženost stravy, nápomocná je kupříkladu hormonální jóga nebo cvičební metoda 3x3. Nic nezkazíte bylinkami na podporu ženského zdraví a než se vám cyklus znovu upraví, dají se nečekaná překvapení pohodlně řešit menstruačními kalhotkami. „Ideální je používat tyto menstruační kalhotky i mimo menstruaci v době, kdy nechcete být menstruací zaskočena, například v práci či při sportu. Pomohou také s eliminací stresu, že menstruace přijde nečekaně právě teď. A čím míň stresu v životě budeme mít, tím vyrovnanější náš cyklus bude,“ říká Ilona Bittnerová.
Zdroj: iGlanc.cz, Ilona Bittnerová - odbornice na ženská témata, Pro lékaře