Angína a infekce mononukleózou jsou dvě odlišné onemocnění. Angína je obvykle způsobena bakteriální infekcí streptokokem a mononukleóza zase EB virem. S tím se už setkala většina z nás a nemuseli jsme to ani zaregistrovat díky mírným příznakům, které jsme považovali za banální nachlazení. Rozdíl je také v tom, že na mononukleózu nezabírají antibiotika. Jestli jste tedy někdy měli pocit, že jste se z domnělé angíny zázračně "vyleželi", šlo možná právě o toto zrádné virové onemocnění.

Jak ji poznat

Mononukleóza se nejčastěji projevuje velkou únavou až vyčerpaností. Přidat se k ní mohou zvětšené uzliny, bolesti hlavy zimnice i zvýšená teplota. Nemocné často také trápí pálení v krku a bolest při polykání. Většina příznaků mononukleózy se zmírní během několika týdnů, ale může trvat i tři měsíce, než se budete cítit zase normálně. Nejčastěji se akutní mononukleózou nakazí dospívající a velmi mladí lidé. U starších lidí hrozí bohužel riziko vážnějšího onemocnění.

Jak se nemoc přenáší

Mononukleóza se přenáší nejčastěji slinami a díky tomu se jí lidově říká "polibková nemoc". Nakazit se můžete, když jste v úzkém kontaktu s nakaženým člověkem. Například kousnutím do stejného jídla, pitím z jedné lahve nebo používáním špatně umytého nádobí.

Proč je důležité tyto dvě nemoci nezaměnit?

Mononukleóza je zákeřná kvůli riziku možného poškození jater. Často při ní totiž dochází k jejich zvětšení a stejně může postihnout i slezinu. Diagnózu s jistotou potvrdí nebo vyvrátí jedině krevní testy.

Zásadní je klidový režim

Pokud je výsledek krevních testů pozitivní, připravte se, že vás čeká pár týdnů důsledného domácího odpočinku a úprava jídelníčku. Měli byste se rozhodně vyhnout přepáleným tukům a alkoholu, protože by zbytečně zatěžovaly už tak oslabená játra. Důležité je dostatečně pít a dopřát si pestrý a vyvážený jídelníček. Čím více času na zotavení si dopřejete, tím dřív byste měli být fit. Ale pozor na brzký návrat ke svému obvyklému programu. Můžete si tak zadělat na potíže, protože riskujete, že nemoc udeří znovu v plné síle. 

Zdroj: iGlanc, medicinenet.com, National Library of Medicine, mayoclinic.com

Související články