Obezita u nás ohrožuje kolem 20 % jak mužů, tak žen, nadváhu má ale už téměř polovina mužů a třetina žen. Mnozí z nich by rádi zhubli, jenomže často zavrhnou cvičení či pohyb a snaží se kýžené mety dosáhnout dietou. A protože jde o vděčné a lukrativní téma, bylo na toto téma napsáno nespočet knih a vznikla spousta diet, které často slibují nemožné. Podívejme se na ty, které možná pomohou, ale zdraví rozhodně neprospívají, a dokonce mohou být i škodlivé.

Hollywoodská dieta

Je módní dietou už od 30. let 20. století a jak už sám název napovídá, byla a stále je velice úspěšná. V Hollywoodu se jí říká grapefruitová – grapefruit má údajně enzymy spalující tuky a také extrémně nízký obsah sacharidů. Dokonce existuje firma, která nabízí nápoje a cookies založené na této dietě včetně redukčního plánu. Dieta se časem poněkud pozměnila a dovoluje konzumaci nesladkého ovoce a zeleniny. Rozhodně je nebezpečná – sacharidy i tuky, které zapovídá, naše tělo ke svému fungování potřebuje.

Tasemnicová dieta

Je to jednoduché – spolknete pilulku, která má uvnitř vajíčko tasemnice a když se ta potvora vylíhne, vyroste ve vašem těle a sní vše, co jíte. Takže můžete jíst, co chcete, a přesto zhubnout, protože tasemnice sní všechny vaše „nadbytečné“ kalorie. A když zhubnete, vezmete si zase pilulku a parazit z těla odejde. Ale: tasemnice nejenže dorůstá délky až devíti metrů, ale může způsobit i řadu zdravotních problémů od střevních potíží až po meningitidu a demenci.

Baby dieta

V konzervičkách pro malé děti je vše, co potřebují k životu. Malé děti, ne vy. Navíc při doporučení až 14 sklenic dětské výživy během dne? Z toho můžete mít nemalé problémy. Původně dietu vyvinula cvičitelka celebrit, která navrhovala pouze dvě skleničky denně místo svačiny a pouze na udržení váhy. Jako každé doporučení, i to její se nakonec zvrtlo, dětské porce nestačí na kalorický příjem dospělých.

Vlkodlačí dieta

Tu mnoho z nás zná – bývala velmi populární. Předpokládá se, že pokud se postíte během úplňku nebo novoluní, gravitační tah rychle zbaví tělo až šesti kilo hmotnosti vody a toxinů. Což je naprostý nesmysl, ale pořád existují tací, kteří v to věří. Kdo ji zkusí, může se těšit na vedlejší účinky včetně únavy, podrážděnosti a závratí. A i když něco málo člověk zhubne, druhý den se o to více nají!

Úplně nesmyslné diety

Polykání vatových tampónků

Nesmysl a zase nesmysl! Vata sice zablokuje hlad, ale taky trávicí systém a z toho může vzniknout pěkná polízanice!

Spací dieta

Doporučuje jen spát a spát. A nejíst. Jde o další zaručenou metodu hladovění doprovázenou dehydratací, sníženým metabolismem a poškozením. svalů.

Vidličková dieta

Tahle dieta nutí své uživatele jíst porce jídla, které jsou menší než velikost vidličky. Možná proto, že ten, kdo to vymyslel, byl tak šílený hladem, že nedokázal přijít na nic složitějšího.

Kofeinová dieta

Při ní se pije jen káva, případně kofeinové nápoje bez cukru. Zkuste ji – krevní tlak vám valítne do výšin, bude vám špatně od žaludku a spát nebudete celou noc.

Limonádová dieta

Recept oblíbený zejména mezi zoufalými dietáři, například Beyoncé je jeho vášnivým zastáncem. Jak na to? Je třeba našlehat koktejl z vody, citronové šťávy, kajenského pepře a javorového sirupu a pít místo jídla. Čím častěji, tím lépe, nejlépe desetkrát za den. Jenže tělo potřebuje ke svému fungování živiny a tady jich je zoufalý nedostatek, navíc vás čeká únava a ztráta energie, může také dojít k narušení funkce ledvin. Zhubnete – ale později se ztracené kilogramy vesele vrátí zpět

Tukožroutská dieta

Dieta, která je velice oblíbená. Z doporučené zeleniny se uvaří polévka a jí se od rána do večera. Jejím přínosem je vyčištění střev, protože konzumujete vlákninu, ale dlouhodobě dietáři chybí tuky a cukry a tělo si je bere ze svalů. Dalšími „benefity“ této diety jsou migrény, změna barvy očí a ztráta energie. Doporučuje se praktikovat ji maximálně týden a chybějící vitamíny a minerály v těle doplňovat tabletkami.

Keto dieta

Jde o dietu s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků. Omezení sacharidů a zvýšení příjmu tuků může vést ke ketóze, metabolickému stavu, ve kterém vaše tělo spoléhá primárně na tuky, které bude přeměňovat na sacharidy. Problém je, že je třeba vyřadit i celozrnné pečivo a ovoce, takže tělu bude chybět vláknina i vitamíny.

Dieta podle krevních skupin

Slavná byla především před lety. A je agronom, to znamená, že člověk s krevní skupinou A by měl jíst rostlinnou stravu, B jsou masožravci, AB je mišmaš obou a O si poradí s bílkovinami živočišného původu a syrovou zeleninou. Každá skupina má povolené a nepovolené potraviny, které smí konzumovat. Zdraví to je zřejmě prospěšné, otázkou je, zda se po tom hubne a navíc zřejmě není úplně v pořádku vzdávat se zarputile některých potravin.

Zdroj: redaktorka Šárka Schmidtová některé z diet sama v minulosti vyzkoušela, www.balls.ie, health.com, webmd.com

Související články