Dobrý střih
To nejjednodušší, co můžete pro své nohy udělat, je pravidelná pedikúra. Ideální je nechat ji na odbornících, ale ne vždycky nám to čas nebo rozpočet dovolí. Vše začíná vhodným zastřiháváním nehtů. Možná se to nezdá, ale i u „obyčejného“ stříhání se chybuje a problém je na světě. Nehty zkracujte (ne úplně na doraz) každý týden po koupeli či sprše – budou díky teplé vodě měkké a půjde to snáz. Zda používat nůžky nebo kleštičky je na vás. Hrany nehtu můžete i zapilovat, nejlépe papírovým pilníkem.
Nehty jako šperk
Pozornost věnujte i ztvrdlé kůži na patách a nejvíc namáhaných místech. Mně osobně se osvědčila přírodní pemza, která si poradí i se zrohovatělou kůží. Vybírejte takovou, která se vám bude dobře držet v ruce. Máte-li čas, udělejte si i krátký peeling, ten nohy vyhladí a dočistí obroušené plochy. Dobrou volbou může být elektrický pilník, který se používá na sucho – funguje jako jemná bruska a hezky hrubou kůži vyhlazuje.
Výše popsané kroky stačí provádět jednou týdně, ale co já sama dělám denně, je krémování nohou před spaním. Abych nezapomněla, mám krém položený vedle postele – společně s balzámem na rty i krémem na ruce. Natření zabere jen pár vteřin a pocit hebkých nožek po ránu za tu péči stojí. Pro mě osobně je důležité i lakování, zvlášť když člověk nosí otevřené boty nebo chodí bos. Lak na nehtech u nohou je pro mě něco jako šperk. Volím nejraději gel lak, který mi vydrží minimálně dva měsíce a nohy i díky tomu vypadají upraveně.
Dědičnost & prevence
Zarůstající nehty jsou nám, mimo jiné, dány geneticky, nicméně tomuhle problému se dá předejít. V první řadě buďte obezřetní při výběru obuvi a nenoste takovou, co je pro vás příliš úzká nebo je vám malá. Dále dbejte na správné zastřihávání nehtů – ne moc hluboko do stran a nejlépe z boku směrem do středu nehtu. Pokud by se zarůstání stále opakovalo, mohou vám pomoct i nehtová rovnátka, která aplikuje podiatr, tj. odborník zabývající se problémy chodidel. Jde vlastně o drátek umístěný na šířku na nehtu, který má za úkol nadzvednout okraje nehtu tak, aby došlo k přizpůsobení postranní kůže a zvednutí samotného nehtu do požadované výšky. Je to sice záležitost na několik měsíců, ale přináší výsledky. Nošení téhle pomůcky vás nebude nijak omezovat, a dokonce se dají rovnátka různě zdobit. Do otevřených bot příjemný bonus navíc.
Jak se vyhnout plísni
Chvíle, kdy chodíme do bazénu, sauny nebo nohy vystavujeme extrémnímu pocení v nevhodných botách, jsou nejnáchylnější pro vznik různých kožních nepříjemností. Konkrétně plíseň na sebe upozorní pálením a svěděním mezi prsty či na ploskách nohou, nehty se zabarvují do žluta, nabývají na objemu a kolem nich se může začít drolit kůže. Stane-li se vám to, na nic nečekejte a zajděte buď do lékárny pro speciální přípravek na plíseň nohou, nebo běžte rovnou na kožní. Neléčená plíseň se rychle šíří a můžete s ní nakazit i ostatní členy domácnosti. Plísni předejdete tím, že budete nohy často větrat, dodržovat hygienu (nezapomeňte si po sprše nebo koupeli důkladně osušit i prostor mezi prsty) a ve veřejných sprchách, v bazénech a ve wellness centrech budete nosit pantofle.
To samé se týká i bradavic a kuřích ok. Pokud už se vám objeví, mohu z vlastní zkušenosti doporučit natírat jimi postižená místa několikrát denně esenciálním olejem tea tree – vyhnete se tak vypalování či chirurgickému odstranění. Mně stačily dva tři týdny aplikace a bradavice i kuří oka vyschly a samy odpadly. Řešíte-li v létě nebo i během roku pocení nohou, mějte v zásobě deodorační pudr nebo sprej. Pudr rozetřete na pokožce a můžete rovnou do bot či ponožek, nic nebude klouzat. A dezinfekční sprej proti pocení vám udělá taky dobrou službu.
Nohy v lázních
Kromě pravidelné péče není od věci dopřát nohám i chůzi naboso – třeba písčitá nebo oblázková pláž na ně působí blahodárně. Skvělý je i takzvaný Kneippův chodník, který dnes najdete ve většině wellness center. Jeho funkce spočívá v tom, že chodíte po oblázcích a střídáte přitom horkou a chladnou vodu. Na mě má tahle procedura neuvěřitelné účinky, nohy mám pak vždy příjemně prokrvené a lehké. Kneippovu terapii ocení i lidé s křečovými žilami. A jestli podnikáte delší túry nebo sportujete, nezapomínejte nohy před, a hlavně po výkonu protahovat a mazat si svaly krémy či oleji. A co je také důležité, vybírejte si co nejpohodlnější a prodyšné boty. V botách trávíme většinu dne, a proto si nohy zaslouží být v co největším pohodlí.
Zdroj: časopis Glanc, Monika Grafková - redaktorka s dlouholetou praxí v oblasti péče o zdraví a krásu