Už staré indiánské kmeny věděly, že pořádně se vypotit je klíčem ke zdravému životu. Používaly k tomu tehdy potní chýše, což byly prosté hliněné domečky, do kterých se nosily rozpálené kameny z ohniště. Vůbec největší oblibě se saunování těší v severských zemích, kde je veřejná sauna snad v každé vesnici, u každého jezera a také většina domácností vlastní svoji soukromou saunu.

Zdroj: Youtube

Důležité je hned na úvod zmínit, že aby saunování mělo pro tělo dlouhodobé pozitivní účinky, je nezbytná pravidelnost. Pokud si do sauny zajdete jednou měsíčně s kamarádkou, je to určitě fajn relax, ale pro maximální efekt se doporučuje navštěvovat saunu 1-2 krát do týdne. Jaké že jsou tedy hlavní benefity?

Nastartujete imunitu

Je prokázáno, že pravidelné vystavování vysokým teplotám v sauně stimuluje tvorbu bílých krvinek, které hrají klíčovou roli v obranném mechanismu těla proti infekcím. Právě bílé krvinky jsou nejdůležitějším bojovníkem vašeho imunitního systému. Už během prvních 15 minut v sauně tělo dokáže zvýšit produkci bílých krvinek, konkrétně lymfocytů, bazofilů a neutrofilů. A právě koktejl těchto krvinek funguje jako prevence proti sezónním onemocněním i zánětům v těle.

Zbavíte tělo škodlivin

Během saunování se zvyšuje objem krevní plazmy, která slouží jako rezervoár tekutin při zvýšeném pocení. Kůže produkuje v důsledku zvýšené teploty pot a spolu s ním vyplavuje z těla nepotřebné odpadní látky – takzvané toxiny. Pravidelné saunování pak dokáže z organismu odstranit celou řadu cizorodých látek včetně pesticidů nebo těžkých kovů. Kromě toho pomáhá odvádět z těla toxický odpad ze stravy, například i zbytky alkoholu. Díky tomu, že tělo zbavíte toxinů, bude se vám i snadněji hubnout.

Uniknete stresu

Klidné prostředí sauny s příjemnou hudbou, tlumeným světlem, přívětivou atmosférou a vůní pomáhá navodit klid, díky kterému můžeme uniknout každodennímu shonu. „Saunování tak má kromě benefitů na fyziologické úrovni blahodárný vliv i na duševní zdraví. Všechny tyto aspekty hrají významnou roli v regeneraci celého organizmu, “ říká PhDr. Mgr. Renata Větrovská, Ph.D., odborná konzultantka v oblasti fyzioterapie. V sauně nás nic neruší, je to jedno z mála míst, kde u sebe nemáme mobily a můžeme se tak věnovat jen sami sobě a vlastním myšlenkám. A to je v dnešní hektické době k nezaplacení!

Zkracuje dobu menstruace

Možná si říkáte, že sauna a menstruace nejdou dohromady, ale opak je pravdou. Saunování není ani v tomto období a při současných menstruačních pomůckách tabu. Častější a dlouhodobé saunování navíc napomáhá k pravidelnosti menstruačního cyklu i k rovnováze ženských hormonů progesteronu a estrogenu. „Ženy mohou využívat saunu v premenstruační i menstruační fázi cyklu pro zmírnění symptomů spojených s premenstruačním syndromem,“ upozorňuje Mgr. Zuzana Klofandová. Po saunování se zvyšuje produkce růstového hormonu a neurotransmiterů, které pozitivně ovlivňují mentální stav, ale také odolnost vůči vnímání bolesti – takže může ulevit i od nepříjemných křečí v podbřišku, které menstruaci provázejí.

Prospívá našim cévám

„Sauna snižuje rizika cévních a kardiovaskulárních onemocnění, ale také neurokognitivních onemocnění (demence) či plicních onemocnění,“ říká internistka MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě. Lékařské studie nasvědčují také tomu, že saunování snižuje riziko náhlé smrti i celkovou úmrtnost. Studie ukázala, že čím častěji její účastníci chodili do sauny, tím více u nich klesalo riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby. A to až o 18 %. Je ale nutné dodat, že prokázané účinky saunování se projevily u lidí, kteří navštěvovali saunu po dobu deseti let 3 až 7krát týdně.

Účinky sauny na organismus jsou přitom podobné jako při mírné fyzické zátěži – například chůzi. Bylo zjištěno, že pravidelné saunování naše cévy přirozeně rozšiřuje a funguje jako taková cévní gymnastika. „Cévy jsou pak pružnější, lépe se přizpůsobují pulsní vlně, a tím působí proti abnormálnímu zvýšení krevního tlaku,“ dodává MUDr. Eva Kociánová.

Snižují napětí svalů a bolesti hlavy

Léčba teplem je také jedna z fyzioterapeutických metod, která se používá při svalových obtížích, rehabilitacích i jako prevence. Suchý teplý obklad bývá ostatně první pomocí při akutních bolestech ztuhlých svalových skupin. „Pravidelné saunování má pozitivní vliv na snížení svalového napětí, čímž působí kladně na bolesti pohybového aparátu a migrenózní stavy,“ potvrzuje hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková. Sauna podle ní pomůže každému, kdo trpí zvýšeným svalovým napětím nebo namoženými svaly, a také lidem, kteří většinu dne prosedí v práci. „Díky prohřátí tělesného jádra se rozvolňují tkáňové struktury jako vazy a svaly, kyselé metabolity vzniklé v oblasti přetížení se snáze odplavují a zvyšuje se efekt regenerace,“ popsala Iva Bílková.

Pozor na dehydrataci

Teď už víte, proč má na nás sauna tak blahodárný efekt. Dobré je ale vědět i to, že vyšší teploty nutí tělo k nadměrnému pocení, což může vést k dehydrataci a následnému přehřátí organizmu. Proto je důležitý dostatečný příjem vhodných tekutin nejen po saunování, ale také před ním a během něj. Mezi doporučované nápoje patří přírodní minerálky, které doplňují tělu spolu s tekutinami i důležité minerální látky (hořčík, vápník, draslík). Určitě se vyhněte během saunování pití kávy i alkoholu, které organismus odvodňují a v sauně tak nemají co dělat.

Jak dlouho se saunovat?

Doba strávená v sauně je individuální, a záleží na kondici každého člověka. Za rozumnou míru se ale považuje 15–20 minut. Důležité je naslouchat vlastnímu tělu, takže pokud člověk cítí, že je mu v sauně nepříjemně, hůře se mu dýchá nebo se mu začíná točit hlava, pak je lepší odejít. V sauně si ideálně lehněte - pokud sedíte, tělo se neprohřívá rovnoměrně. Hlava se začne přehřívat, a to je nepříjemné, nežádoucí a může významně zkracovat dobu strávenou v sauně. Po opuštění sauny se jděte rovnou ochladit. Nejprve se osprchujte studenou vodou a smyjte pot, následně se ponořte do ochlazovacího bazénku, stačí krátce. Pak by měla následovat fáze odpočinku v relaxační místnosti, než se zase pustíte do dalšího saunovacího kolečka.

Zdroje: iGlanc.cz, PhDr. Mgr. Renata Větrovská, Ph.D., odborná konzultantka AquaLife Institutu v oblasti fyzioterapie, Mgr. Zuzana Klofandová, wellness specialistka Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky

Související články