1. CITRONOVÁ VODA ROZPUSTÍ I KACHNU

„Citron je v tomto ohledu účinný pouze v případě skvrn na oblečení nebo na nábytku. Lidé si stále hledají cokoli, co údajně rozpouští tuk, aby si před sebou obhájili nadměrnou konzumaci tučných jídel. Když sníte kachnu s knedlíkem a zapijete ji šťávou z citronu, rozhodně si nepomůžete,“ vysvětluje výživová poradkyně Tereza Fischerová. Navíc spousta diet, jejichž je citron základem, obsahuje velmi málo živin.

Zdroj: Youtube

2. ANANAS PŘEMĚNÍ TUKY VE SVALY

Slaďoučké tropické ovoce je opravdu zdravé, chutné a je rozhodně lepší volbou než rakvička se šlehačkou. Traduje se, že obsahuje enzym bromelain, který útočí přímo na tukové buňky a pomáhá přeměně tuků ve svalovou hmotu, jde ale jen o babské povídačky. Ananas má také celkem vysoký glykemický index, takže po jeho pozření velmi rychle dostanete hlad a projeví se také nežádoucí chutě na sladké.

3. KDYŽ JE NEJHŮŘ, POMŮŽE DETOX

Podle výživové poradkyně jde o jeden z nejčastějších nešvarů. „Setkávám se s tím skoro pořád, jak u klientek, tak u kamarádek. Když mají pocit, že musejí rychle něco dělat se svou postavou, dají se na očistný půst. Nejedí, pijí jen čaj nebo nějaký pochybný lektvar. Výsledek je skvělý, ale jen na pár dní. Navíc si tak naprosto odděláte metabolismus,“ říká Tereza Fisherová. Je tedy pravda, že po asketické kúře pár kilo zhubnete, ale pak se zaručeně dostaví jojo efekt… A co se detoxu a vyhnání škodlivin z těla týče, vězte, že tělo dokáže samo dobře bojovat s chemickými látkami pomocí jater, ledvin, zažívacího traktu atd. Detoxikační přípravky tak tělu nepomohou o nic víc, než si ono pomůže samo.

4. JEZTE VÍCE MALÝCH PORCÍ

Tady je problém ten, že pod „malou porcí“ si každý představuje něco jiného. „Jedna moje klientka si ,menší porci‘ definovala tak, že si naložila jen nepatrně menší porce, než jsou běžné, a ty pak konzumovala šestkrát denně. Pak se divila, že přibrala,“ vypráví výživová poradkyně Tereza. Tzv. malá porce ve skutečnosti odpovídá zhruba množství, jež se vám vejde do dlaně. A pravidlo, že kdo chce zhubnout, musí víc kalorií vydávat než přijímat, prostě neošálíte!

5. LIGHT POTRAVINY, A HUBNE SE SAMO

„Je pravda, že light potraviny obsahují méně tuku a mívají o něco méně kalorií. Ale nenechte se napálit. Ne vždy jde o tak zásadní rozdíl, jak je deklarováno na obalu. Čtěte pozorně informace o složení a vždy si porovnejte, kolik tuku a cukru je ve výrobku s light označením proti klasické verzi. Možná budete překvapení, jaký je to podvod,“ radí výživová poradkyně. Navíc je logické, že když tyto potraviny obsahují méně kalorií, o něco méně nás nasytí, a tím pádem jich ve finále zbodneme víc. A taky je fakt, že aby si například light jogurty zachovaly lahodnou chuť, bývá v nich víc chemie a zpravidla i cukru!

6. ŽÁDNÉ JÍDLO PO PÁTÉ HODINĚ

Tohle je dietetická rada, která je asi nejzprofanovanější ze všech. Odborníci ji ale nepropagují. „Ne, takhle to opravdu nefunguje. Když je mezi jednotlivými jídly interval delší než 12 hodin, pak si koledujete o velký problém s metabolismem - zpomalí se a hrozí jojo efekt,“ varuje výživová poradkyně. Ten, kdo si dá poslední chod odpoledne, mívá ráno velký hlad, takže hrozí, že den začne přejedením. No a protože hladina cukru v krvi je v tu chvíli nulová, dotyčný pravděpodobně sáhne po tučných a sladkých pokrmech. Smysl ale má najíst se nejpozději 2 až 3 hodiny před spaním.

7. CHILLI KOŘENÍ SPÁLÍ TUKY

Věčná mantra notorických dietářek je spíš alibismus. Je sice pravda, že ostré koření tělo ohřívá a nutí ho se potit, tedy vylučovat tekutinu. Ale nebylo nikdy vědecky prokázané, že by chilli jako takové mělo co dělat se spalováním tuků. Ale abychom ostrému jídlu úplně nekřivdili - rozhodně ho ve výsledku sníte míň.

8. K SNÍDANI MŮŽEME I „PRASÁRNY“

„Ano, snídaně je nejdůležitějším chodem celého dne. Je také pravda, že může být výživnější, ale ne tak, jak si řada lidí myslí. Výživnější neznamená tučná, přesolená a plná cukrů. Právě proto, že je snídaně tak důležitá pro nastartování spalování, musíme dbát na její vyvážené složení - měla by obsahovat hlavně složené sacharidy a bílkoviny,“ uvádí Tereza Fischerová snídaňový mýtus na pravou míru. Proto pokud chcete zhubnout, zapomeňte na croissanty s džemem, uzeniny i přeslazené müsli.

9. PŘED JÍDLEM SE HODNĚ NAPIJTE

Jedna z babských rad, jak ošálit tělo, aby se cítilo sytější, pomůže, ale jen na chvíli. S žaludkem plným vody sice sníte o něco menší porci než normálně, ale pocit sytosti vydrží pár desítek minut. Hned nato budete mít potřebu se něčím dorazit.

Zdroj: časopis Glanc, výživová poradkyně Tereza Fischerová