Mýtus 1 - Klíšťata na hostitele skáčou
Klíšťata neumí létat ani skákat. Ve skutečnosti jsou velmi pomalá, skoro se plazí, zatímco hledají vhodného hostitele. Takže nehrozí, že na vás skočí ze stromu. To je špatná informace, která se slepě předává z generace na generaci. Klíšťata žijí ve vysoké trávě nebo nízkých křovinách. Když máte nějaké přisáté na krku, znamená to, že tohle místečko dlouho hledalo a usoudilo, že je nejlepší ze všech, ale nepřistálo vám na hlavě.
Mýtus 2 - Sají krev dokud neprasknou
Klíště se možná napije skoro až k prasknutí, ale není to tak, že by nedokázalo říct dost a explodovat. Jejich tělíčko zvětší svůj objem až 200x, ale když dosáhnou svého limitu, sama se odpojí a odejdou.
Mýtus 3 - Napadnou vás jenom v létě
Léto je často považováno za hlavní sezonu klíšťat, ale to je jen jeden z mýtů o těchto krvesajích. Klíšťata přes zimu neumírají, ani nepřestávají hledat hostitele. Jsou na lovu vždy, když teplota přesáhne bod mrazu. A když není potrava, dokážou přežít bez ní klidně rok. Africká klíšťata jsou schopná nesát i deset let.
Mýtus 4 - Klíště chytnu jenom v lese
V lese je vlhko a hodně křovin, takže si tam lebedí, ale mohou se vyskytovat na různých místech, včetně travnatých plání, parků a zahrad. Já jsem jednou chytila klíště v Praze na tramvajovém pásu. Nebo to byl alespoň jediný kus trávy, se kterým jsem za posledních několik hodin přišla do styku.
Mýtus 5 - Olej nebo vazelína
Babičky znaly dobré vychytávky, ale z této si příklad neberte. Říkávalo se, že kousnuté klíště máte zakápnout olejem, natřít mastným krémem nebo vazelínou. Takové klíště se začne ”dusit” a rychleji vyloučí potenciálně nakažené sliny přímo do vašeho krevního oběhu. A přesně to nechcete. Někdo to zkouší i s ohněm, ale snad není potřeba zdůrazňovat, že to je velmi nebezpečné.
Mýtus 6 - Nejlepší je klíště vykroutit
S klíštětem se nekroutí, tudíž si ani nemusíte pamatovat, jestli ho točit ve směru nebo proti směru hodinových ručiček. Tento dříve vžitý postup je mylný. Nejlepší je ho vyviklat ze strany na stranu (můžete si pomoci nějakým nástrojem) nebo použít speciální háček s průřezem.
Mýtus 7 - Jediný problém s klíšťaty je borelióza
Boreliózu nechcete, ale není to jediná vážná nemoc, kterou od nakaženého klíštěte můžete chytit. Tento parazit přenáší také třeba klíšťovou encefalitidu, anaplazmózu, babesiózu nebo virus haseki.
Mýtus 8 - Kouslo vás, jste nakaženi
Naštěstí ne všechna klíšťata přenášejí nemoci, ale také ne všechny nemoci přenášené klíšťaty se šíří jedině kousnutím. Klíšťovou encefalitidou se můžete nakazit i z nepasterizovaného mléka. Zpravidla hrozí největší nebezpečí nákazy z přisátého klíštěte od 2 do 96 hodin. Záleží na nemoci, kterou přenáší. Vytáhněte ho proto co nejdřív.
Mýtus 9 - Klíště se zavrtává pod kůži
To by byla ještě ošklivější představa, ale klíště se jen zakousne, nezavrtá se pod kůži. Občas se rána natolik zanítí a oteče, že to tak může vypadat. Nebo když kus utrhnete a zůstane nad kůží jen hlavička. Ale nebojte.
Mýtus 10 - Vyrážka a příznaky nakažení se objeví hned
Pro boreliózu je typická jasně ohraničená zarudlá skvrna s bílým středem. Ale není pravidlo, že se objeví okamžitě. Může hned, anebo klidně až za několik dní. Co se po kousnutí nakaženým klíštětem stane, závisí vždy jen na reakci vašeho vlastního těla.
Zdroj: iGlanc.cz, Vitalia, OSF Healthcare