Elegance, minimalismus a plavání
Zatímco před pár lety ženy rozpačitě odvracely zrak od menstruačních kalíšků, kalhotek nebo dalších alternativních pomůcek, dnes se jejich přístup postupně mění. Co vše je aktuálně v nabídce a stojí za to vyzkoušet? Trhu s ekologickými hygienickými pomůckami v současné době vévodí menstruační kalhotky. Na první pohled vypadají jako běžné spodní prádlo, ale narozdíl od něj mají všitou nepropustnou a savou vložku z různých materiálů, například z merino vlny. Můžete je v klidu použít jako samostatnou pomůcku při menstruaci, ale třeba i při potížích s mírnou inkontinencí. Při výběru je každopádně třeba zohlednit savost všitého materiálu a velikost a pak už je jen otázka vašeho vkusu - každá žena preferuje jiný střih, barvu i materiál. Můžete mít vysoce elegantní model s krajkami, ale i minimalistické prádlo či sportovní kalhotky typu boxerky.
„Při výběru savosti se vždy zaměřte na uvedené mililitry, protože jeden výrobce může jako kalhotky na silnou menstruaci označovat ty s kapacitou 50 ml a jiný zas s kapacitou 20 ml. A to je velký rozdíl,“ radí Ilona Bittnerová, odbornice na ekologické menstruační pomůcky. Kalhotky je po použití nutné vyprat nejprve ve studené vodě s pomocí mýdla a poté vyprat v pračce. Ohledně teploty vždy respektujte pokyny výrobce. Životnost kalhotek hodně závisí na tom, jak je o ně pečováno, v průměru vám ale vydrží minimálně pět let.
Aktuálně na našem trhu najdete čím dál více značek, které nabízejí nejen menstruační kalhotky, ale i menstruační plavky. V Česku je seženete zatím jen od jednoho výrobce značky Modibodi. Vypadají úplně stejně jako běžné plavky a můžete je klidně obléct samostatně při slabší menstruaci nebo jako pojistku při silné menstruaci v kombinaci s tamponem nebo kalíškem. Je to vhodná pomůcka například pro mladé dívky, které si nemohou nebo nechtějí zavádět pomůcky do pochvy.
Nenápadný pomocník
Když už je řeč o plavání, stále je v tomto ohledu top pomůckou menstruační kalíšek. Jedná se o (nejčastěji) silikonový pohárek, který se zavádí do pochvy. V kalíšku se hromadí odtékající krev, kterou je třeba pravidelně vylévat a to v závislosti na síle menstruace a následně vypláchnout. Jeden kalíšek vydrží mnoho let, jedná se tak o nejlevnější i nejvíce ekologickou menstruační pomůcku. Při správně zvolené velikosti, respektive průměru kalíšku a správném zavedení o něm žena ani neví. Kalíšek je skvělý třeba na cestování i jakékoliv sportování. Navíc ze zdravotního hlediska je bezpečnější než tampony - jedním z hlavních důvodů je podle Ilony Bittnerové to, že nevysušuje sliznice.
Sex při menstruaci
Zatímco menstruační kalíšky jsou už celkem známá věc, menstruační disk je pravděpodobně něco, o čem slyšíte poprvé. Na českém trhu si můžete koupit disk kanadské značky nixit - má unikátní tvar a je vyrobený z měkkého a poddajného lékařského silikonu. Na rozdíl od kalíšku, který se vyrábí ve tvaru zvonku, je menstruační disk kulatý a plochý. Když stlačíte jeho stěny k sobě, získá stejnou velikost jako tampon a díky tomu, že je měkký a pružný, ho snadno zavedete.
Vyrábí se v jedné univerzální velikosti a zavádí se pod děložní čípek. Je vhodný při jakékoliv aktivitě, ať už sportujete či odpočíváte a navíc je to praktické řešení pro všechny ženy, které si chtějí dopřát sex i během menstruace, ale nerady řeší zašpiněná prostěradla. Péče o disk je víceméně stejná jako u kalíšku. Při zavádění to chce trochu cviku, ale jakmile se to jednou naučíte, oceníte jeho pohodlnost a snadno zapomenete, že nějakou pomůcku vůbec máte.
Vsaďte na látkovky
Zatímco kalíšky a kalhotky na trhu ekologické menstruace převládají, poněkud v pozadí jsou látkové vložky a menstruační houby. Konkrétně látkové vložky se vyrábí z podobných materiálů jako savé vrstvy menstruačních kalhotek a překvapivé pro mnohé ženy bývá, že jsou na českém trhu mnohem déle než právě populární kalhotky. Obecně se dá říct, že nejlépe sednou těm ženám, které preferují snadnou výměnu vložky za jinou, aniž by musely převlékat celé kalhotky. Jako nevýhodu mohou některé ženy vnímat fakt, že se látková vložka může může v kalhotkách trochu posouvat.
Na jeden menstruační cyklus by mělo postačit asi dvacet látkových vložek, které vám vydrží až deset let. Po použití je zbavte krve pomocí chladné vody a pak je v pračce vyperte na 60 stupňů na delší program. Nemusíte se bát přihodit k nim třeba ručníky, utěrky, dětské plenky či jiné věci, které běžně perete na 60 stupňů.
Dar z moře pro vaši periodu
A co menstruační houby? Jak si je představit? Jde vlastně o mořské houby s jemnou strukturou zajišťující dobrou savost. Houba se zavádí navlhčená do pochvy podobně jako tampon a opět podle síly menstruace se po nějaké době vyjme, propláchne chladnou vodou a znovu zavede. Jedna taková houba vám vydrží přibližně šest cyklů. Hodí se například pro mladé dívky i ženy, které mají vnitřní jizvy po porodech nebo těm, jimž jsou kalíšky a tampony nepohodlné.
„Vždy si vybírejte mořské houby, které nejsou čištěny chemicky. Lze to snadno poznat, když si k houbě přičichnete – ty, které jsou čištěny přírodní cestou, voní mořem. V nabídce je více velikostí, ale výhoda je to, že větší houbu snadno zastřihnete na menší velikost,“ radí Ilona Bittnerová. A jak houbičku vyjmout, když jí chybí šňůrka, na kterou jsme zvyklé u tampónů? Vlastně podobně jako kalíšek nebo disk - nejsnazší je vyndávat je v dřepu nad WC mísou, přičemž k vyjmutí použijete ukazováček a palec. Chce to trénink a uvolnit poševní svalstvo, ideálně při výdechu.
Kontakt s krví
U všech menstruačních pomůcek, které se používají opakovaně, se žena dostává do kontaktu se svou menstruační krví. Pro někoho to může být nepřekonatelný problém a rozhodně není dobré se nutit do něčeho, co je ženě nepříjemné. Vždyť to hlavní je, aby se žena během svých dnů cítila pohodlně a bezpečně. V tomto případě je nejlepší sáhnout po jednorázových vložkách či tamponech z biobavlny. Bude to příjemná změna z hlediska zdraví i přínosu pro planetu, protože se jedná o pomůcky téměř stoprocentně biologicky rozložitelné.
„Neexistuje žádná univerzální nejlepší menstruační pomůcka – ani pro všechny ženy, a ve většině případů ani pro jednu ženu pro celou dobu života, kdy menstruuje. Vždy doporučuji všem ženám, aby vyzkoušely co nejvíce pomůcek a pak se teprve rozhodovaly, co je pro ně nejlepší. A klidně lze během roku i během jedné menstruace pomůcky střídat, podle toho, která nám zrovna nejvíce vyhovuje,“ dodává Ilona Bittnerová.
Zdroj: iGlanc.cz, Ilona Bittnerová