Teta Irma přijela na návštěvu. Mám své dny. Sedla jsem si do jahod. Dostala jsem to. Ženy používají vynalézavé šifry, jen aby nemusely nahlas říct slovo Menstruace. Je to takové začarované téma, o kterém se i ve 21. století dají psát celé knihy a jedna z nich by se mohla jmenovat: Fakta a mýty o menstruaci, kterým pořád věříme.

Během menstruace žena nemůže otěhotnět

Mám tady někoho, kdo už na to doplatil? Nezahazujte kondomy jen proto, že zrovna menstruujete. Šance na otěhotnění je sice malá, ale pořád tady nějaká je. Celý menstruační cyklus je příprava těla na těhotenství, uvolní se vajíčko, děložní sliznice se zahušťuje, a když nedojde k oplodnění, tělo výstelku vyloučí, takže ano, technicky vzato přímo během ”toho” otěhotnět nemůžete. Ale nesmíte zapomínat, že spermie mohou v těle žít až pět dní, takže tam pár přeživších může být i po menstruaci a v tu chvíli je zcela možné otěhotnět. Jestli nechcete děti, používejte ochranu.

Menstruace je důkaz plodnosti

Když mi ve třinácti kamarádka napsala, že to poprvé dostala, moje odpověď byla něco jako: Hustý, teď už můžeš mít děti! Ano, menstruace se často považuje za jeden z indikátorů plodnosti, protože pravidelný menstruační cyklus signalizuje, že ženské reprodukční systémy fungují tak, jak by měly. Avšak přítomnost menstruace není sama o sobě absolutní zárukou plodnosti, a zatímco se na nás muži s hrůzou obracejí s otázkou: „Tys to ještě nedostala?”, ani příchod menstruace neznamená, že nejste těhotná. V prvních týdnech těhotenství se může dostavit mírné krvácení nebo špinění, které se dá zaměnit za lehkou menstruaci.

Při menstruaci nesmíte cvičit a mít sex

A možná bychom se při menstruaci měly někam zavřít a raději se vůbec nehýbat, co říkáte? Někdy by to přišlo vhod, ale není žádný důvod se cvičení a dalším aktivitám během menstruace vyhýbat. Pokud někdo říká, že musí ležet, protože má zrovna své dny, je to výmluva, anebo je té ženě opravdu špatně. Cvičení v některých případech dokonce pomáhá zmírnit příznaky spojené s menstruací, jako jsou křeče, bolesti zad nebo hlavy a sex vám ve skutečnosti zvedne náladu. I když je pravda, že někdy pomůže opravdu jenom ten prášek, hlavně, ať už je to pravidelné utrpení zase za námi.

Menstruace je nakažlivá a špinavá

Menstruace není chřipka nebo rýma. Nedá se chytit. Stejně tak žena není během menstruace nečistá, ale změnit smýšlení, že krev není něco špinavého, jde pomalu. Takže na mnoha místech světa se stále setkáte s řadou omezení menstruujících žen, například že by neměly vařit, sahat na květiny, chodit na posvátná místa (s tím jsem se osobně setkala na Bali), nebo že bychom měly spát v jiné místnosti. A víte co? Možná by to nebyla špatná záminka, nechat muže, ať se týden ujmou kuchyně. Ono by je to brzy z hloupostí vyléčilo.

Menstruační bolest není skutečná

Zkuste to nějaké ženě říct a budete mít co dočinění s jejím oprávněným hněvem. Menstruační bolesti jsou tak skutečné, že si některé z nás musí vzít volno v práci a schoulit se do postele v naději, že křeče co nejdřív pominou. V některých případech křeče doprovází návaly, motání hlavy, zvracení nebo průjem.

Při menstruaci se nesmíte koupat

V některých kulturách dodnes panuje přesvědčení, že se žena nemá vůbec mýt, dokud menstruace neskončí. To tady nehrozí, ale zato slýcháme větu: „Když se budeš koupat, menstruace se ti prodlouží.” Dříve jsem tomu opravdu věřila a vaně nebo bazénům se vyhýbala, ale koupání na délku menstruace vliv nemá, ani se nemusíte bát, že by vás v moři ucítili žraloci. Kromě toho, že při plavání díky tlaku vody téměř nekrvácíte, tak se dosti přeceňuje touha žraloků po lidské krvi a vůbec jejich schopnost detekovat kapku v moři.

PMS jste si vymyslely, abyste měly na co svádět svoje nálady

To mohlo napadnout jedině chlapa. Až vám zase jednou bude někdo tvrdit, že premenstruační syndrom je jenom ve vaší hlavě, nenechte si to namluvit. Opravdu existuje. Každá žena sice PMS prožívá jinak, ale obvykle jsme nervózní, střídají se nám nálady, bolí nás prsa, hlava, cítíme se jakoby plné, a když nám manžel sní poslední sušenku, chce se nám plakat. Můžou za to hormony, které se vymykají naší kontrole, není to jen v naší hlavě a patří to k životu.

Když spolu ženy tráví hodně času, jejich menstruace se synchronizují

Představa skutečného ”krevního pouta” zní přímo magicky. Hlavně když se naše perioda sejde s kamarádkou. Kde chcete hledat větší důkaz přátelství? A proto se téhle nepravdy odmítáme vzdát. Věda je na důkazy o synchronizaci menstruačních cyklů mezi ženami dosti skeptická. Někteří tvrdí, že takový jev opravdu může existovat, snad díky feromonům, ale přesvědčivé důkazy zatím neexistují. Nicméně tenhle mýtus nikomu neubližuje, my holky tomu asi budeme chtít věřit dál.

Menstruační cyklus má trvat přesně 28 dní, jinak něco není v pořádku

Jediné, co není v pořádku je takový blábol. Že jste vy dochvilná, tak to neznamená, že si menstruace nemůže dát načas. Průměr je 5 dní krvácení každých 4 až 5 týdnů, ale menstruace se může měnit z měsíce na měsíc. Jednou přijde dřív, podruhé později. Takový už je život a naše tělo.

Zdroj: iGlanc.cz, Chester Country Hospital, UNICEF, Healthline

Související články