Abyste se rozhodli, zda se vám někdo líbí, nebo ne, potřebujete zpravidla jen 4 minuty! Je to fofr. Přitom jestli se zamilujete, hodně záleží na vašem aktuálním životním rozpoložení. Častěji k tomu dojde, pokud zrovna hledáte dobrodružství, toužíte opustit domov, cítíte se osamělí, jste v cizí zemi, přecházíte do nové životní etapy nebo jste finančně i psychicky připravení se o sebe podělit, případně založit rodinu.
Láska je vážně slepá
Ovšem pozor po kom zahoříte. Bohužel jakmile se na svoji novou lásku díváte, vaše nervové obvody spojené se sociálním úsudkem jsou potlačené. Z toho plyne, že svým způsobem je láska skutečně slepá. Pokud chcete jít štěstíčku naproti, můžete zkusit umíchat elixír lásky, dříve naprosto běžná záležitost, jak někoho očarovat. Řekové pro tyto účely sbírali nejčastěji satyrion. Historicky byl další složkou milostných lektvarů i lidský pot, jelikož obsahuje feromony. Ale například jejich účinnost v parfémech je přinejmenším sporná.
Jako na drogách
Povedlo se! Začíná to šimrat v břiše, jako by tam bláznilo hejno motýlů, srdeční tep se zvedá a z mozku se stává jedna velká chemická bomba. Nedivte se, když se zamilovanost vyrovná požití dávky kokainu a může na ní vzniknout i závislost. Podle výzkumů tento stav podobný euforii stimuluje dvanáct různých oblastí mozku zároveň. Za motýlky v břiše je pro změnu zodpovědný adrenalin a je to ten stejný adrenalin, jako když se nervově hroutíte před pohovorem na novou práci.
Chemie a láska
Věda odhaluje, že romantiky je v lásce asi tolik jako masa v tofu. Všechno je to o chemii. Podvědomě si totiž vybíráme partnery, jejichž chemické složení doplňuje to naše. Takže člověk s vysokou hladinou estrogenu se pravděpodobně zamiluje do někoho s vysokou hladinou testosteronu. Stejně tak nám připadají přitažlivější lidé s jiným typem imunitního systému. Taková ta skutečně romanticky-romantická láska je pak z pohledu biochemie naprosto stejná jako obsedantně kompulzivní porucha.
No dobře, další poznatek do toho trochu romantiky vnese. Když se muž a žena potkají za nebezpečné situace, je velmi pravděpodobné, že se do sebe zamilují, než kdyby se potkali v metru. Teda pokud by se vám tam zrovna někdo nesnažil ukrást kabelku. Jak se ukazuje, načasování je pro lásku vážně moc důležité.
A teď nastal čas prozření. Zamilovaného chlapa totiž ovlivňuje vizuální část mozku. Podle vědců si muž prostě musí ženu nejdřív důkladně prohlédnout, aby usoudil, zda je pro něj vhodná na zplození pokračovatele rodu. Namísto toho ženy se řídí pamětí a musí si nejdřív zapamatovat aspekty mužova chování, které odhalí, zda chtějí děti právě s ním.
Ty ses tak změnil/a!
Láska všechno mění. Dokonce i vaši produktivitu, což je další vědecký fakt. Proto se člověku například zákonitě zhorší školní prospěch, jakmile se do někoho zamiluje. Ale její nepopiratelné benefity jsou, že může být láska zdraví prospěšná na duševní i fyzické úrovni, protože zlepšuje náladu, snižuje stres a ve výsledku vám prodlužuje život. Zkuste takový experiment, dejte si fotku milované osoby na skříňku, o kterou si vždycky ukopnete palec u nohy. Uvidíte, že vám pohled na ni zmírní utrpení.
U pánů je prokázáno, že s milující ženou po boku je u nich menší pravděpodobnost úmrtí na infarkt (což možná souvisí i s tím, že si zadaný chlap obvykle nemusí vařit sám). Muži by pak měli své partnerky každé ráno políbit, údajně díky tomu budou žít déle až o pět let. Zdravé dlouhodobé vztahy pak zmírňují chronickou bolest, protože stimulují mozkovou dráhu odměny.
Nakolik s tím někdo může nesouhlasit, vědci z Harvardu mají jasno, celkově nám vážné vztahy a manželství prodlužují život. V takovém soužití totiž máme tendence méně riskovat, lépe se stravovat a obecně se o sebe víc starat než svobodní lidé.
Pozor, komu pohlédnete do očí
Oči jsou oknem do duše i k samotnému srdci. Podle studie Kalifornské univerzity v Davisu, jak se zaláskujete, ocitnete se na jedné vlně takovým způsobem, že se vám při delším očním kontaktu s partnerem synchronizuje tep. Má to svá pravidla, s cizím člověkem to nefunguje, a jestli to přece jen chcete s někým nahodilým otestovat, varujeme. Dlouhý pohled do očí cizího člověka totiž může způsobit, že se do něj nakonec vážně zamilujete. A pak že láska na první pohled je pouhé klišé romantických filmů.
Strach z lásky
Skutečně existuje. Strach z lásky a zamilování se nazývá filofobie. Existuje však i něco mnohem horšího, někteří lidé lásku ani cítit nemohou. Takoví jedinci trpí hypopituitarismem, vzácným onemocněním, které člověku neumožňuje pocítit vzrušení z lásky.
Na zlomené srdce se umírá
Syndrom zlomeného srdce, nazývaný též stresová kardiomyopatie, shledáváme u člověka, který zažije náhlou a vysoce stresující událost, jejíž příznaky jsou podobné infarktu. Projevuje se bolestmi na hrudi a dušností. Spadá sem stres z rozchodu, rozvodu a ztráty milované osoby. Tento stav není trvalý, ale v 1 % případů došlo dokonce k úmrtí.
Rada na závěr: Skenování mozku odhalilo, že ženy jsou po jídle citlivější na romantické podněty než před ním. Z toho plyne, že jestli nás chcete sbalit, nejdřív nám kupte něco dobrého k snědku.
Zdroj: iGlanc.cz, Thought Catalog, Better Help