Podzimní a zimní období je hlavní sezóna pro návštěvu wellness zařízení. Termální lázně, horké koupele, sauna, vířivka. To všechno zní tak lákavě. Háček je v tom, že vlhké a teplé prostředí, navíc se značným množstvím lidí, kteří se zde vystřídají, znamená velké riziko pro infekce ženských intimních partií či onemocnění kůže. Jak se správně chovat při návštěvě těchto zařízení, abyste zamezili vzniku nepříjemných problémů u sebe i ostatních?
Plíseň a bradavice
Ordinace kožních lékařů jsou plné převážně těch, které postihla plíseň na nohou či bradavice. Nejjednodušším doporučením je nosit v prostorách lázeňských a wellness zařízení obuv, například žabky nebo gumové pantofle. Týká se to jak okolí bazénu, tak i sprch. Stejné pravidlo platí i pro fitness centra. Teplo a vlhko je živná půda pro kožní problémy, stejně tak pocení nohou v botách při cvičení. Nohy odřené a s prasklinkami jsou náchylnější.
Po koupání, saunování či cvičení se osprchujte a nohy důkladně osušte, hlavně mezi prsty. Možné je na chodidla použít i antibakteriální mýdlo nebo je ošetřit dezinfekčním prostředkem z lékárny. Kdo už infekčním onemocněním kůže trpí, měl by myslet na ostatní. Překrýt místo náplastí nic neřeší, a proto je nejvíc ohleduplným řešením podobná zařízení nenavštěvovat, dokud se neuzdravíte.
Zánět močového měchýře či kvasinky
Neznám ženu, která by neměla zkušenosti s nějakým intimním problémem. Těmi nejčastějšími jsou záněty a infekce močových cest, které se projevují bolestí v podbřišku a pálením při močení, případně kvasinky. Poznáte je celkem bezpečně podle svědění a pálení v pochvě a její oblasti, doprovází je bílý, hrudkovitý výtok. „Zdravé vaginální prostředí je obýváno především laktobacily, které udržují kyselé pH mezi 3,8 až 4,5. Pokud v pochvě dojde ke změně podmínek, laktobacily se začnou množit pomaleji, což hned využijí buď kvasinky, nebo jiné patogeny. To vede ke vzniku infekcí,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Petra Straková. Taková voda v chlorovaném bazénu zvyšuje pH pochvy na úroveň, která kvasinkám doslova nahrává. ”Líbí” se jim i teplá voda ve vířivce. Ženy náchylné na vaginální infekce by mimochodem neměly v teplé vodě setrvávat příliš dlouho. Dalšími rizikovými faktory pro vznik kvasinek jsou například:
- nadměrné množství cukru ve stravě, časté pojídání sladkostí
- pití velkého množství sladkých nápojů
- užívání antibiotik
- oslabená imunita
- cukrovka, nebo i jen sklon k cukrovce
Do sauny jedině bez plavek
Abyste minimalizovala riziko intimních onemocnění po návštěvě wellness, osvojte si pět základních pravidel prevence.
- Nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách. Umělá tkanina, teplo, vlhko je přímo ráj pro infekce a mykózy.
- Do sauny jedině bez plavek. Správně byste se měla saunovat nahá, ovinutá bavlněným prostěradlem. Bez něj nesedat přímo na lavici.
- Neholit se těsně před. Žádná z nás nechce, aby jí chloupky lezly z plavek, ale holení se nedoporučuje provádět těsně před návštěvou wellness či posilovny. „Zářezy a drobné ranky se mohou stát ložiskem bakterií,” varuje gynekoložka.
- Důsledná hygiena. Před i po vstupu do bazénu, do vířivky nebo do sauny se vždy důkladně osprchujte. Na intimní partie použijte šetrné mýdlo, které nevysušuje a nenarušuje pH pochvy.
- Bavlněné spodní prádlo po skončení relaxace podpoří zdraví a ochranu intimních partií. Nemělo by být příliš těsné.
Lékařské prostředky vhodné jako prevence
Mimo základní preventivní opatření si můžete pomoct volně prodejnými prostředky z lékárny. Na koupání jako prevence před infekcemi jsou vhodné tampony s vazelínovým olejem. Existují též vaginální probiotika. „Vaginální laktobacily je vhodné použít před “rizikovou” aktivitou na zvýšení obranyschopnosti poševní mikroflóry, těsně po ní, nebo pokud je nutná antimykotická/antibakteriální léčba, tak po ní, aby se po přeléčení infekce nevrátila,” vysvětluje Petra Straková. Řešením jsou také vaginální čípky nebo přípravky na obnovení přirozeného pH pochvy. Odborník na imunitu Ing. Adrián Doboly doporučuje jako velmi účinné v boji proti vaginálním nemocem preparáty s beta glukanem.
Zdroj: iGlanc.cz, gynekoložka a odborná garantka MUDr. Petra Straková, odborník na imunitu Ing. Adrián Doboly