Jdete osamělou ulicí, za chvilku už byste měla být doma, ale najednou zjistíte, že za vámi jde divně se chovající člověk. Nebo jste na party a najednou vás osloví muž a tlačí vás ke konverzaci, která vám není příjemná. Víte, co byste měla udělat, abyste se ubránila nebo předešla případnému fyzickému útoku? Obhajte si vlastní hranice, ať už slovně či fyzicky. Přestože se mnoho rad a zažitých doporučení může jevit jako užitečných, ne všechny jsou skutečně efektivní a některé mohou dokonce zvýšit riziko zranění. Naučte se bránit!

Tady jsou 3 nejdůležitější tipy Jasmíny Houdek, která se zabývá sebeobranou.

1. Použití svazku klíčů jako nástroje

Oblíbeným mýtem je, že držení klíčů mezi prsty může posloužit jako účinný obranný prostředek. Tato metoda ale není příliš efektivní. „Já to nedoporučuji!,“ říká Jasmína. Klíče nemají pevnou oporu a při úderu se mohou snadno vylomit nebo způsobit zranění vaší vlastní ruce. Místo toho si klíče nechte v kapse a zaměřte se na jiné způsoby obrany, které jsou bezpečnější a účinnější.

2. Předstírání telefonování

Dalším často zmiňovaným tipem je předstírat telefonování v naději, že potenciální útočník od vaší osoby odvrátí pozornost. Bohužel, tato strategie může mít opačný efekt. Demonstrace toho, že jste zaneprázdněni telefonátem, může agresora naopak povzbudit, protože si bude myslet, že se nesoustředíte na své okolí a tím jste oslabená. „Telefon takhle nepoužívejte, zvedněte raději hlavu, rozhlédněte se po okolí a jednejte dál,“ doporučuje lektorka. Zvlášť v noci nebo na osamělých místech je určitě lepší být maximálně ve střehu a dívat se okolo sebe, abyste mohla co nejrychleji zareagovat a ideálně utéct.

3. Slova jsou někdy silnější než zbraň

Nejúčinnější obranou nemusí být fyzický kontakt, ale vaše slova a hlas. Komunikace s potenciálním útočníkem může odvrátit nebezpečí, aniž by došlo k fyzickému konfliktu. I to má ale svá pravidla.

Pravidla sebeobrany

  • Vykejte: Pevným hlasem vykejte. Dáte tak jemu i okolí jasně najevo, že mluvíte s cizím člověkem. Udržujete tak jistou psychologickou distanci.
  • Jasný a stručný rozkaz: Používejte rozhodný hlas k vydávání jednoduchých příkazů, jako jsou „Ne!“, „Dost!“, „Nemám zájem!“ nebo „Běžte pryč!“. Tím signalizujete, že nemáte zájem o žádnou interakci a jste pevně rozhodnuti chránit svůj osobní prostor.
  • Trvejte na svém: V případě, že se útočník pokouší situaci bagatelizovat nebo vás přesvědčit, opakujte svůj požadavek, dokud neodstoupí. Opakování fráze „Ne, nemám zájem“ může být účinné v tom, že necháváte málo prostoru pro další diskuzi. Jak radí Jasmína Houdek ve svém videu na Instagramovém profilu Moderní sebeobrana: „Pickupeři jsou vytrénovaní na to, že se vás snaží rozkecat. Nenechte se rozmluvit. Raději opakujte stále dokola jednoduchou větu: ,Ne, nemám zájem’ pořád dokola.“

Pamatujte, že v situacích, kdy cítíte ohrožení své bezpečnosti, je vždy nejlepší se snažit uniknout a vyhledat bezpečí. Pokud je to možné, pokuste se upoutat pozornost okolí.

Určitě se také vyplatí zajímat se o kurzy sebeobrany, které vám poskytnou praktické dovednosti a také vám zvýší sebevědomí. Díky tomu budete i v nebezpečných situacích spíše schopná nějak reagovat a nezamrznete. Prevence je vždy lepší než řešení následků. Buďte bdělá, důvěřujte svým instinktům a také zůstaňte pozitivní – žít ve strachu také není ideální.

Zdroj: iGlanc.cz, Jasmína Houdek, lektorka sebeobrany, Moderní sebeobrana

Související články