Firem, které poskytují krabičkové stravování je mnoho. Každá nabízí jiné typy jídel, dietetické nebo chuťové preference a liší se cenou. Najít pro sebe vhodnou krabičkovou dietu proto může chvíli trvat, ale určitě se vyplatí vyzkoušet krabiček klidně víc, ať máte porovnání.

Krabičky jsou vhodné pro širokou veřejnost

Kdo si doma nevaří a spíš se odbývá, ten zajisté s krabičkami získá pestré jídlo a objeví spoustu surovin, které by jinak v obchodě přehlédnul. Krabičková dieta neboli krabičkování má své nesporné výhody, těmi je ušetřený čas za nakupování, vymýšlení receptů, samotné vaření a mytí nádobí. Také si nemusíte kontrolovat, kolik jídla přijmete. Jiní to totiž spočítali předem za vás a vy jen vyjídáte jednu krabičku za druhou. Jestli hledáte životní změnu, nestíháte, jíte sajrajty, nechcete nebo neumíte vařit, chcete mít nad jídlem větší kontrolu, jděte do toho.

I krabičková dieta má své mýty

Bude mi to chutnat? A není to trochu drahé? To jsou časté otázky potenciálních zákazníků. „Většina mýtů je spojená s chutí a cenou. Ohledně chuti, lidé mají často předsudky, že jídlo z krabičky nemůže dobře chutnat. My se snažíme na českém trhu s tímto předsudkem bojovat a ukazujeme, že zdravé a nutričně vyvážené jídlo může být hravé, uvařené ze skvělých surovin a také skvěle chutnat. Vaříme trendy věci i z exotičtějších kuchyní, tak aby byl zážitek z jídla zachován také v krabičce,” říká Brand Chef Martin Mlejnek ze společnosti, která se krabičkám věnuje. „Všechna jídla máme díky vlastní kuchyni pod kontrolou a vaříme je v poslední možný čas před rozvozem, to znamená zhruba 20 hodin před rozvozem. Čerstvost nám také pomáhají zachovat moderní technologie, ať už jsou to šokové zchlazovače nebo také vytvoření ’vakua’ pod víčkem krabičky.”

Cena je překážka pro spoustu lidí. „Souhlasím, že celková cena za měsíční stravování se může zdát vyšší, nicméně když si rozpočítáte cenu na jeden pokrm, pohybujeme se kolem 98-110 korun (v závislosti na velikosti stravovacího tarifu). Když chcete jíst lépe, pravidelně a cítit se po jídle dobře a energicky, myslím, že tato cena je adekvátní a jako bonus máte spoustu ušetřeného času,” dodává. Také je třeba brát v úvahu, že za jednou krabičkou se skrývá práce mnoha lidí, kteří předtím musí vybrat suroviny, vymyslet recepty, někdo musel jídla uvařit, dát nutričně dohromady, rozvést zákazníkům a tak dál.

Ryby nám nevoní

Každá krabičková společnost má své vlastní programy, které se přizpůsobují různým dietním požadavkům. „Naší filozofií je umožnit zdravé a chutné stravování co možná nejširší skupině lidí za přijatelnou cenu. U nás tak nyní máme možnost klasickou s masem, ale také vegetariánskou verzi, která se stává stále více a více populárnější. Co se týká úprav menu, v určité míře to možné je a samozřejmostí je vyřazení alergenů. Nejčastější požadavek zákazníků je vyřazení ryb či mořských plodů,” podotýká Martin Mlejnek. Hned jsem si vybavila, jak jsme v mojí bývalé práci měli v kuchyňce ceduli ”zákaz ohřívání ryb”. Tady v Česku těm rybám zkrátka pořád nějak neumíme přijít na chuť.

Na co si u krabiček dát pozor?

Častým nešvarem krabičkových diet bývá nedostatečný energetický příjem. Nezkušený strávník, který dejme tomu zoufale touží zhubnout a doposud mu zdravý jídelníček nic neříkal, zřídka ví, co je pro něj nejlepší. Jiné potřeby bude mít žena s padesáti kily a jiné žena s osmdesáti kily, přestože jejich cíl může být stejný. S tím poradí výživový poradce, který k vám bude přistupovat jako k jednotlivci. Nelze totiž na všechny použít stejný metr. Sledujte, zda po jídle často nemáte chutě nebo nejste hladoví. Dobrá krabičková dieta může být užitečná v mnoha směrech, lidé si často pochvalují třeba i to, že je naučila pravidelnosti a také mají kritické zhodnocení toho, jak jedli předtím.

Plastová budoucnost

Pochvalovat si bude i příroda, až se více firem bude zabývat i ekologickou stránkou věci. Jde přece jen denně o spoustu jednorázových plastů, které hned skončí v koši. S tím se také každý pere po svém. Někde už funguje varianta vratných obalů na vymytí a opětovné použití nebo alespoň ekologičtější varianta krabiček. „ V našem světě je stále poměrně hodně věcí baleno do plastu. Možností ve výrobě udržitelných obalů krabiček tak není ještě tolik. Musíme především splnit náš závazek a zachovávat čerstvost a udržet vysokou kvalitu jídla,” dodává Martin Mlejnek.

Zdroj: iGlanc.cz, Brand Chef Martin Mlejnek z FitKitchen

Související články