Když jsem hledala informace o komářích chuťových preferencích, jeden z horních dotazů zněl: „Proč komáři koušou mě a ne mého manžela?” Tak ať v tom máme hned na úvod jasno, nejde o žádnou pomstu matky přírody páchanou na ženách. A jelikož píchají jen samičky, byl by to vlastně útok do vlastních řad.
Komár je vegetarián
Zní to divně, ale opravdu je tomu tak. Komáři nepotřebují k životu krev, jako je tomu například u klíšťat. Potřebují cukr. Ten získají klidně i z nektaru květů. Ale jak samička dospěje, najednou nemá v hlavě nic jiného, než se rozmnožit a naklást vajíčka. K tomu potřebuje proteiny a lipidy, které obsahuje právě krev. Jedno jestli zvířecí nebo lidská, ale čím větší cíl, tím lépe.
Co samičku láká
Při hledání oběti se orientují hlavně podle CO2. Jak dýcháme, oxid uhličitý přirozeně vydechujeme a komár ho detekuje až na vzdálenost 50 m. Jeho množství hraje velkou roli. Proto ho snáz zaujme člověk v aktivním pohybu nebo velcí jedlíci. Obecně komáry rovněž častěji přitahují muži, děti jsou méně náchylné než dospělí a plnoštíhlé ženy, včetně těhotných, jsou pro ně atraktivnější než ženy hubené.
Některé krevní skupiny jsou komáry vyhledávanější. Asi 80 % lidí produkuje sekret, podle kterého komár ví předem, do čeho jde. Nejčastěji dá přednost krevní skupině 0, B je někde uprostřed, mnohem méně A a nejméně AB. Ovšem významnou roli sehrává i pach (neznamená to, že musíte zrovna vyloženě smrdět), pot a kolonie bakterií, které na našem těle žijí.
V neposlední řadě je v tom i tělesné teplo. A toho kolikrát vyzařujeme víc, zejména pokud venku cvičíme nebo se pečeme na slunci během procházky než živočich v naší blízkosti. Takže potom je pro komára volba jasná. Vy nebo zvíře? Jednoznačně člověk.
Co jíte, pijete a oblékáte
Chodíte rádi na pivo? Pak vězte, že komáři taky. Jedna ze studií odhalila, že dotěrný pisklavý hmyz dá přednost raději tomu, kdo vypil litr piva oproti jedinci, který vypil litr vody. Ani milovníci vína nebo tvrdého alkoholu vyhráno nemají. Při pití alkoholu totiž kromě oxidu uhličitého vydechujeme i oktanol, v našem potu se objevuje ethanol. To vše signalizuje jediné, je tu jídlo! Může za to komáří závislost na cukru. Takže taková letní grilovačka plná pachů a dobrého pití je jako pozvánka do ráje pro tento kousavý hmyz.
Ohledně jídla jsou výzkumy slabší, ale podle vědců z Wisconsinské univerzity existuje souvislost s konzumací banánů a komáry. Obecně se traduje, že sladká jídla, slaná nebo kořeněná a bohatá na draslík je přitahují víc. Tak pozor, jestli frčíte na banánové dietě.
Kromě čichu nás komáři zaměřují očima, takže záleží i na tom, jak jste oblečení. Nejsnáze jsou pro ně rozpoznatelné tmavé barvy a přednost dávají černé a zelené oproti třeba bílé a šedé. Takže možná to nejste vy, ale vaše oblečení, co komáry láká!
Protivný i smrtící
S komáry je to ale obecně už tak dost záludné. Jedna studie například zjistila, že komáry zodpovědné za šíření malárie přitahuje Limburský sýr (podobný jako náš Romadur), a kousnou vás spíš do nohy a kotníku. Jiní komáři zase dávají přednost krku a ramenům.
Komáři jsou trapiči, ale i tak můžeme v České republice poměrně hovořit o štěstí, protože zatímco tady jsou případy výskytu onemocnění jimi přenášených ojedinělé, ve světě platí za jedny z nejnebezpečnějších. Takže pevné nervy a jako pomoc můžete zkusit některé z věcí, které je přirozeně odpuzují.
Zdroj: iGlanc.cz, Verywell Health, Medical News Today