Každá maminka dá za pravdu, že s dítětem musíte být neustále ve střehu. Jak děti rostou, objevují svět a to obvykle zahrnuje sahání na věci a místa, která jsou zdrojem zranění. Opařit se horkou vodou? To se stane hned i dospělému. Nejčastěji slyšíte, že šlo ”jenom o pitomý hrnek kafe”. Záchranář Marek Dvořák si zoufá, že popálení nebo opaření vozí vrtulníkem až příliš často. „Je to nepříjemný zranění, bolí to, může nechat následky, někteří lidi na závažný popáleniny umřou,” varuje. Opařit se můžete více způsoby, například i při kontaktu s párou. Každopádně to vždy nesmírně bolí a zažít to na vlastní kůži nechcete.
Nebezpečí pro dítě
Úplně nejlepší pomoc je rozhodně prevence. Je třeba dbát i na ty nejvíc obyčejné věci, v nichž rodič možná na první pohled nevnímá nebezpečí. „Pokud máte doma dítě, nenechávejte horký věci na kraji stolu nebo linky, pozor i na ubrusy, za který dítě zatáhne a má to na hlavě,” varuje záchranář v jednom ze svých příspěvků na sociální síti. Stejně tak při vaření polévky nebo omáčky používejte přednostně zadní plotýnky, kam dítě nedosáhne. Důrazně upozorňuje též na zabíjačkách, kde se vyskytují vany s horkou vodou. „Do toho když dítě spadne, je to fakt mega průser,” nebere si servítky.
Co udělat, když se dítě opaří
Když přece jen dojde na nejhorší a dítě na sebe vylije například horký čaj, je třeba jednat rychle a pokud možno s chladnou hlavou. První pomoc zahrnuje:
- Okamžité přerušení kontaktu se zdrojem tepla.
- Sundejte z dítěte hned všechno oblečení, například horký mokrý oděv, včetně bot. Pokud je oblečení přiškvařené ke kůži, to nechte až odborníkům.
- Chlaďte popálené plochy příjemně studenou vodou, ne tou ledovou, co teče z kohoutku. Vyvarujte se též chlazení ledem či chladícími gelovými sáčky, mohli byste zranění ještě zhoršit, případně způsobit omrzliny.
- Chlaďte především hlavu (pozor, ať u toho dítě netopíte), krk a ruce. Konejte tak celou dobu až do příjezdu záchranky. Zbytek těla naopak držte v teple, aby dítě neprochladlo.
„Nic na to nepatlejte, ani to ničím nezakrývejte,” říká záchranář Marek Dvořák. A protože opakování je matka moudrosti, záchrannou službu zavoláte číslem 155. „My tomu dítěti dáme léky na bolest a taky, aby si nic z toho nepamatovalo. Cestu vrtulníkem prospí a probudí se až v nemocnici, kde se o něj skvěle postarají,” doplňuje.
Drobné popáleniny zvládnete ošetřit doma
V případě lehkého opaření, kdy je kůže jen červená a není viditelně nijak poškozená, postupujte podle prvních bodů, s tím rozdílem, že není nutné volat na pomoc záchranku, pakliže není opařená velká plocha. Z postiženého místa sundejte také všechny šperky či jiné předměty, než se objeví možný otok. Začněte kůži chladit pod studenou tekoucí vodou, nejlépe až do chvíle, než bolest vymizí. V případě dětí však pozor na podchlazení. Při popáleninách na obličeji vyhledejte lékařskou pomoc a lékaře vyhledejte také v případě, kdy lehkou popáleninu doprovází horečka, hnis nebo jiné známky infekce.
Opařené místo udržujte čisté a suché. V závislosti na míře zranění můžete místo chránit sterilním obvazem nebo je dobré na něj nanášet například hydrogel na popáleniny, který ránu regeneruje. U lehčích případů to trvá několik dní, než se kůže zahojí, u těžších trvá úplné zhojení i několik týdnů.
Zdroj: iGlanc.cz, Medical News Today, Healthline, záchranář Marek Dvořák