Kdo z nás občas nemá den, kdy nad ním únava vítězí. Kdy cítíte, že obvyklé činnosti nezvládáte tak lehce. Únava je součástí našeho života. Je to daň za to, jaký životní styl vedeme. Jenže když únavu cítíme pořád, hledáme úlevu v odpočinku a ona nepřichází, už asi tušíte, že je něco špatně. Proč se takto cítíte? Důvodem může být chronický únavový syndrom.
Chronický únavový syndrom (CFS)
Únava má mnoho příčin. Typicky za ni může nedostatek spánku a pak je viník jasný. Nebo způsob stravování, pokud jíte málo, nestíháte, kupujete si nekvalitní polotovary, odbýváte se, když nemáte dostatek živin, může to zapříčinit nedostatek energie a ospalost. Unavení můžete být i z toho, že během dne strávíte minimum času na denním světle, jak píše profesor Satchin Panda ve své knize. Anebo jste možná už jen unavení z toho, jak ze všech stran slyšíte, že si musíte všechno lépe zorganizovat, ať stíháte milion věcí. Takhle den za dnem a už si zaděláváte na problém.
Chronický únavový syndrom je neurologické onemocnění, nepřijde jako blesk z čistého nebe a může drasticky ovlivnit kvalitu života. Jeho příčiny jsou trochu tajemství, ale dopad neoddiskutovatelný. Vzniknout může v důsledku onemocnění, neschopnosti relaxovat, ale i po dlouhém fyzickém či psychickém přetížení, stresu, a dokonce v důsledku dehydratace. V ohrožení je tedy úplně každý. V tomto kontextu je důležité si uvědomit, jak důležité je najít si čas na sebe, kvalitní spánek, volný čas s kamarády a rodinou, zdravé jídlo, pohyb a dostatečně hydratovat.
Běžná únava se projevuje bolestmi svalů, hlavy, špatným soustředěním, ospalostí či špatnou náladou, ale jak se zregenerujete, cítíte se zase ve své kůži. Chronická únava už je však soustava symptomů, které trvají dlouhodobě, půl roku a déle.
Cítíte tyto symptomy?
- Neustálá únava, která nezmizí ani po odpočinku
- Špatný spánek
- Po fyzické aktivitě je vám ještě hůř
- Bolesti (hlavy, těla, svalů, kloubů)
- Problémy se soustředěním
- Závratě, bušení srdce
- Citlivost na světlo, poruchy vidění
- Špatná paměť
- Poruchy trávení
- Náladovost
- Deprese
- Výrazná změna hmotnosti…
Prevence a léčba
Když už si chronický únavový syndrom přivodíte, budete se z něj dostávat minimálně tak dlouho, jak jste do něj padali. Léčba je komplexní, zaměřuje se na řízení symptomů, protože kouzelná pilulka na tohle není. Léčebné plány mohou zahrnovat léky, ale patří k nim i lehké aerobní cvičení, psychoterapie, poradenství, bylinné přípravky či doplňky stravy. „Dostat organismus do rovnováhy pomáhají i beta glukany, složené cukry z hlívy ústřičné. Je dokázáno, že posilují některé buňky imunitního systému, podporují rychlejší rekonvalescenci a sehrávají klíčovou úlohu i při psychosomatických onemocněních kůže, astmatu a dalších diagnózách,“ doporučuje Adrián Doboly ze slovenské biotechnologické společnosti. V období zvýšené námahy se též doporučuje hořčík, vitamíny skupiny B a ženšen.
S kávou opatrně
Káva je oblíbený životabudič mnoha aktivních jedinců. Někdo ji pije víc na chuť, ale hodně lidí spoléhá na ”nakopnutí” kofeinem. Hlavně při CFS (Chronic fatigue syndrome) je snadné množství přetáhnout za zdravou mez. Přiměřená dávka povzbudí, ale vyšší může organismus zatížit, což nepotřebujete. „Obsah kofeinu v kávě se liší mimo jiné podle toho, jak horkou vodu použijeme, jak dlouho kávu extrahujeme či luhujeme a množství, které jí vypijeme,“ vysvětluje baristka Monika Matúšová z pražírny kávy a rozvádí výsledky laboratorních testů, které nechali udělat. „Z výsledků vyplynulo, že nejmenší množství kofeinu má espresso nebo moka. Naopak nejvíce kofeinu obsahuje zalévaná káva, která se dlouho luhuje. Někdy můžeme cítit větší stimulaci po vypití espressa, ačkoli má menší obsah kofeinu, protože 30ml šálek vypijeme naráz. Zalévanou kávu pijeme déle a kofein se tak do těla dostává postupně a ačkoli jsme tělu dali větší množství kofeinu necítíme nakopnutí,“ vysvětlila.
Myslete také na to, že čím později kávu pijete, tím větší vliv bude mít na váš spánek. Pokud špatně spíte, po 16. hodině už se kofein ani žádné jiné povzbuzováky nedoporučují. Zelený čaj umí také dobře povzbudit.
Najděte cestu zpátky ke zdraví
Nechcete klamat tělo věčně, proto by stimulanty neměly být řešením. Chronický únavový syndrom je náročný a je důležité najít udržitelné způsoby, jak zlepšit kvalitu svého života. Kromě obecných doporučení o pravidelném pohybu, zdravém jídelníčku či spánku není na škodu svůj problém konzultovat s odborníkem, který vám pomůže se sestavením individuálního plánu léčby a péče o sebe.
Zdroj: iGlanc.cz, Medline, JH Medicine, Natures, Zlaté zrnko