Před dvěma lety mi o Kambu vyprávěla kamarádka, jak jí tato pradávná medicína z Amazonie pomohla s chronickým zánětem střeva. Tak trochu jsem se nad tím pousmála, protože jsem nechápala, jak sekret ze žáby, které se říká Kambo, může pomoct na jakýkoliv problém. Zvlášť, když je vám u toho strašně špatně a zvracíte.

Jenže po dvou letech, kdy se mi zhoršila úzkostná porucha, se kterou se roky léčím, začala jsem nad tímto podivným způsobem léčby uvažovat. Kambo se totiž nepoužívá jen na fyzické tělo, ale má napomáhat i psychickému zdraví. Jednou jsem zažila takový propad, kdy jsem do sebe rvala Neuroly, ale stejně to nepomáhalo. Nepomohly ani terapie, tak jsem zavolala kamarádce, že to chci vyzkoušet.

Něco jsem si o tom načetla, ale i tak jdete do neznámého, pro vás neprobádaného prostředí. Kamarádky mi začaly k tomu posílat odkazy, že někdo na to i umřel, protože mu otekl mozek, což mi na odvaze zrovna nepřidalo. Ale řekla jsem si, že nic horšího, než pocit, že umírám zevnitř, což se u mě dělo, zažít nemůžu. Šla jsem do toho s obrovským respektem a také strachem.

Když jsem přišla do Mahala centra, kde se na tuto medicínu a očistu specializují, byla ve mně malá dušička. Rituál mi měla ale provádět má kamarádka Michaela Kočišová, která má za sebou lektorský kurz. Nechala jsem si od ní poradit, že je lepší si před tím nechat fouknout speciální popel zvaný Rappé do nosu, který vás před samotným procesem zklidní. Sice to byl hnus, který jsem pak plivala do kýble připraveného na zvracení, ale opravdu to zafungovalo. Já na chvíli mohla meditovat a zbavit se obrovských obav z toho, jaké to pak bude.

Když jsem si užila ten krásný pocit uzemnění a vnitřního tepla, opět nastal pocit z toho, že bych měla utéct a vykašlat se na to. Vždyť zvracení není zrovna můj koníček. Nakonec jsem ale vydržela a nechala jsem si nažhaveným klacíčkem vypálit tři body na rameni, kam pak bude zavedeno Kambo. Jelikož jsem byla poprvé, tak jsem dostala žabí sekret jen do jedné ranky, aby viděli, co to se mnou udělá.

Jakmile mi to lektorka vpravila do těla, okamžitě nastaly účinky. Až mi to přišlo nenormální, jak to má rychlý nástup. Srdce mi bušilo tak, že jsem myslela, že mi z toho praskne hlava. Najednou mi tepal snad i mozek, cítila jsem, jak mi otéká obličej a najednou během minuty jsem už seděla u kýble, protože se mi udělalo tak špatně od žaludku, že jsem nebyla schopná ničeho. Jen zvracet, u toho brečet nad tím šíleným stavem a vyčítat si, co jsem si to zase udělala. Měla jsem ohromný strach, jestli tam neumřu.

Nakonec mi byl jed dán ještě do druhé ranky na rameni, ale na třetí jsem se už "nevzmužila", to jsem odmítla s tím, že jsem i tak zvracela jako nikdy v životě. Nedokážu přesně popsat ten pocit, ale opravdu si saháte na dno fyzických i psychických sil, říkáte si, že možná teď umřete, protože vám na umření opravdu je. Tento hrozný stav trvá tak deset minut, kdy intenzivně zvracíte.

Po dvaceti minutách mi Kambo odstranili z ruky dezinfekcí. Chvilku trvalo, než přišla úleva, ale ta pak opravdu stála za to. Najednou mě nic nebolelo, nic netížilo, byla jsem šťastná, že jsem "přežila". A svým způsobem jsem byla na sebe pyšná, že jsem odvážná, že jsem do něčeho tak intenzivního šla. Asi hodinu jsem ještě ležela, lektorka mi dělala masáž hlavy a já na chvíli usnula.

Ten stav, kdy se vám naprosto uleví, bych přirovnala k tomu, když porodíte dítě. Když už je miminko mimo vaše tělo, přijde naprostý stav bez tíže, nic vás nebolí, jste ráda, že to máte za sebou a najednou se cítíte silnější. A tak jsem se cítila i já. Najednou jsem prožila něco, co je opravdu extrém, do čeho by nešel jen tak někdo a já si připadala, že jsem zvládla minimálně Mount Everest. Jen ten nateklý obličej, kdy vypadáte jako po nepodařeném botoxu a máte rty jako kačer, vypadaly dost groteskně, ale do dvou dnů už jsem zase vypadala normálně.

Já tam šla se záměrem se psychicky stabilizovat. Po prvním "zvracení" jsem cítila vyváženost, která byla ale křehká. Proto jsem podstoupila ještě další čtyři Kamba. Každé bylo jiné. Jindy mi bylo méně špatně, jindy mě to naprosto odrovnalo a potřebovala jsem celý den spát. Ale momentálně za sebe mohu říct, že i když to není příjemný proces, má psychika je na tom milionkrát lépe, než byla před očistným rituálem. Je to individuální. Někomu může stačit jedno sezení, jiný potřebuje víc. Neříkám, že to vyřeší všechno na světě, ale líbí se mi na tom, že spolupracují se západní medicínou, tudíž nikdo vás opravdu nenutí, abyste přestali brát léky od lékařů a spoléhali se jen na přírodní léčbu.

Co je to Kambo?

Kambo je sekret jedné z největších žijících žab. Její vědecké jméno je Phyllomedusa bicolor, žije v severní Amazonii a domorodé kmeny jí říkají Kambo, Kampu nebo Sapo. Tradičně bylo Kambo používáno hlavně jako medicína pro léčení stavu zvaného Panema, což se dá volně přeložit jako “ nemoc neúspěšného lovce”. Když lovec dlouho neměl úspěch, začaly se hromadit negativní emoce, ztráta energie, sebevědomí a dostavila se apatie, lenost a nechuť do života. Dnes bychom to nazvali “vyhoření”. Kambo velmi efektivne dokáže uvolnit tyto toxické energie a vrátit zpět úspěšnost v životě.

Otázky a odpovědi pro zvídavé

K čemu je Kambo dobré?

Kambo je silný sekret z největších žijících žab ze Severní Amazonie.

Zdroj: VLM

Kteří lidé by měli tento očistný rituál podstoupit?

Podle mě asi každý, kdo má v sobě nějaké trauma, protože pokud je člověk spokojený, daří se mu, má neomezenou hojnost a skvělé vztahy, tak pro tyto lidi asi Kambo nebude moc zajímavé. Ale pro nás, obyčejné smrtelníky, kteří si neseme v sobě zranění, třeba z dětství nebo vztahů, je tato medicína často záchrana.

Mají se lidé před rituálem bát?

Většina lidí se bojí, má k tomu respekt, ale říkáme od začátku, že by měl člověk odhodit veškerá očekávání. Hlavně to, že to bude náročné a těžké. My se snažíme s tou medicínou pracovat co nejjemněji. Právě proto, abychom k ní lidem nezavřeli cestu. Jakmile se toho člověk začne bát a mít k tomu odpor, tak si k tomu zavře dveře a už se do toho nikdy nepustí.

Kolikrát by na to měl člověk jít, aby to mělo požadované účinky?

To je hodně individuální, protože některým lidem třeba jedno Kambo vyřešilo desetiletou depresi. Ale třeba já jsem řešila chronické onemocnění, chronický zánět v tlustém střevě, a chodím na to pořád. Do toho s tou medicínou pracuji. Je to hodně individuální. Aby to mělo co nejlepší efekt, doporučuje se jít jednou za měsíc.

Jsou při rituálu nebezpečná rizika?

Je to silná, intenzivní medicína, je to veliká očista. Jsou tam rizika, proto se na to člověk musí kvalifikovat, aby s ní pracoval bezpečně. Existuje seznam kontraindikací, který vždy lidem posílám. Nesmí na to lidi s nemocným srdcem nebo ti, co berou léky, které nejsou vhodné s Kambem. Také to není pro lidi, kteří podstupují chemoterapii nebo biologickou léčbu.

Zdroj: iGlanc.cz, Lucie Šaléová, která očistný rituál absolvovala, Michaela Kočišová, která se rituálům věnuje

Související články