O bouřkách koluje hodně mýtů, třeba ten, že blesk nikdy neudeří dvakrát. Udeří, klidně i víckrát. Zářným příkladem je mrakodrap Empire State Building v New Yorku, který zasáhne blesk v průměru 25x do roka. Stejně tak vězte, že gumové podrážky na botách jsou vám k ničemu a už vůbec není dobrý nápad schovat se pod strom, od něhož se navíc může rozšířit zemní výboj.
Kam se schovat při bouřce
Blesky každoročně způsobí několik požárů na domech i v přírodě a bohužel i zranění či smrt. Zásah člověka bleskem není běžný, ale také se to může stát a většinou to končí tragédií. Ochránit vás může vědění, jak se za bouřky správně chovat. Ideálně pokud víte, že předpověď hlásí bouřky, neplánujte si žádný výlet a zbytečně neopouštějte bezpečí domova. Když už vás přece jen hromy a blesky zastihnou venku, jednejte následovně:
- Slyšíte burácení hromu? Běžte se schovat. Hodně lidí už zasáhl blesk jen proto, že si řekli: bouřka je ještě daleko. Bouřka je nebezpečná i v případě, že není přímo nad vámi. Blesk nemusí udeřit jen v hlavním centru dění, na to pozor.
- Vyhledejte bezpečný úkryt. Tím se rozumí obecně veškeré stavby chráněné hromosvodem, ten musí být samozřejmě v pořádku. Nejlepší jsou objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí. I tak se držte dál od elektrospotřebičů, které byste měli vypojit ze zásuvky, vodovodního potrubí, oken a dveří. V úkrytu vyčkejte ideálně do doby, než se bouře vzdálí alespoň 10 km, to znamená cca 30 sekund mezi hřměním a bleskem.
- Úkryt v přírodě poskytne hustý les a háj, nižší porost nebo úzké údolí. Naopak osamělé stromy, kraj lesa, převisy nízkých skal nebo polorozpadlé hájenky bez hromosvodu jsou to nejhorší. Ve starých objektech vám při zásahu bleskem ještě hrozí požár nebo zřícení budovy. Stan je též špatný nápad.
- Schovejte se v autě, akorát nechte dveře i okýnka zavřená. Neochrání vás gumová kola, ale plechová karoserie, takže motorky nebo auta bez střechy řešením nejsou. V případě silného větru pozor na padající stromy či větve, ale také není bezpečné v extrémním počasí přejíždět.
Co nedělat, když je bouřka
Když nemáte nic z toho, je to docela průšvih. V otevřeném terénu a na vyvýšených místech je pravděpodobnost zásahu bleskem nejvyšší, ale když už se stane, pak je nejlepší přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe. Na zem si nelehejte, blesk může udeřit i do země a ležící tělo poskytuje větší plochu k zásahu pozemními elektrickými proudy. Je potřeba mít co nejmenší kontakt se zemí a doufat. Řešení není ani posed na batohu či karimatce, to vás před zásahem blesku neuchrání. Dále se za bouřky vyhněte:
- Koupání a vodním sportům. Ve vodě vám hrozí největší nebezpečí. Od vodních ploch se držte dál.
- Držte se dál od železných konstrukcí, jako jsou sloupy elektrického vedení, ale i kovová zábradlí, ploty, tribuny apod. Rovněž nepřenášejte kovové předměty, patří sem i hraní golfu za bouřky, a pouštět draky též nedoporučujeme.
- Neopírejte se o zeď nebo skalní stěnu.
- Příliš bezpečné není ani telefonovat za bouřky.
- V bouřce neutíkejte, až se poženete schovat.
- Pokud jste ve skupině, rozptylte se. Nedržte se u sebe. Je tak i větší šance, že při zásahu bleskem zůstane nablízku pomoc.
První pomoc po zásahu bleskem
Lidské tělo neukládá elektřinu, takže se nemusíte bát pomoci člověku, kterého zasáhl blesk. Nedostanete ránu. První pomoc po zásahu bleskem je stejná jako při ostatních úrazech způsobených elektrickým proudem a při popáleninách.
- Neprodleně zavolejte odbornou pomoc a mezitím dělejte, co je ve vašich silách.
- Přesuňte postiženého co nejdřív na jiné místo, protože jak už víte, blesk udeří i dvakrát. Hlavně jestli byl zasažen ve vodě nebo na promáčené půdě. Pokud nedýchá, začněte s umělým dýcháním. Zavedený postup je 2 vdechy a 15 stlačení.
- Když je bleskem zasaženo více osob, přednost mají ty bez hmatného tepu.
- Zajistěte průchodnost dýchacích cest, obvykle postačí zaklonit hlavu.
- Při nehmatném tepu zahajte nepřímou srdeční masáž.
- S oživováním neotálejte, abyste předešli trvalým následkům z nedostatku kyslíku. Už po 3 až 4 minutách bez zásobování mozku kyslíkem nastává jeho trvalé poškození.
- Když se vám nepodaří obnovit základní životní funkce, sledujte nemocného nejlépe po jedné minutě a pokračujte, dokud nepřijede pomoc nebo do obnovení základních životních funkcí.
- I osoba, která zjevně přežila zásah bleskem musí do nemocnice, není vyloučené, že se u ní vyskytne opožděné selhání základních životních funkcí.