Vypadá to jednoduše. Nemusíte rychle běžet na páse při kardiu. Nebudete zvedat těžké váhy na strojích. Stojíte určitou dobu v nějaké poloze, v mnohých dokonce ležíte. Leckdy tu námahu neprozradí ani krůpěje potu. Přesto jsou jóga a pilates velice náročnými disciplínami právě proto, že musíte vydržet například i pouhou minutu v jedné poloze.

Začíná to už v mozku

Samotní sportovci, kteří jsou zvyklí na dynamické cvičení a zkusili například jógu, vám potvrdí, že přechod na toto relaxačnější cvičení je pro ně náročný. Je totiž složité naučit tělo trpělivosti. Zklidnit jej, což je obtížné i vzhledem k dnešní uspěchané době. Zkuste přeprogramovat mozek. Při dynamických cvicích si odpočítáváte počet sérií, rychle se pohybujete. Ovšem zejména u jógy se musíte zklidnit. A to bývá pro mnohé problém. Navíc nejde pouze o to, dostat se do určité polohy a nic nedělat. V józe se zdokonalujete. Pokud například klasicky posilujete, zaujmete předem daný postoj a zdviháte váhy či děláte monotónní pohyby. V józe neustrnete, posouváte své limity, jdete hlouběji, protahujete se víc. Uchopíte v předklonu pouze zadní strany lýtek? Nevadí. V poloze vydržíte minutu, během níž se můžete posunout ke kotníkům. A za dalších pět lekcí pevně obejmete paty. Během tohoto progresu posilujete spoustu skupin svalů, i těch hluboko uložených. Není to legrace. Nezadýcháte se jako při kardiu, přesto se vám zrychlí tep, protože se dostáváte do nekomfortních poloh.

Zdroj: Youtube

Meditací k pekáči buchet

Předně si ujasníme, jaké jsou rozdíly mezi jógou a pilates. V obou případech se pracuje s dechem. Jóga se pojí i k určité spiritualitě, dýchá se při ní spíš do břicha, protože tento způsob pomáhá k meditativnímu stavu. U pilates se dýchá více do oblasti hrudníku a zad, jelikož je zapotřebí zapojit střed těla. V józe si často vystačíte s vlastním tělem, u pilates se využívá i strojů. Jóga je klidnější, pilates má nakročeno k rychlejšímu fitness. V józe se naučíte pracovat se svaly tak, aniž byste dělali složitější fyzické pohyby. Uvedeme příklad. Potřebujete procvičit břišní svaly, ale bolí vás záda, když děláte sklapovačky? Netrapte se. Buď musíte nejdříve posílit svalstvo zad, nebo využijte meditačních technik dechu u jógy. Stačí se naučit rytmické dýchání. Například si sedněte do tureckého sedu, nadechněte se, až vtáhnete břicho až k páteři, a poté jej s výdechem vší silou vyvalte. Zrychlete dech a opakujte osmkrát. Všimněte si onoho pohybu břišní části. Vždyť je stejný jako u sklapovaček. Takto posílíte svalstvo stejně, navíc bez bolesti zad.

Jógové nicnedělání i upocená dřina   

Jóga je dnes natolik oblíbená, že má bezpočet variací. Oblíbenou je klasická hatha jóga, při níž lektor sestavuje různé série cviků s polohami (tzv. ásanami), které jsou staletími prověřené. Jistě znáte turecký sed, který se v józe nazývá poloha lotosového květu. Nebo také most, což je v józe kolo či kruh. Velmi známý je pozdrav slunci, s ním po probuzení můžete krásně rozhýbat jednotlivé části těla. V každém případě je podstatné provádět nejen cviky samotné, důležité je zkoordinovat i dech s jednotlivými polohami. Máte-li rádi dynamiku, pak power jóga je víc aerobní. A jistě znáte hot jógu. Cvičí se při vyšších stupních Celsia a ve větší vlhkosti. Je to sice náročnější na kardio systém, ovšem v těchto podmínkách se vaše tělo snáze ohne, protože je prohřáté, takže lépe dosáhnete daných poloh. A slyšeli jste o restore józe? V ní se převážně skutečně zformujete do určité polohy a musíte v ní vydržet například pět minut. Využívá se však různých pomůcek, například bloků. Když si jej umístíte pod bedra, zvednete nohy, které opřete o stěnu a vydržíte pět minut, uvidíte, jak krásně se vaše tělo uvolní. Musí totiž samo pracovat v poloze, kterou nezná. Velice účinná je i hormonální jóga, při níž se velmi často v daných polohách tlačí na vnitřní orgány, a tím, jak dynamicky dýcháte, se aktivují k činnosti.  

Je pilates klidnější fitko?

Zatímco u jógy lze v jednotlivých polohách víceméně zavřít oči, u pilates se musíte více soustředit. Především na core, tedy střed těla. Budete hodně balancovat, díky tomu aktivně zapojíte prakticky celou soustavu svalů. Benefitů získáváte víc, než si myslíte. Naučíte se správně držet tělo. Nebudete se hrbit, takže vám odpadnou bolesti zad, břišní svaly nezačnou tak intenzivně povolovat. Samotné cvičení si můžete vylepšit s pomůckami, jež slouží k tomu, aby vám kladly odpor, tudíž bude efekt intenzivnější. Mezi jednodušší pomocníky patří klasický gymnastický míč, malý míček, roller nebo pružný kruh na pilates. Ve studiích se můžete setkat i s reformery, což jsou pohyblivé lavice s pružinami, takže zde si maximálně vyzkoušíte sílu odporu.

Jóga, nebo pilates?

Co zkusit jako první? Záleží samozřejmě na tom, co se vám víc zalíbilo. Pokud si nejste jistí, zohledněte svoji dosavadní aktivitu. Jestli jste cvičení v poslední době moc nedali, nikam nespěchejte, pořádně protáhněte tělo, potrénujte hluboké svaly, abyste měli při cvičení nějakou oporu. Vybavujete si ještě, jak jsme výše upozornili na důležitost zádových svalů při tréninku břicha? Takže klidně začněte jógou, a pak přejděte na něco svižnějšího. Ovšem pokud jste v posledních měsících spíš zvedali činky, dělali aerobic, tanec nebo jiné rychlé aktivity, ušetřete tělo šoku a pozvolna jej zklidněte s pilates.   

Zdroj:  iGlanc.cz, Future Fit, Healthline

Související články