Játra plní tolik důležitých funkcí.

  • Kontrolují hladinu cukru v krvi, takže máme dostatek energie.
  • Když máme moc cukru, ukládají ho, když ho máme málo, uvolňují ho zpět do krve.
  • Pomáhají zpracovávat tuky a stavět cholesterol, který tělo potřebuje.
  • Čistí krev od škodlivých věcí, jako jsou toxiny a léky.
  • Vytvářejí žluč, která pomáhá trávit tuky.
  • Produkují některé důležité bílkoviny, které jsou zapotřebí pro srážení krve a obranyschopnost.

Takže i když to možná nevidíte, játra odvádějí každý den obrovský kus práce. Doslova se můžou přetrhnout, abychom zůstali zdraví (nebo aspoň naživu). Do toho se jedná o orgán, který se dokáže poměrně rychle regenerovat a klidně dorůst ve zbrusu nový. K tomu mu samozřejmě musíme dát podmínky. Jenže jelikož je to takový ”držák”, který nefňuká jen tak pro nic za nic, když už dá konečně dá najevo svůj nesouhlas s naším životním stylem, je takříkajíc často za pět dvanáct.

Játra vysílají signály

Je vícero způsobů, jak nám játra dávají na vědomí, že už nezvládají svoji práci a v mnoha případech se jedná o zdánlivě nesouvisející příznaky - únava, bolest hlavy, nechutenství, svědění. V těchto případech je načase zpozornět.

1. Bolest pod žebry

Jeden z hlavních příznaků nesprávné funkce jater. Bolest nebo nepříjemné pocity v oblasti těsně pod pravými žebry. Může být zprvu mírná, postupně zintenzivní. Obvykle se jedná o důsledek zvětšení jater či zánětu. Bolest se může šířit i do zad pod lopatky a někdy se objevuje i otok způsobený nahromaděním tekutiny v břišní dutině.

2. Únava

S tou mnozí z nás bojují často, ovšem silné vyčerpání může značit špatná játra. Ta zpracovávají a uvolňují energii z potravy, když ale nedokáží efektivně nakládat s živinami, vede to ke snížené vitalitě. Vyčerpání může poukazovat i na nízkou hladinu kyslíku v krvi, pokud je snížená schopnost jater filtrovat krev. Nedostatek kyslíku v těle může vést k chronické únavě, malátnosti nebo bolestem hlavy.

3. Žluté zbarvení kůže a očního bělma

Zdravý člověk zpracovává žlučové barvivo bilirubin v játrech a vylučuje ho močí a stolicí. Když ale játra nefungují správně, místo toho se bilirubin hromadí v těle, kůže a oční bělmo mohou zežloutnout, moč se zdá být tmavší, stolice světlejší. Hovorově tomu říkáme žloutenka.

4. Zápach z úst

Jestli si nejste vědomi toho, že máte v ústní hygieně mezery, a přesto vám je cítit z pusy, i to může být známka problémů s játry, která nedokáží plnit svou detoxikační funkci organismu. Játra jsou rovněž zodpovědná za tvorbu žluči, a když dojde k její nadprodukci, může nemocný kromě zápachu z úst cítit hořkou pachuť.

5. Vystouplé cévy

Říká se jim pavoučí žíly a objevují se zejména na obličeji, krku a horní části hrudníku. Játra jsou zodpovědná za regulaci průtoku krve v těle, při jejich poškození může dojít ke zvýšení tlaku, a tak se drobné cévky v povrchových vrstvách kůže rozšíří.

Cirhóza jater

Cirhóza neboli tvrdnutí jater je snad typicky nejrozšířenější onemocnění v souvislosti s tímto orgánem a pitím nadměrného množství alkoholu. Je to proces pomalý a zákeřný, nejprve se dostaví změny chování, problémy s pohybem, třes v rukou. V pokročilém stádiu už je jediným řešením transplantace jater. A kolik alkoholu už je vlastně moc? Denní přísun alkoholu nad dvě deci vína už je jisté riziko, přičemž ženy mají míru snášenlivosti alkoholu nižší než muži. Není to fér, ale je to tak.

Nesvádějte to jenom na alkohol

Obecně považujeme problémy s játry za následek nadměrného pití alkoholu. Už nám ale nedochází, že játra si ničíme také například nadměrnou konzumací cukru, smažených jídel a polotovarů, dále kouřením (ano, to nezatěžuje jen naše plíce), a kdybyste dobře jedli a nekouřili, k poškození jater postačí, že pravidelně užíváte některé druhy léčiv. Pozor si dejte hlavně na pití alkoholu ve chvíli, kdy tělo bojuje s nemocí, na kterou jíte prášky.

Zdraví svých jater podpoříte zdravou životosprávou a dobře uděláte, když do svého jídelníčku zařadíte potraviny jako: česnek, grep, červená řepa, mrkev, zelená listová zelenina, zelí, brokolice, květák, olivový olej či jablka. Velkým pomocníkem, který pomáhá při regeneraci jaterních buněk a detoxikaci organismu je ostropestřec mariánský, velmi silný antioxidant. Z doplňků stravy pak můžete sáhnout po přípravků, který obsahuje esenciální fosfolipidy, přírodní látky, které mají schopnost pronikat do buněčných membrán jaterních buněk a obnovovat jejich funkci. Nezapomínejte ani na pravidelný pohyb.

Zdroj: iGlanc.cz, Virová hepatitida, Váš bylinkář, ČPZP, Essentiale

Související články