Nevím jak vy, ale já už jsem trochu alergická na slovíčka ”zbaví tělo nahromaděných toxinů”, která v nás vyvolávají pocit, že bez těch a oněch produktů bychom jinak byli úplně ztracení. Věděli jste, že ta nejlepší čistička jsou vaše ledviny a játra? Když jim nic nebrání v činnosti, tyhle dva orgány tělo detoxikují od rána do večera. Než se do jarní očisty pustíte, měli byste si také uvědomit, že jeden týden v roce nezachrání těch padesát jedna zbylých, kdy jste na své tělo kašlali. Ale my tu očistu a touhu detoxikovat se už asi máme zakódovanou v DNA. Detoxy a očisty totiž nejsou nic nového pod sluncem.
Pijavice a pouštění žilou
Až do 19. století bylo běžnou praxí, že vás toxinů a nahromaděných škodlivin zbavovaly pijavice. Detoxikace pomocí pijavic je založena na starobylé lékařské praxi zvané hirudoterapie. Ty slizké potvůrky se přiložily na tělo a zatímco sály krev, věřilo se, že tak odstraní nečistoty a špatnosti z těla a vy potom budete vyrovnaní. Nebo aspoň všechno uvnitř vás. V moderní medicíně slaví pijavice jakýsi comeback, ale s láskou na ně nahlížet nebudeme asi nikdy.
Také se pouštělo žilou, venesekce byla běžná lékařská praxe po staletí. Věřilo se, že tímto způsobem lze odstranit přebytečné šťávy nebo toxiny, které způsobují nemoc… ale většinou to nadělalo víc škody než užitku.
Nedělaly se jen tyhle hrůzy. Také se věřilo v sílu sauny a parních lázní, v 19. století nastoupily různé formy očistných kúr, včetně užívání spousty projímadla, popíjení zvláštních a nevábně vonících elixírů z bylin a koření nebo prostého postění. Vlastně nám hodně z toho zůstalo dodnes.
Kde se vzala, tu se vzala jarní únava
Jarní únava je vlastně odezva lidského organismu na prudké změny v okolí. Teploty kolísají, střídá se tlak, chybí nám vitamíny, biologické hodiny se adaptují na delší dny. Není to mýtus, opravdu jarní únava existuje, ale místo vidiny ”musím se okamžitě zbavit toxinů” se raději zamyslete a nalaďte se postupně na jarní vlnu.
Ráno se aktivujte
Jestli nevstáváte vyloženě ve čtyři ráno, už vás před prací budí sluníčko. Protáhněte se, pár minut si zacvičte. Protažení pomůže uvolnit svalové napětí a zlepší flexibilitu. Také má tento ranní rituál pozitivní vliv na psychiku a celkové zdraví, protože se rychleji přepnete do ”denního režimu”. Endorfiny se postarají o lepší náladu.
Jestli chcete mozek probudit opravdu zostra, zkuste krátké meditace všímavosti nebo jiné kognitivní cvičení, takové, co aktivuje a zároveň posílí kognitivní funkce. Pravidelnou stimulací mozkových center snižujete pravděpodobnost výskytu mozkových chorob v pozdějším věku, tak to už je dvojitá výhra. „Je důležité nebát se objevovat a učit se novým věcem, a tím pravidelně posilovat své kognitivní funkce,” říká Jana Večerková, zakladatelka a ředitelka intenzivních kurzů programování.
Jídelníček odlehčete
Odlehčit jídelníček ale nemusí znamenat nejíst vůbec. Odlehčený jídelníček zahrnuje stravu bohatou na ovoce a zeleninu, naopak se nekamarádí s průmyslově zpracovanými potravinami a hromadou cukrů. Snažte se pít hodně čisté vody a udělat si z toho zvyk i do budoucna. Organismu v čištění pomůžete také tím, že se v co největší míře vyhnete alkoholu, cigaretám a kofeinu. Starejte se o játra a ledviny, jako by byly vaše vlastní. Víte, jak to myslím.
Uvolněte se, není kam spěchat
Zdravá mysl, zdravé tělo. Že se příroda zběsile probouzí ještě neznamená, že se musíte uhnat. Udělejte si čas na odpočinek, zklidněte se jógou a uvolněte meditací. Cvičení mindfulness je v tomto případě skvělé, sníží stres a posílí mentální odolnost. Když vás popadne panika, je účinná technika kontrolovaného dechu. Zhluboka se nadechnete, počítáte do tří a na šest dob pomalu vydechujete. Následuje krátká pauza a další nádech. Před spaním vyzkoušejte metodu 4-7-8, kdy zavřete ústa, na čtyři doby vdechujete nosem, na sedm dob zadržíte dech a na osm dob pomalu vydechujete. Opakujete a než se nadějete, spíte jako mimino.
Zdroj: iGlanc.cz, Healthline, Jana Večerková - zakladatelka a ředitelka intenzivních kurzů programování Coding Bootcamp