Běžné domácí práce dokáží pořádně vyčerpat, dá se jimi i hubnout?

Možná také patříte k těm ženám, které jsou přesvědčeny o tom, že k tomu, aby zhubly, stačí lézt po zemi s hadrem, běhat s vysavačem, leštit okna či žehlit. Takové rady se občas vyskytnou, dokonce podložené množstvím kalorií, které při běžných domácích pracích spálíte. Ale nemylte se, zas tak moc jich není. Abyste zlikvidovaly pouhých 100 kcal, což je přibližně 10 dkg drůbeží šunky či malý rohlík, musíte pořádně makat – tři čtvrtě hodiny uklízet, žehlit nebo utírat prach. Koneckonců, nějakou tu kalorii spálíte i pouhým sledováním televize - pokud u toho nebudete chroupat brambůrky nebo popcorn!

Pozor na přetěžování

Během péče o domácnost sice spalujete kalorie, možná ztratíte i pár deka, ale mohli byste si i ublížit. Fitness trenérka a poradce pro výživu Radana Čechová vysvětluje: „Při úklidu a dalších podobných běžných aktivitách sice vydáváte více energie, a to především u těch fyzicky náročnějších, jako je třeba luxování, u kterých zapojujete velké svalové partie, ale hodně záleží na tom jakou aktivitu, jak dlouho a v jaké intenzitě vykonáváte. Také můžete přetěžovat rizikové svalové partie, jako jsou bedra nebo trapézové svaly, takže i když máte pocit, třeba po mytí oken, že jste se pěkně zapotila, uvědomte si, že jste vlastně dělala celou hodinu jeden stejný pohyb, a tudíž vás teď možná pěkně bolí za krkem. Ale přiznejte si, pokud chcete mít štíhlou a symetrickou postavu, pevné břišní svaly a hezký zadeček, musíte pro to udělat trochu víc.“

Než zapojíte svaly, přemýšlejte!

Přesto se i během běžného dne můžete pokusit na své postavě trochu zapracovat. Rozhodně neuškodí, když budete chodit pěšky a ne se všude dopravovat autem či čekat na tramvaj a autobus. Výtah je lepší přehlížet a místo toho, abyste se bez námahy vozila, chodit do schodů. Když budete při každém došlápnutí zatínat půlky a dávat si pozor na zpevnění celého těla, bude to ještě lepší. Pokud máte posilovnu z ruky, pak se koneckonců dá domácími pracemi nejen trochu zhubnout, ale při troše dobré vůle udělat i něco navíc. Při vysávání můžete posilovat svaly zadečku, při práci v podřepu si nějaký ten dřep přidat či se protáhnout při věšení prádla. Svému tělu prospějete i tancem, při kterém, když se odvážete, nejen zlikvidujete za hodinu i přes 300 kcal, ale zapojíte i všechny svalové partie. Co si tedy při uklízení třeba zatančit?

ZDROJ: časopis Glanc