Jednou nade mnou kamarád kroutil hlavou: „Jak dokážeš cvičit po snídani?” On je zrovna ten typ, který potřebuje k podání náležitého výkonu žaludek nezatížený trávením. Já mám zase strach, že bych bez trošky kalorií s sebou ráno ve fitku švihla o zem, jak se mi z hladu zamotá hlava. Co na to odborníci?
Cvičení nalačno spaluje tukové zásoby rychleji?
Někteří jednotlivci jsou opravdu přesvědčení, že jim cvičení nalačno pomůže spálit tukové zásoby rychleji a bude to jistě i nejčastější motivace, ale skutečně tomu tak je? Podle fitness trenérky je to hojně rozšířený mýtus a naopak od cvičení s prázdným žaludkem odrazuje.
„Vynechání jídla před cvičením může vést naopak k tomu, že tělo nebude mít dostatek energie pro efektivní trénink, sníží se vám výkonnost a může dojít i ke zpomalení metabolismu. Kromě toho může dojít k poklesu hladiny cukru v krvi, dehydrataci a dokonce i katabolismu svalových bílkovin. K tomu může docházet u náročných tréninků nebo v rámci hladovění,“ tvrdí Tereza Horová.
Hlídejte si kalorický deficit
Další možné negativum je, že někteří mohou mít právě po tréninku nalačno takový hlad, že se po cvičení přejedí, a to může ve výsledku snahu o zhubnutí ovlivnit. Alfou a omegou hubnutí je totiž kalorický deficit. Musíte přijímat méně kalorií, než vydáváte. „Důležitější než stav vašeho žaludku je celková energetická bilance, tedy kolik spálíte v průběhu dne kalorií a kolik jich přijmete,” vysvětluje nutriční poradkyně Monika Bartolomějová.
Nedá se říct, že by cvičení nalačno nemělo žádné benefity. Když ráno nebudete půl hodiny sedět u snídaně, ale místo toho se vypravíte na trénink, budujete si tím určitou pravidelnost a disciplínu. Po jídle také hrozí, že vám zrovna nesedne a už se tedy k žádnému pohybu nedokopete. Nicméně pokud chcete, tak se před tréninkem najezte beze strachu, že by to ohrozilo veškerou snahu o hubnutí.
Co jíst před tréninkem
Ideální jídlo před tréninkem je takové, které doplní živiny, ale zároveň je dobře stravitelné. „Mělo by obsahovat komplexní sacharidy, spíše menší množství bílkovin a pouze malé množství tuku. Někomu vyhovuje ovesná kaše s ovocem, jiný dá přednost menší porci rýže s kuřecím masem,” říká Monika Bartolomějová. Když si takové jídlo dáte hodinu až dvě před plánovanou zátěží, dodáte tělu energii a následný výkon podpoříte.
Cvičení nalačno není vhodné pro každého
Jestliže se během cvičení cítíte nezvykle slabí a unavení, může to být právě tím, že má vaše tělo nedostatek paliva, které k fyzické aktivitě potřebuje. Trénování nalačno je individuální záležitost a ne každému to vyhovuje. Vyhnout by se tomu měli zejména jedinci s metabolickou poruchou typu cukrovka nebo hypoglykémie.
Pro osoby, které trpí na nízký krevní tlak rovněž není cvičení nalačno nejlepší řešení a zvážit by to měli i začátečníci. „Pokud nemáte s posilováním nebo jakýmkoliv jiným druhem pohybu zkušenosti, nebo přecházíte na náročnější tréninkový režim, cvičení nalačno může být problém. Tělo potřebuje dostatek energie pro adaptaci na novou fyzickou aktivitu a vyžaduje vhodné živiny pro regeneraci svalů,“ vysvětluje trenérka Tereza Horová. Každý jsme jiný a měli bychom svému tělu naslouchat spíš, než slepě následovat všechna fitness doporučení.
Zdroj: iGlanc.cz, Monika Bartolomějová - nutriční poradkyně a odborná garantka, Tereza Horová - fitness trenérka