Ženské tělo je fascinující. Co za těch devět měsíců, kdy vám pod srdcem roste nový život, dokáže. Porod sám o sobě je vrchol zrození, který s sebou přináší krásné okamžiky, ale i nesmírnou fyzickou a psychickou zátěž. A my ženy si to období po, kdy už je dítě venku, zrovna neulehčujeme. Bříško není po porodu moc hezké, je povislé, ale je to součást procesu. Zapomínáme, že každé těhotenství je jiné. Není to vůbec fér, ale někdo přibere deset kilo, jiná žena třicet. Naštěstí nejste Kate Middleton, nepotřebujete se pár hodin po porodu fotit s princátkem na ulici a tvářit se, že máte za sebou wellness víkend v Alpách. Vy máte dostatek času na zotavení.

První týdny, hlavně s klidem

Děloha se po porodu pomalu stahuje až 8 týdnů. Je to jako s každou jinou transformací, nemůžete čekat, že dejme tomu roky tloustnete a potom za týden všechno shodíte. I tělo po porodu potřebuje čas. Kolik času? To je individuální, ale určitě záleží i na vaší kondici před těhotenstvím a porodem. Tělo se může dohromady dávat klidně dalších devět měsíců.

Respektujte ho a buďte na něj hodná. Netrestejte ho za to, že vám darovalo nový život. Rozhodně minimálně během šestinedělí byste se neměla příliš fyzicky namáhat. Velká zátěž je špatná nejen pro tělo, ale promítne se i na kvalitě mateřského mléka, protože má za následek zvýšení tvorby kyseliny mléčné v krvi. Hýbat se samozřejmě můžete, doporučené jsou nenáročné aktivity, procházky s kočárkem na čerstvém vzduchu, dechová cvičení, posilování pánevního dna. Zkuste se poradit se svým lékařem, ten vám může individuálně doporučit další aktivity, ale přesto to není nutné příliš prožívat.

Po šestinedělí

Je fajn, že se respektujete a užíváte si roli mámy, zároveň je dobré tělu po šestinedělí trochu pomoci. Bříško se prý nejlépe stahuje do roka po porodu, takže čím dřív, tím lépe, ale se cviky na břicho opatrně. Obzvlášť ženy po císařském řezu by měly cvičit až nejdřív za 8 týdnů.

Dobrou volbou je zprvu práce s dechem, břicho vždy na pár vteřin stáhnete a pak vydechnete, hezky se tím protáhne svalstvo. Skvělé jsou cviky na posílení pánevního dna a aktivity typu pilates, plavání nebo jóga.

Zdroj: Youtube

Jiná situace je, když vás po porodu trápí diastáza. „Především uvolněná kůže na břiše a rozestup břišních svalů nejde 'vycvičit'. To se děje hlavně u žen po více porodech či u starších rodiček. Vytažená, nahromaděná kůže bohužel nemá svalová vlákna, a tak žádný fyzický dril nepomůže. Pokud se se stavem svého těla nesrovnáte, je jedinou možností svěřit se do rukou plastických chirurgů, kteří mohou opět obnovit ploché a rovné břicho, a to za pomoci abdominoplastiky (plastická operace břicha). Vhodná doba je minimálně půl roku po ukončení kojení. A samozřejmě je dobré rozmyslet si, zda není v dohledné době v plánu další děťátko. Při tomto zákroku lékař dokáže upravit i rozestup břišních svalů, odstraní přebytky kůže a současně si s pomocí liposukce poradí i s nadbytkem tukové tkáně. Nesmírnou výhodou operace je skutečně dlouhodobý výsledek,“ říká plastický chirurg MUDr. Roman Kufa.

Na drastické diety zapomeňte

Nejspíš vás to bude svádět nasadit nějakou redukční dietu, ovšem to není dobrý nápad už jen z toho důvodu, že pokud ženy kojí, spalují denně asi o 500 kcal navíc, takže mnohdy kojící matka ztrácí kila tak nějak sama od sebe. Dále dítě potřebuje živiny, které by mu u maminky na dietě chyběly. Bohatě postačí, když omezíte příjem jídel s obsahem jednoduchých cukrů a škodlivých tuků. Kalorie navíc využijte chytře, dopřejte si zdravá jídla, která jsou přirozeně plná vitamínů, zejména B a C. Vše, co teď sníte, se promítne na tom drobečkovi, proto ty kalorie k dobru využijte chytře.

Striím je lepší předcházet

Po porodu ženy často trápí i strie, které vznikají díky intenzivnímu napínání pokožky během těhotenství, ale setkat se s tímto problémem mohou klidně i muži, pokud v relativně krátké době přiberou. U strií platí, že je jim lepší předcházet, například dostatečnou hydratací problémových partií, protože se jich zbavuje těžko, ale existují metody, které mohou jejich vzhled významně zlepšit. „Jednou z nejlepších je radiofrekvence nebo mikrojehličková radiofrekvence. Zarudlé a lividní strie mohou zesvětlit i pomoci cévního nebo pulzního barvivového laseru. Na starší strie pomůže CO2 frakční laser, “ dodává MUDr. Jan Kučera.

Vaše tělo už po porodu nikdy nebude stejné jako dřív, to však neznamená, že už nemůže být přitažlivé. Hlavně se neporovnávejte s ostatními ženami, a když omezíte sociální sítě, určitě o nic nepřijdete.

Zdroj: iGlanc.cz, Perfect Clinic Dermatology, Bez hladovění

Související články