Proč cvičit ve vodě? Stručně bychom mohli sepsat pár bodů. Voda nadlehčuje, takže pomáhá některým lidem provádět pohyby, na které zatím nemají vytrénované svaly. Jistý odpor vody může sloužit jako zátěž. A nemalým benefitem je i osvěžení. Tekutina svlažuje pokožku, takže se eliminuje pocit žízně (a to nepočítáme, že si občas loknete překvapivou vlnku). Navíc vás nebudou trápit krůpěje potu, nebudete se ošívat. I když vám voda samozřejmě nedá do těla tolik, jako když si nasadíte pořádný trénink, určitě vám cvičení usnadní. O efektivním pohybu vás pak přesvědčí, že tělo bude slastně namožené až po lekci.

Zdroj: Youtube

Jak nám prospívá plavání?

Začneme tím nejjednodušším. Ve vodě plaveme a rozhodně nejde pouze o pohyb, při němž se formují pouze ramena a záda. Pokud skutečně nepolevíme a uplaveme plynule daný počet bazénů (nebo přepočítaných metrů či kilometrů), je to takové kardio ve vodě. Jestli tedy nechcete (nebo třeba po operaci není vhodné) zatěžovat klouby, je plavání skvělé na rozhýbání celého těla, formování svalových skupin, nastartování metabolismu – a v neposlední řadě se štíhlí například bříško, zadeček, boky i nohy, zkrátka jako při běžném kardiu.

Jak cvičit ve vodě?

Jak? Musíte se cítit jako ryba ve vodě, což půjde snadno. Někdy stačí jen poslouchat své tělo. Když si dáváte pauzu mezi plaveckými tempy nebo se bavíte s kamarádkou a jste opřená o kraj bazénu, přirozeně hýbete nohama, abyste se udržela na hladině. Zkuste nad pohybem více přemýšlet. Držte se okraje bazénu a buďte v pozici stoje. Spojte špičky nohou. Nejprve vytáhněte nahoru zadeček, čímž se horní polovina těla dostane do horizontální polohy. Následně zvedněte do této pozice i nohy. Opakujte tolikrát, až ucítíte námahu. Jakmile k tomu dojde, dejte si pět opakování.

Při dalším cviku si stoupněte jako baletka k tyči. Držte se jednou rukou okraje bazénu, druhou ruku si dejte klidně v bok. Následně zvedejte vnější nohu, až ji dostanete do pravého úhlu. Opět opakujte, co vám tělo dovolí, při pociťování námahy si odpočítejte ještě pět cviků a poté vyměňte strany. Cviky ve vodě mohou simulovat klasický trénink na suchu, využijete i závaží a činky, pohyb tak bude komfortnější.

Aqua aerobic jako ideální cvičení ve vodě

Pokud se zmíní cvičení ve vodě, jako první vás asi napadne aqua aerobic. Jde o ideální seznámení se s různým systémem cviků, existuje však i spousta jiných tréninků, které v sobě ono slůvko aerobic nemají. Což nevadí, důležité je, že se zde seznámíte se cvičením, jednotlivými úkony, a ty pak budete moct sami praktikovat. Nebo vás bude bavit cvičení na lekcích, je to jako u každého jiného skupinového sportu, kolektivní síla vás bude motivovat k pohybu.

Jaké pomůcky na cvičení se používají ve vodě?

Stejně jako v posilovně, i ve vodě máte k dispozici řadu náčiní. Různé kruhy, desky, pěnové pomůcky vám pomohou nadlehčit tělo, ale i vytvořit odpor, takže fungují na principu podobném fitness strojům.

Jak začít cvičit ve vodě?

První krok je nejtěžší, takže vás vybavíme radami. Určitě si vezměte jednodílné plavky, nejlépe sportovního střihu, ať vás neruší jejich upravování. Pokud se vám zalíbila možnost cvičení ve vodě, ale nejste třeba zdatný plavec, nebojte. Bazén pro cvičení mívá vodu do oblasti hrudníku. Pokud navštívíte vodní aerobic, vaše nervozita se rozptýlí, jelikož jako u klasického aerobiku bude hrát hudba.

Cvičení ve vodě je ideální pro ty, kteří mají potíže s klouby, jsou po operaci, mají nadváhu, také nastávajícím maminkám se zde uleví (poraďte se však předem se svým lékařem, klasicky v prvním trimestru buďte raději v klidu). Doporučujeme vám trénovat alespoň dvakrát týdně, abyste mohli sledovat brzké pokroky. Věřte, že správným prováděním cviků můžete trénovat efektivněji než v posilovně na suchu. Tak plavky, ručník a dobrou náladu s sebou do bazénu!