Zeštíhlující zelenina

Brokolice, paprika, mrkev a ředkvičky vám budou při hubnutí ideálními společníky, jak potvrzuje studie American Journal of Clinical Nutrition. Jsou plné vlákniny a živin, a také snižují chuť na nezdravé potraviny. Co se týká brokolice a papriky, patří mezi nízkokalorickou zeleninu s vysokým obsahem vlákniny, která přispívá k pocitu sytosti. Jak brokolice tak paprika jsou navíc hodnotným zdrojem vitamínu C, antioxidantu podporující imunitní systém. Céčko pomáhá také udržovat zdravou pokožku. Paprika je ještě něčím zvláštní - obsahuje látku kapsaicin zodpovědnou jednak za typickou paprikovou pikantní chuť, ale hlavně podporuje metabolismus a taky tlumí bolest.

Mrkev je sympatická tím, že je i přes svou sladkou chuť nízkokalorická, dobře stravitelná a díky obsahu beta karotenu přispívá k péči o zrak. A co ředkvičky? Po těch vážně nepřiberete. Mají nízký obsah kalorií a obsahují opět vlákninu, která vám pomůže udržet hladinu cukru v krvi stabilní. Udělejte si z těchto pochoutek čerstvý zeleninový salát, doplňte ho třeba olivovým nebo sezamovým olejem a máte skvělou večeři! Mrkev můžete i fermentovat, v zimě vám ve zkvašené formě (třeba společně s celerem a zelím) pomůže nejen díky živým bakteriím podpořit imunitu.

Povolené ovoce

Jestli si nedokážete odříct sladké ovocné plody, vsaďte na takové, které vás při hubnutí podrží a navíc ještě optimálně vyživí vaše tělo. Skvělé je v tomto ohledu všechno bobulovité ovoce (např. borůvky, ostružiny, maliny, černý a červený rybíz), které obsahuje málo tuku, zato hodně vlákniny a taky antioxidantů, jako jsou vitamín C a flavonoidy. Obecně antioxidanty pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály a podporují celkové zdraví. Nízký obsah sacharidů v nich zase zaručuje, že vás po jejich konzumaci nebude tolik honit mlsná. Podobně je to u jablek a hrušek. I ty jsou plné vlákniny a co je ještě důležité - obsahují přírodní cukry, které mohou potlačit touhu po nezdravých sladkostech. Mají nízký glykemický index, což znamená, že pozitivně působí na hladinu cukru v krvi. Ideální je dávat si ovoce ráno nebo dopoledne, kdy dodává tělu energii a může nás příjemně nastartovat do celého dne. Jezte je samozřejmě s mírou a zdravým rozumem, pokud sníte například pět hrušek na posezení, moc si nepomůžete.

Luštěniny proti hladu

Asi není moc zdravých potravin, které by byly tak opomíjené jako luštěniny, i když jejich spotřeba rok od roku lehce stoupá. Vezměte si třeba ‚obyčejný‘ hrách. Je to bílkovinná plodina a škrob jakožto jeho hlavní složka z něj dělá významný zdroj energie. „Kromě toho má velký podíl vitamínů, minerálních látek a vlákniny, která má pozitivní vliv na trávení a hladinu cholesterolu,“ vyjmenovává výhody hrachu odbornice na jeho pěstování Radmila Dostálová. Podle ní sní jeden dospělý Čech přibližně jen tři kilogramy hrachu ročně, což je dost málo. Například steak z masa se mu v množství bílkovin při stejné gramáži nemůže rovnat. Skvělé jsou ale i fazole, čočka nebo cizrna.

Stejně jako hrách jsou tyto tři jmenované luštěniny vynikajícím zdrojem bílkovin a vlákniny. Udržují pocit sytosti a podporují redukci hmotnosti. Podle studie publikované v International Journal of Obesity může konzumace luštěnin přispět k redukci tělesné hmotnosti. A ještě jedna výhoda - luštěninami můžete ulehčit svému domácímu rozpočtu, nejsou totiž drahé. A chutnají jak teplé, tak studené - z lednice si je můžete přidat rovnou do salátu nebo z nich umixovat výbornou pomazánku.

Na závěr je důležité si připomenout, že ztratit pár kilo vám pomůže celkový zdravý životní styl, tedy nejen vhodný jídelníček, ale i pravidelný pohyb i budování dobrého životního pocitu - budete-li mít pocit naplnění, nebudete mít tendenci plnit se jídlem. Jestli cítíte, že to sami nezvládáte, obraťte se na odborníka, například výživového kouče, který vám s tím pomůže.

Zdroj: iGlanc.cz, International Journal of Obesity, odbornice pěstování hrachu Radmila Dostálová, American Journal of Clinical Nutrition