S jakými největšími mýty ohledně výživy jste se setkala?

Jeden z největších omylů je určitě ten, kdy si lidé myslí, že se musí nadobro vzdát toho, co mají rádi. Většinou jde o pečivo nebo různé sladkosti. Lidé nasadí přísný jídelníček, který ale pak nejsou schopni dodržet, takže to rovnou vzdají. Není k tomu však důvod, pokud zhřešíte s čokoládou. Jídelníček by měl být pestrý. Proto říkám, že pokud budete jíst pouze čokoládu, je to samozřejmě nezdravé, ale i když budete jíst jen salát, také to není optimální. Také je mylné, když se někdo cíleně vyhýbá tukům. I ty tělo potřebuje, aby správně fungovalo. Vnímejte proto jídlo v celkovém kontextu.

V této souvislosti se zeptám na detox. Názory na něj se různí, někdo tvrdí, že není potřeba, když na očistu máme játra. Jak to tedy je?

Pokud máte zdravá játra, tak ta skutečně tělo čistí. Jestli vám ale například v testech vyjde, že nejsou zcela v kondici, není od věci se zamyslet nad tím, jak je tolik nezatěžovat. Můžete pít zeleninové šťávy, ale zase je třeba myslet na celkový kontext vašeho jídelníčku, zda vám toto bude dělat dobře. To samé platí u přerušovaného půstu. Někomu to perfektně sedne, skvěle se po tom cítí, někdo je podrážděný a unavený. Navíc jsou rozdíly mezi ženami a muži, protože každý je jinak stavěný. U žen hraje například roli jejich měsíční cyklus, hormony, takže jim půst v určité době vůbec nesedne. Detox není špatná volba, ale nejde o něco, bez čeho bychom se neobešli.

Jak jste se vlastně dostala ke své nynější profesi?

Byla jsem asi třináctileté děvče, když jsem si řekla, že bych se ráda lépe cítila ve svém těle. Puberta je totiž období, kdy my děvčata řešíme postavu. Tehdy jsem však neměla tolik informací, jak na to správně jít, takže jsem řešila i nějaké problémy, co se týká příjmu potravy. Naštěstí jsem si uvědomila brzy, že tudy cesta nevede, proto jsem si něco začala sama hledat. Pak jsem odešla studovat do Prahy výživovou a sportovní diagnostiku. A během školy jsem se začala věnovat i online nutričnímu koučinku.

Zmínila jste, že spousta lidí nechce přejít na zdravější stravu, protože mají pocit, že se musejí něčeho vzdávat. Pro mnohé není zdravé jídlo ani moc chutné. Jak si jej můžeme učinit dobrým?

Stravovat se zdravě znamená zaměřit se na skutečné potraviny. To znamená uvědomit si, že ona potravina je skutečnou ingrediencí. Maso je maso, vajíčko je vajíčko, zelenina je zelenina a s nimi se dá pestře vyhrát. Podívejte se na internet, kde je spousta receptů, jež jsou nutričně hodnotné a zároveň nápadité, a tedy chutné. A pokud začnete jíst nutričně plnohodnotné potraviny, začne se vám měnit střevní mikrobiom, což velmi ovlivňuje naše chutě. Začátek může být náročnější, ale po třech týdnech, kdy přejdete na zdravější stravu, jež vám dává živiny, se mění bakterie ve střevě, čímž vám najednou chutná něco jiného. Například člověk, který dříve nejedl ovoce, si jej s chutí dá. A to nemá nic společného s nějakým sebezapřením nebo silnou vůlí, způsobují to ony bakterie, díky nimž to je snazší.

Pokud chci opravdu zhubnout kila, jak by měla vypadat má strava?

Podstatné jsou podle mě tři body. Jednak se zaměřit na skutečné potraviny, jak jsme si už řekly. Ty mají přirozeně menší kalorický obsah na svůj objem. Asi víte, že snadněji se přejíme například chipsů než třeba batátů. Zaměřte se proto na jídlo, které pro nás příroda vytvořila. Druhým pilířem je mít ve stravě dostatek bílkovin, které mají nejvyšší syticí efekt, pokud je porovnáme s tuky a sacharidy. Takže když budete mít v každém jídle zdroj bílkovin, budete se cítit sytější a nebudete mít každé dvě hodiny potřebu něco zobat. A za třetí nezapomínejte na vlákninu, která má schopnost nás také zasytit. Jejím zdrojem jsou například celozrnné produkty, které zaženou hlad efektněji než bílé pečivo. Vláknina navíc velmi dobře působí na střeva.

K čemu mi je dobré vedení odborníka, jako jste třeba vy, když chci zhubnout či zlepšit kondici?

V dnešní době si můžete na internetu najít spoustu informací, ale lidé mi říkají, že si s tím nevědí rady. Proto je dobré mít někoho, kdo vás správně vede. Navíc já tvrdím, že nejsem nad vámi, ale vedle vás a pomáhám vám. Jsem tu kdykoli, když potřebujete radu a podporu.

Vím, že všechno se vším souvisí a odpověď nemůže být jednoznačná. Přesto, kdybyste se měla alespoň přiklonit k jedné oblasti – co je důležitější pro hubnutí? Strava, nebo pohyb?

Máte pravdu, že odpověď nemůže být jednoznačná, ale kdybych měla zvolit jedno, tak strava je základ všeho. Pokud nemáte čas chodit čtyřikrát týdně do posilovny, můžete si pomoci právě úpravou jídelníčku.

V dnešní době nám pomáhá zlepšit kondici spousta technologií, jako jsou aplikace v telefonu či hodinky. Vy využíváte novinku od Huawei, Watch Fit 3. Jaká funkce je pro vás nyní must have?

Oblíbila jsem si monitoring spánku. Líbí se mi, že vidím historii, to znamená, kolik hodin bylo lehkého spánku, kolik REM spánku, hlubokého spánku. Navíc vám hodinky rozepíšou, co to znamená a co je třeba zlepšit. Hodinky využívám i ke sledování běžných denních aktivit, hlavně kroků. A také se mi líbí dechová cvičení. Pokud máte stresovější období, můžete využít tuto funkci k relaxaci.

Co byste poradila začátečníkům, kteří si chytré hodinky pořídí a nevědí, jak s tréninkem začít?

Začněte přirozeně s realistickými cíli. Než se pustíte do nějakého silového cvičení, můžete si počítat kroky. Nastavte si to, co jste schopni zvládnout, a pak se můžete zlepšovat. Na těchto hodinkách se mi líbí i to, že tam je takzvaný trojlístek zdraví, můžete si v něm nastavit pitný režim, kroky či sledování spánku. Po týdnu se podívejte, jak jste to zvládli, a pak si můžete zvýšit cíle, čímž se zlepšujete.

Jste aktivní na instagramu. V čem vidíte největší prospěch této platformy pro vaši práci?

Popravdě, vůbec jsem nezačínala s tím, že by to byl byznys. Sdílela jsem svoji denní realitu, a tak, jak rostl počet lidí, se kterými sdílíme své zážitky, rostl i můj instagram. Vytvořili jsme si komunitu, se kterou se motivujeme.

A co vy sama ráda sledujete?

Velmi mne baví recepty, protože jsem velký fanoušek jídla. Také ráda sleduji lékaře a odborníky na výživu, protože vidím, že názorů na jedno téma je spousta a zajímá mne, proč se liší. Mám ráda také funny věci, což je pro mne relaxační část sítí.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc, Andy Štěch - výživová koučka

Související články