Existují tabu témata, o kterých se ve společnosti moc nemluví, ačkoliv trápí velkou část lidí, kteří se snaží zbavit přebytečných kil. Tato "veřejná tajemství" můžou vést k frustraci, pocitům viny a osamělosti.

Proč se o těchto tématech nemluví?

Sdílet s ostatními, jak se cítíme nebo co prožíváme je stále pro mnohé výstupem z komfortní zóny. Většinou jsou za tím různá stigmata, stud nebo nějaká forma strachu. Lidé se například bojí, že budou souzeni za to, že mají triviální nebo trapné problémy,“ vysvětluje health koučka Pavla Pešková Gazdíková.

Zdroj: Youtube

S čím se setkáte při hubnutí, ale nikdo vám to neřekne?

Nadýmání

Nadměrná plynatost a trávicí potíže jsou běžným problémem u hubnoucích lidí, a to z několika důvodů. Změna stravy, stres a nedostatek tekutin můžou narušit trávení a vést k nepříjemným symptomům. Za plynatostí obvykle stojí vyšší příjem bílkovin, který je při procesu hubnutí doporučován. Tělu nějakou dobu trvá, než si na změnu stravy zvykne,“ vysvětluje Pavla Pešková Gazdíková.

Zácpa nebo průjem

Zácpa a průjem jsou dalším častým problémem, se kterým se potýkají lidé, kteří hubnou. „Při redukci navyšujeme příjem vlákniny, kdy bychom měli sníst minimálně 30 g vlákniny za den. Pokud hubnoucí málo pije, pravděpodobně se setká se zácpou. Důležité je zvýšit příjem tekutin, což ale může mít naopak projímavé účinky. Pokud mají lidé dlouhodobě zanesená střeva a najednou změní stravu a začnou se takzvaně čistit, pak tyto symptomy jsou zcela běžné. Nejde o nic závažného, chce to trpělivost, tělo se se změnou brzy srovná,“ uklidňuje health koučka.

Psychické problémy

Hubnutí může mít negativní dopad na psychiku a vést k úzkosti, depresi, poruchám příjmu potravy a nízkému sebevědomí. Zejména, pokud lidé nevěří, že dosáhnout vysněné postavy nebo pokud se srovnávají s ostatními. V těchto situacích pak obvykle přichází demotivace a konec hubnutí.

Ztráta libida 

Změny hormonální rovnováhy a stres v souvislosti s hubnutím a únava můžou ovlivnit sexuální touhu a výkonnost. I toto téma je tabu, protože se lidé bojí přiznat, že hubnutí ovlivnilo jejich intimní život. Za ztrátou libida může být i střevní mikrobiom, nebo-li mikrobiální osazení střeva. Pokud není střevní mikrobiom v harmonii, může i toto vést ke ztrátě libida.

Ztráta identity

Obvykle se to děje u rychlého hubnutí. Lidé nepoznávají sami sebe, nestačí se seznámit se svým novým já. To vede k vnitřní nejistotě a pocitu ztráty. Je to podobné, jako když vás vizážistka nalíčí tak, že se v zrcadle nepoznáte a máte pocit, že to nejste vy.  I tohle se děje při hubnutí. Podvědomě se potom lidé vracejí k původním stravovacím návykům, které dobře znají, hledají své ztracené já. Výsledkem je, že přiberou na stejnou váhu,“ říká Pavla Pešková Gazdíková.

Hubnutí je cesta plná vzestupů a pádů, a ne vždy se to podaří hned napoprvé. Důležité je o těchto tématech otevřeně mluvit s přáteli, rodinou nebo health koučem a zbavit se stigmatu, které je obklopuje.

Zdroj: iGlanc.cz, health koučka Pavla Pešková Gazdíková

Související články