Nastartovat zdravé a trvalé hubnutí není jen tak. Ale nezoufejte, není to nemožné, ať je vám dvacet nebo padesát. Důležité je vědět, že pro každou věkovou kategorii platí jiná pravidla. Jedno však zůstává stejné: silná odhodlanost a vůle pokračovat.

„Stáří ženy, která chce snížit svou hmotnost, hraje rozhodující roli. Každá věková skupina má totiž svá specifika jak v oblasti spalování, tak v oblasti hormonální, popřípadě fyzické (pracovní či rodinné nasazení),“ tvrdí nutriční terapeutka Mgr. Lada Nosková. Podle jejích zkušeností mají tendenci vzdát boj s nadbytečnými kily hlavně starší ženy, které už zkoušely mnohokrát zhubnout a marné pokusy je odradily.

„Máme klienty různých věkových kategorií. Výjimkou nejsou ani babičky nad šedesát let. Radikálně zhubnout se dá opravdu vždy, stačí jen chtít. Věk totiž není největší překážkou, mnohem důležitější je motivace a přístup. A právě odhodlání to dokázat kvůli obavám ze zdravotních komplikací spojených s nadváhou může být u starších žen silnější, než vejít se do vysněných šatů,“ vysvětluje odbornice na hubnutí. Nespoléhejte se tedy na zázračné pilulky určené k redukci váhy, které jsou k dostání v lékárnách. Začněte hubnout s rozmyslem a reálnými cíly, ale hlavně trvale!

KDYŽ JE VÁM 25 LET…

Mohlo by se zdát, že mladé dívky hubnou velmi snadno a rychle. Ale to nemusí být vždy pravda. „Ano, tyto ženy mají některé trumfy v rukou. Mohou mít blíže ke sportu, k aktivnímu životnímu stylu... Na druhou stranu může být překážkou jejich ne vždy příznivá finanční situace a tendence konzumovat levnější potraviny. Setkávám se s tím, že se často stravují na ulici ve fast foodech, jedí nepravidelně a díky bohatšímu nočnímu životu také konzumují alkohol, který hubnutí moc neprospívá. V jednom gramu alkoholu je 30 kJ. Láhev vína vyjde na 1800 kJ – což je další oběd. Dva panáky vodky s džusem obsahují 1700 kJ. To vše je nutné započítat do energetického příjmu. Pokud je na druhé straně nízký výdej energie, matematika přibývání na váze funguje spolehlivě,“ hodnotí situaci Lada Nosková. Zásadní ale je, že pokud to v tomto věku se snižováním váhy myslíte vážně, dokážete to téměř stoprocentně.

„Ze své praxe vím, že většinou nemáme problém vést mladé ženy ke sportu, v jídelníčku stačí odstranit jen ty nejokatější chyby, jako jsou například sladké nápoje, smažená jídla a již zmíněný alkohol. Je-li snaha, hubnutí jde jako po másle,“ popisuje své zkušenosti nutriční terapeutka. Ve dvaceti je rozložení tuku v těle dáno spíše genetickou dispozicí. Zatímco některým dívkám se ukládá více do břišní oblasti (tvar jablko), jiným zas do zadečků a stehen (tvar hruška). Podle Lady Noskové je snižování váhy úspěšnější v mladém věku především proto, že je to úplně poprvé.

Metabolismus je zatím neovlivněný všemi dietami světa. Proto je už pro maminky důležité, aby svým dcerám vštěpovaly, že nesmějí hladovět a zkoušet podivné diety z internetu. „Dívky často přestanou jíst úplně a sníží příjem pod svou minimální hranici nebo si najdou dietu podle celebrit či kamarádky. Tudy cesta nevede, pokud chcete zůstat dlouhodobě štíhlá,“ varuje Nosková. A jak by podle ní měla vypadat ideální skladba stravy pro dvacetileté?

„Velmi důležité jsou v tomto věku všechny makroživiny ve výživě (tuky, sacharidy, bílkoviny). Je dobré jíst všechno a klást důraz na správné poměry a úpravu potravin. Pokud se dotyčná žena poradí s fundovaným nutričním terapeutem, dostane nejen cenné tipy, ale i jídelníček sestavený na míru. Díky tomu pak nebude mít chutě na nedovolená jídla a ve finále nikdo nepozná, že je,na dietě‘.“

KDYŽ JE VÁM 35 LET…

Ve třiceti už mohou jít věci trochu jinak. Vaše tělo si již prošlo prvním metabolickým propadem a proto zdánlivě nehubnete tak snadno jako před deseti lety. Ptáte se, jak je to možné? Po třicítce si organismus již většinou prošel těhotenstvím a kojením, a to je obrovský hormonální výkyv. Pokud přiberete v těhotenství více než 20 kg, máte startovní pozici o to těžší. A nevhodně zvolenou dietou svůj metabolismus můžete velmi negativně ovlivnit a pak se dostaví jo-jo efekt.

„Ženy v tomto věku už většinou mají děti. Jejich metabolismus se nemění ani tak samotným těhotenstvím, jako spíš způsobem stravování,jím za dva‘ a následným rychlým hubnutím po porodu,“ říká Lada Nosková. „Spuštění laktace po porodu a péče o miminko se postará o výdej navíc, takže hubnutí se přirozeně u mnoha žen nastartuje samo. Nedá se na to ale stoprocentně spoléhat. Sama jsem nebyla z těch šťastných, co všechna poporodní kila vykojila, a tak jsem musela po několika měsících nastavit redukční režim ve stravě.“ Lada se v Diet Planu s třicátnicemi po dětech setkává velmi často. „Pokud hubnutí uchopí za správný konec, poradí se o příjmu a nezanevřou na sport, daří se jim docílit ideální váhy poměrně dobře. Jak už bylo několikrát řečeno, vše je o motivaci.“

KDYŽ JE VÁM 45 A VÍCE…

Ve čtyřiceti či padesáti letech projde metabolismus vlivem hormonů největšími změnami. Může se vám stát, že začnete nečekaně přibírat, i když jste dosud problémy s váhou vůbec neřešila a jíte stále stejné porce. Jak asi tušíte, musí nastat nějaká změna, která tento problém pomůže korigovat. Podle Lady Noskové je nejdůležitější jíst pravidelně, a to ve tříhodinových odstupech. Tím se pomalý metabolismus nakopne.

„Předejdete tak návalům vlčího hladu, kdy nedokážete sledovat skladbu jídla a často ani neodhadnete množství. Také je třeba dbát na správný pitný režim a pohybové aktivity. V období klimakterických změn může být velmi kontraproduktivní pustit se do nesmyslné diety a zpomalený metabolismus ještě víc zpomalit,“ radí. Myslete na to, že v tomto případě jde také o zachování zdraví. Tuk, zejména ten, co se ukládá v oblasti břicha, může velmi negativně ovlivnit správnou činnost orgánů. S přibývajícími léty se totiž objevuje tuk ve viscerální - útrobní oblasti, což je nebezpečnější, než tuk podkožní! „Většina žen nad čtyřicet let ve snaze hubnout začne ubírat množství potravin. Mnohdy se setkáváme s tím, že jsou celý den na jednom nebo dvou salátech a trvale v podvýživě. Největším strašákem jsou pro ně potraviny na bázi sacharidů (pečivo a přílohy),“ říká nutriční terapeutka a dodává, že kvůli hrozícímu nebezpečí osteoporózy je na místě věnovat pozornost mléčným výrobkům a také aktivnímu pohybu.

Zdroj: časopis Glanc, nutriční terapeutka Lada Nosková

Související články