Nějaké množství tuku potřebujeme, aby tělo fungovalo správně. Je tedy důležité si říct, že tělesný tuk hraje v našem zdraví nezastupitelnou roli. Funguje jako největší zásobárna energie, je nezbytný pro správnou funkci hormonů a zároveň chrání orgány. My jsme si ovšem k tuku vypěstovali negativní postoj, protože ho máme obvykle víc, než je nutné pro život. Ženy ho obecně mají větší množství, tak to příroda nastavila. Na břiše se ukládá tuze rád, ale my ho tam nechceme.

Možná máte špatné stravovací návyky

Podařilo se vám zhubnout, ale špíček na břiše pořád ne a ne dolů? Nebo s váhou naopak problém nemáte, až na tu jednu oblast? Prvně zkuste hledat příčinu v lednici. Tedy ne tak, že byste ji šla celou vybílit. Z čeho se skládá váš jídelníček? Pokud obsahuje velké množství vysoce zpracovaných potravin a nápojů s velkým množstvím cukru, pak by mohla být příčina nezdolného tuku v oblasti břicha na světě.

Na stehnech se tuk ukládá zejména po sacharidových jídlech. Konzumace sladkého a silně soleného vede k faldíkům na kolenou. Tukové zásoby na břiše vznikají většinou z nadměrného množství trans tuků, které jsou hlavně ve smaženém jídle a průmyslově zpracovaných potravinách. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by obsah trans mastných kyselin v jídelníčku měl být pod jedním procentem z celkového příjmu.

Nedostatek bílkovin v jídelníčku

Doporučená dávka bílkovin pro průměrného člověka, který většinu času sedí je 0,8 g na 1 kg tělesné hmotnosti. „Bílkoviny jsou důležitou stavební jednotkou při budování svalů, přispívají k menšímu pocitu hladu, větší sytosti a zrychlují metabolismus,” říká fitness trenér Matěj Ptáček a zároveň dodává, že pokud máte v jídelníčku dostatek bílkovin, zhruba 2 g na 1 kg váhy, pak budete i méně náchylní k ukládání břišního tuku.

Nadměrné množství alkoholu

Alkohol a hubnutí jsou zkrátka dvě odlišné věci a nedá se popřít, že právě alkohol je jednou z hlavních příčin vzniku obezity. Navíc vám alkohol kromě jater ničí i postavu. Nadměrné množství kalorií z alkoholu se částečně ukládá právě jako tuk na břiše. Nechcete riskovat ”pivní břicho”? Pak alkohol omezte nebo úplně vyřaďte.

Geny a tuk na břiše

Někteří odborníci jsou toho názoru, že nelze přímo na jednotlivé potraviny ukázat prstem a říct: Ty se mi uložíš do pozadí a ty do břicha. Spíše hledají podstatu v genetice. Švédská studie z roku 2019 zjistila, že ukládání tuku do značné míry závisí na genech a že u žen se tak děje v mnohem větší míře než v případě mužů. Jinými slovy, možná se vám tuk na břiše ukládá proto, že jste se tak prostě narodila.

Nedostatek estrogenu

Hormony ovlivňují, jak tělo ukládá, uvolňuje a využívá tuky, jde hlavně o inzulin, kortizol nebo leptin. V případě břišního tuku by vás měl hodně zajímat hormon estrogen. Například u menopauzy, kdy dochází k poklesu hladiny estrogenu, dochází také k ukládání tuku do oblasti břicha. Nízkou hladinu estrogenu ale můžete mít i v mladším věku.

Hodně se stresujete

Často přibíráme hlavně na břiše také ze stresu a může za to již zmiňovaný hormon kortizol. „Nadbytek kortizolu přispívá k ukládání tuku v oblasti břicha. Navíc mnozí mají tendenci se ve stresu přejídat, což je další krok k přibírání,” vysvětluje trenér Matěj Ptáček. Takže si pravidelně ordinujte psychickou a duševní pohodu. Snažte se co nejméně stresovat, tloustne se po tom.

Mikrobiom není v rovnováze

Slovíčko mikrobiom je teď populární, protože až teprve teď věda přichází na to, jak důležité je o něj pečovat. Když není mikroflóra v rovnováze, má to nejen vliv na ukládání břišního tuku, ale hraje to i roli při rozvoji obezity, vede to k zánětům v těle, alergiím či srdečním onemocněním. O mikrobiom můžete pečovat tak, že budete jíst kvalitní potraviny a zařadíte do jídelníčku i dostatek těch fermentovaných a zeleninu s vlákninou.

Zdroj: iGlanc.cz, fitness trenér Matěj Ptáček, Mayo Clinic, Science Daily

Související články